Zina, Zina Nedir, İslam Dinine Gör Zina'nın Cezası, Kuran'da Zina'nın Yeri, Peygamberimiz (SAV) göre

karabagli43 2 Ara 2010

 1. karabagli43

  karabagli43 ÜYE

  207
  0
  0


  ZİNA

  Akli melekesi yani akli dengesi yerinde,dinen buliğe ermiş akil baliğ dediğimiz yaşa erişmiş, kendisi ile resmi olarak evli olmayan kadın ile erkeğin normal yollardan cinsel ilişkide bulunması hadisesine zina denir. Daha basit bir ifade ile evlilik müessesesi aralarında tahakkuk etmemiş kadın ile erkeğin cinsel ilişkiye girmesi zina ile adlandırılır.

  Yukarıdaki açıklamayı yaptıktan sonra zina ile ilgili kısa ve öz açıklamalarıma devam ettiğimde tüm dinlerde uygun bulunmayan davranış biçimi, halk arasında iyi karşılanmayan, ahlak ve hukuk düzeninin karşı çıktığı kötü bir davranış tarzıdır.

  İslam dinin de zina çok kötü bir hareket tarzı olarak kabul edilen yasaklanmış bir eylemdir. Günah sayılan yapılması katiyetle men edilmiştir.Karşılıklı cins arasındaki bu eylem aynı zamanda cezai kurallarda öngörmüştür.

  Kur’anı kerim de İsra suresi 32 ci ayetinde mealen şöyle buyurulmakta dır. << Zinaya yaklaşmayın.Çünkü o,son derece çirkin bir iştir. Ve çok kötü bir yoldur.>>

  Bu konuda Hz.Muhammed’in (s.a.v) şöyle bir hadisinden bahsedilir.Bir kişi zina ettiği zaman ondan iman çıkar.Sanki bir gölge gibi başının üstünde durur. Zinadan ayrıldığı zaman ona geri döner. Zina üzerinde devamlı ısrar eden kimse, puta tapan kişi gibidir.

  Zina eden kişinin imanının geri dönmesindeki buradaki kasıt bu iş sona erince değil, bir daha bu kötü yola tevessül etmemek üzere tövbe istiğfar eden kişi kastedilmekte dir. Bu hadiste esas mana budur.

  Zinayı kendisine meslek edinen erkek olsun kadın olsun pek fark etmez. Her iki durumda da aile yapısını bozan, hısım ve akrabalık bağlarını zayıflatan, eş dost ilişkilerini soğuk bir zemine iten, Nesep tayinini karmaşık hale getiren, ahlaki ve manevi değerlerimizi alt üst eden yanlış ve sapkın hareketlerdir.

  Neden bir erkek birkaç kadın ile evlenirken aynı anda kadın birkaç erkekle evlenemez. Nesebin tayininin güçlüğü içindir. Zamanımızda belki fen ve teknik bunları çözebilmektedir. Ama her zaman ve her mekanda geçmişte bunlar yapılamamakta idi. Bunu güzel bir örnekle açıklamak istiyorum. 3- 5 komşu birer litre süt getirip bir kaba koyalım. Süt getirenler sütlerini geri istesinler. Ama herkes kendi getirdiği sütü katıksız olarak talep etsin. Sorarım bu durumda buna imkan varmı dır ? Her halde imkan harici. İşte insan nesli var olduğundan beri bir kadın aynı anda birkaç erkekle evlenemez çünkü doğacak çocuğun hangi kişiden olduğunun tayininin güçlüğü bakımından.

  Zina kadını aşağılayıcı duruma düşürmektir. Çünkü kadın toplumun mihenk taşıdır. İnsan neslini üreten kutsal bir varlıktır. Zinadan doğacak çocukların bir gün bilmeden karşılaşıp evlilik kuracaklarını düşünmek ne akıl almaz uygunsuz bir durumdur.

  Hem İslam hukukunda hemde günümüzde devletin uyguladığı kanunlarda zina ile ilğili cezalar öngörülmüştür. En ağır zina suçu ise mahremler arasında olanıdır. Birbirlerine mahrem olanlar ana, kız kardeş, kayın valide, teyze ve süt teyze, hala vs.

  Bir de zina sadece karşı cinslerin cinsel teması değildir. Göz zinası, dil zinası ve uygun kabul edilmeyen çeşitli karşılıklı hareketlerde bir nevi zina sayılır. Allah Resulüne şöyle diyor. Mümin erkeklere söyle gözlerini haramdan beri alsınlar. Irzlarını (namuslarını) zinadan korusunlar. Mümin kadınlara da söyle gözlerini haramdan sakınsınlar. Buradan şunu anlıyoruz. Bu gibi durumlar her zaman insanları zinaya götürür.

  Nur suresi 31 inci ayetinde kadınlar için ırzlarını, gözlerini namus ve iffetlerini esirgesinler.Ziynetlerini göstermesinler. Örtülerini yakalarının üstüne örtsünler.

  Avrupa birliği sevdası ve AB nin isteği ile zina kanunlarımızda suç olmaktan çıkarılmıştır. Dinimiz zinayı diğer semavi dinler gibi suç kabul edip yasakladığı halde 2004 tarinde AB istedi diye aralarında evlenme olmaksızın dini nikah yapanlar 6 aya kadar hapisle cezalandırılır. Peki nikahsız yaşayanlar? Cezası yok,çünkü zina suç olmaktan 2004 tarihinde kabul edilen kanunla çıkartılmıştır.

  Allah temiz insanların oluşturduğu mümin toplum olmak yolundan ayırmasın.AMİN

  DURMUŞ KARABAĞLI
  2010
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Ara 2010
 2. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,316
  1,916
  38


  Hocam ellerinize sağlık çok önemli ve değerli bir yazınızı paylaştınız, çok teşekkür ederim,
   


 3. Çok teşekkür ederim.
  Emeklerinize sağlık efendim.
  [​IMG]
   
 4. uttuk

  uttuk ÜYE

  2
  0
  0


  Zina Nedir

  Türk Medeni Kanunu anlamında zina evlilik birliği içerisinde eşlerden birinin, karşı cinsten biri ile isteyerek cinsi münasebette bulunması olarak tanımlanabilir. Zina özel ve mutlak bir boşanma sebebidir. Bu sebep eşlerden birinin kusurlu olması durumunda gerçekleşebilmektedir. Belirtilen cinsi münasebet haricindeki flört ve benzeri ilişkiler içerisinde bulunmak zina teşkil etmemektedir. Ancak ispat açısından mahkeme önünde karine oluşturabilmekte ve zinanın varlığı ispatlanabilmektedir. Zina mahkeme önünde ispatlandığı takdirde hakim boşanmaya karar vermek zorundadır. Zinanın evlilik birliğini temelden sarsıp sarsmadığına bakılmamaktadır.
   
 5. KristaL

  KristaL tasarımcı Tasarımcı

  33,684
  59
  36


  emeginize saglık ,tesekkürler paylasımınız için...
   
 6. EliCn

  EliCn ÜYE

  69
  0
  0


  emeğinize sağlık.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş