Zübeyde Hanımın mezarı Nerededir. Zübeyde Hanımın Mezarının Resimleri, Atatürk Annesinin Mezarı Bası

zahide 5 May 2010

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  212,398
  1,932
  38


  [​IMG]


  Zübeyde Hanım Anıt Mezarı (Karşıyaka) ..
  [​IMG]
  Ulu önder M. Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabri Karşıyaka'dadır. İstasyondan Soğukkuyu tarafına giden Zübeyde Hanım caddesi üzerindeki bir parkta her daim ziyarete açıktır. Kabir, Ferik Osman Paşa Camii avlusu içindedir. Mezarın mevcut şekli bizzat Atatürk tarafından belirlenmiştir. Mezar anıt şeklinde olup, 1940 yılında İzmir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır.
  Zübeyde Hanım, son günlerini Uşakizade ailesine ait olan ve günümüzde Latife Hanım Köşkü olarak bilinen köşkte geçirmiştir ve 14 Ocak 1923 günü de bu köşkte vefat etmiştir. 1922 yılının Aralık ayı ortalarında Gazi'nin annesi Zübeyde Hanım doktorların tavsiyesi üzerine, Karşıyaka'ya tren yolu ile getirilmiş ve bir hasır koltuğa yerleştirilerek kucaklarda Uşakizade ailesinin istasyon arkasındaki bu köşküne taşınmıştır. Büyük ihtimamla bakılan Zübeyde Hanım'a bu dönemde en yakın kişi Latife Hanım olmuştur.

  Zübeyde Hanım Parkı, belediyemiz tarafından 2005 yılı içerisinde bakıma alınmıştır. Ülkemizin kurucusu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabrinin bulunduğu park birinci derece sit kapsamında olması nedeniyle gerekli yerlerden izinler alındıktan sonra çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bitki örtüsü, aydınlatma, kabir etrafının genişletilmesi, resmi tören yerinin yeniden şekillenmesi, çocuk parkındaki ünitelerin yenilenmesi, kabrin yakınında bulunan Cami'ye ait tuvaletlerin kaldırılması bu çalışma programı içerisinde tamamlanmıştır. Parka ailelerin daha çok gelmesini sağlamak için havuz üzerine çay bahçesi de gerçekleştirilmiştir. Parkta 24 saat güvenlik söz konusudur.
   


 2. Allah rahmet eylesin ne mutlu ona ki oyle evlat doğurmuş


  Senin de ellerine sağlık canısı


  [​IMG]


  ..​
    3. Çok önemli bilgi.
  Allah Rahmet etsin.
  Paylaşım için çok teşekkür ederim.
  Zahide

   
 4. ..::MaViS::..

  ..::MaViS::.. süper moderatör Süper Moderatör

  1,063
  0
  0


  Allah rahmet eylesin
   


 5. paylaşım için teşekkürler ablam emeklerine sağlık...
   
 6. ::ÇisiL::

  ::ÇisiL:: ÜYE

  30,800
  15
  0


  Paylaşım adına tşkrlrr emeğine sağlık Zahidemm...
   
 7. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  212,398
  1,932
  38


  teşekkürler
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş