Zeki ve Akıllı İnsanlar NEden Başarılı Olamazlar, DAhi Çocuklar neden başarılı olamazlar, zeki çocuk

'Genel Kültür, Genel Bilgiler' forumunda zahide tarafından 17 Nis 2017 tarihinde açılan konu

By zahide on 17 Nis 2017 16:24
 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  216,247
  1,978
  38  Robert J. Sternberg, 1994 yılında yayınlanan “In Search of Human Mind” isimli kitabında; yetenekli insanların neden bir türlü gerçek potansiyellerini açığa çıkaramadıkları konusunu başlıklar altında toparlamış. İşte zeki ve yetenekli insanların başarısızlığa götüren sebeplerden bazıları:
  1. Motivasyon Eksikliği

  Motivasyon başarı ile başarızlık arasındaki en önemli etkenlerden biri. Sterling burada ‘dışsal ve içsel’ olmak üzere iki tür motivasyondan söz ediyor. Dışsal motivasyon, içsel olana görece kısa sürüyormuş. Sterling’e göre: daha istikrarlı bir performans için kişinin içsel motivasyonunun kuvvetli olması şartmış.
  2. Ani Dürtüleri Kontrol Eksikliği

  Kişinin yüksek performansa ulaşması önünde en önemli engellerden birisi de, odaklandığı konudan uzaklaşmasını sağlayacak dürtülere kapılmasıymış. Kişinin sürekli aklına ilk gelen şeyi yaparak önceliklerini unutması ve bunu alışkanlık haline getirmesi; istenilen başarının bir türlü gelmemesinde birincil bir nedenlerinden birisiymiş.
  3. Azim ve Vazgeçmeme Özelliğinden Mahrum Olmak

  Bazı insanlar başladıkları bir işten çok çabuk sıkılarak ya da zorluklarından dolayı bırakma huylarından dolayı diğerlerinin ulaştığı mertebelere ulaşamıyorlarmış. Oysa, kararlı kişiler ancak sonuç alamayacaklarını kesin olarak gördükleri zaman vazgeçiyorlarmış uğraştıkları işlerden.
  4. Yanlış yetenekleri kullanmak
  Bazı yetenekli kişiler de görevlendirdikleri işleri yerine getirirken, o işe uygun olanı yeteneklerini kullanmadıkları için başarılı olamıyorlarmış.
  5. Sonuca Yeterince Odaklanamamak
  Sonuca Yeterince Odaklanamamak
  Kimi insanlar, bir faaliyetin yapılması ile ortaya çıkacak sonuçtan ziyade sürecin kendisine daha çok odaklandıkları ve hatta bu süreç hakkında endişelendikleri için, başarıya ulaşabilecekleri halde ulaşamazlarmış.
  6. Başladığı İşi Bitirememek Alışkanlığı

  Bazı kimseler, bir işi hiçbir zaman bir sonuca ulaştıramayacak gibi görünürlermiş. Bunun sebebi ise, o iş bittikten sonra ne yapacaklarını bilememeleri veya üzerinde çalıştıkları şeyin detayları içinde aşırı derecede boğulmak olabilirmiş.
  7. Kendine Fazlaca Acımak

  Bazı insanlar karşılaştıkları bir sorunu çözmeye harcadıkları zamandan kat be kat fazlasını kendilerine acımakla geçirirlermiş. Böylelikle istenilen başarı bir türlü elde edilemezmiş.
  8. Başlamaktan Korkmak

  Bazı insanlar bir işe bir türlü başlayamaz ya da başlamak için yeterince istek duymazlarmış. Bu durumun kaynağı Sterling’e göre; bu kişilerin kararsız bir kişilik yapısına sahip olmaları veya bir işe kendilerine bağlamaktan korkmaları olabilirmiş
  9. Düşünceleri Aksiyona Çevirememek

  Bazı insanlar, sıra dışı fikirler ortaya koyabilmelerine rağmen, pek seyrek olarak bu fikirleri hayata geçirmek için eyleme geçerlermiş. Bu da başarıya açılan kapının kapanmasına bir sebepmiş.
  10. Aşırı veya Yetersiz Özgüven
  Aşırı veya Yetersiz Özgüven
  Özgüven eksikliği kişinin aslında üstesinden gelebileceği bir sorunu kolaylıkla aşmasını engellerken, fazlası ise; kişinin kendinde eksik olan yönleri tanımasını ve gelişmesini engellemekteymiş.
  11. Başarısızlık Korkusu

  Bazı yetenekli insanlar ise, gerçek performanslarını ortaya koymaktan çekinirlermiş. Çünkü aslında hayatın gerçek zorluklarından kaçmakmış bütün dertleri.
  12. Sürekli Erteleme ya da Sürüncemede Bırakma Alışkanlığı

  Bazı insanlar ancak üzerilerinde bir baskı oluştuğu ya da oluşturulduğu zaman harekete geçebilirlermiş. Bu insanlar, büyük bir işi ertelemek için sıklıkla yapacak küçük ve basit işler arayıp onlarla uğraşırlarmış.
  13. Suçlamak

  Kimi insanlar en ufak hatada, hemen kendilerini acımasızca suçlamayı seçerken, kimileri ise başkalarını suçlamayı seçermiş. Böylece ilerlemenin ve gelişimin önü kapanırmı
   

Yorumlar

'Genel Kültür, Genel Bilgiler' forumunda zahide tarafından 17 Nis 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş