Zeytinyağı, Zeytinyağı hangi vitaminleri taşır, E vitaminin faydaları nelerdir, E Vitamini eksikliği

zahide 23 May 2010

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  212,398
  1,933
  38


  Zeytinyağı içeriğinde birçok vitamini de barındırıyor. Bu vitaminler sağlık kadar güzellik için de önemli.

  E Vitamini: Zeytinyağı bol E vitamini içeriyor. Bu vitaminin ise pek çok yararı var: Hücre zarını stabilize ederek, erken yaşlanmaya engel oluyor. Serbest radikalleri nötralize ederek, hücrelerimioze zarar vermelerini engelliyor. Aynı şekilde, aloyuvarlarımızın yıkımını önlüyor. Beyin, karacioğer, ve kan damarları da E vitamini koruması alotında. Kötü huylu (LDL) kolesterolün damar sertoliği yapmasını engelliyor. Böylece yüksek tansioyon, kalp krizi, felç gibi hastalıklar önlenmiş oluyor. Kolesterol sinir hücrelerinin izolasyonuonu sağlar,


  Kolesterolün okside olması, beyin hücreleriyle ilgili Parkinson, Alzheimer gibi hasotalıklara neden oluyor. Bunların önlenmesinde e vitamini büyük rol oynuyor. E vitamini bağışıklık ve savunma sistemini güçlendiriyor, böylece enofeksiyon hastalıklarından koruyor. Güçlü, sağolıklı ve güzel bir cilt için de E vitamini dolayısıy-lada zeytinyağı gerekli E vitamini azlığı kısırlıkota da negatif bir rol oynuyor.

  A Vitamini: Zeytinyağı A vitamini açısından da oldukça zengin bir yağ. Yağda erimiş olmaodıkça bağırsaklarda emilmeyen bu vitamin, zeyotinyağından alındağında vücut tarafından kolayoca emiliyor. A vitamini eksikliğinde görme boozuklukları oluşuyor. Vücudumuzu dıştan örten derinin oluşumu ve sağlık kalması, için de bu viotamin gerekli. Aynı şekilde burun, ağız, yemek -borusu, mide, bağırsaklar ve vajina iç derisinin sağlıklı olması için yine bu vitamin gerekli. A viotamini kıkırdak dokusunun da vazgeçilmez desotekleyicidir. Güzel bir cilt, sağlıklı salar ve kuvovetli tırnaklar için A vitaminin ihtiyacımız var. A vitaminin ön maddesi olan Betakaroten en kuvovetli antioksidan vitaminlerin başında geliyor.

  D Vitamini: Zeytinyağı D vitamini açısından da zengin. Bu vitaminin en büyük vazifesi; kalsioyum ve fosforun emilimini sağlayıp, kemik oluoşumunu ve büyüme çağından sonra da onların devamlı şekilde güçlü kalmasını sağlamak. Geolişme çağında bu vitamin yeterince alınmızsa, yumuşak kalan kemikler ki bilhassa bacaklar, vücut ağırlığından dolayı deforme oluyor. 0 ve X bacak şeklini alır ki, bu durum tıpta “raşitizim” olarak adlandırılıyor. D vitaminine yaşamımızın her safhasında ihtiyacımız var.
   
 2. arnavutali

  arnavutali ÜYE

  1,825
  0
  0


  [​IMG]
  HARİKA PAYLAŞIMDI GÜZEL YÜREĞİNE SAĞLIK ZAHİDEM
  BAŞARILARINI KUTLARIM
   


 3. paylaşım için teşekkürler ablam emeklerine sağlık...
   
 4. ::ÇisiL::

  ::ÇisiL:: ÜYE

  30,800
  15
  0


  Paylaşım adına tşkrlrr emeğine sağlık Zahidemm...
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  212,398
  1,933
  38


  teşekkürler sağ olun
   
 6. D.A.M.L.A

  D.A.M.L.A ÜYE

  19,759
  1,022
  0


  ABLAM ellerine emeklerine sağlık
   
 7. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  56,150
  2,154
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 8. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  212,398
  1,933
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş