zerdüstlük nedir, Dakhme nedir, sessizlik kuleleri nedir, zerdüştler ölülerini ne yaparlar, Zerdüşt

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 10 Eyl 2017 tarihinde açılan konu

By zahide on 10 Eyl 2017 19:00
 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38


  goktepeliler zerduslar.jpg  Zerdüştlük, Dünya’nın eski tek tanrılı dinlerinden biridir. Yaklaşık 3.500 yıl önce Zerdüşt tarafından İran’da kurulmuştur. MÖ 600 ve MS 650 yılları arası Pers İmparatorluğu’nun resmî dini olmuştur. Günümüzde Zerdüştlüğe Dünya çapında inananların sayısının 190.000’den az olduğu tahmin edilmektedir.

  Zerdüştlük inancında hava ve toprak çok değerli olduğundan, ölülerini toprağı ve havayı kirletmemek için gömmezler ve yakmazlar. Bunun için inşa ettikleri sessizlik kulelelerine (gerçek ismi dakhmedir) ölülerini bırakırlar. Burada yırtıcı kuşlar tarafından cesetler yenir. Zerdüşt geleneğinde, insanlar öldükten sonra iblislerin vücudun içine girdiği düşünülüyor. Kurtulmanın tek yolu ise vücudu arındırmak için bedenlerin kuşlara verilmesi. Ayrıca akbabaların midesindeki salgıların mikropları yok ettiğini düşünüyorlar. Böylece o sıcakta ölülerin çevreye hastalık yayması engellenmiş oluyormuş.

  Sessizlik kulelerinin içinde iç içe 3 halka bulunmaktadır. En dıştaki halkaya erkekler, orta halkaya kadınlar ve en içteki halkaya da çocuk ölüleri bırakılır. Güneş altında pişen ve kuşlar tarafından yenen ölülerden artan kalan kemikler toplanıp bir çukura gömür ve çürüyüp toğrağa karışır.

  İlginç olan bir başka nokta ise bırakılan ölülerin başında rahipler beklerdi. Yırtıcı kuşların ölen kişini ilk hangi gözünü yediği gözlenirdi. Sağ gözün önce yenilmesi ruhun iyi bir geleceğe kavuşması, sol gözün önce yenilmesi ise ruhun azap görmesi anlamına gelirdi.

  1979’daki devriminden sonra sessizlik kulelerinin kullanılması yasaklanmış. Artık Zerdüştler normal mezarlara gömülüyor.
   

Yorumlar

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 10 Eyl 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş