Zayıflama İlaçları, Zayıflama İlaçlarının Zararları Nelerdir, İştah Kesiçi İlaçlar Nedir, İştah kesi

zahide 16 Eyl 2010

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,969
  1,963
  38


  Şişmanlıkta İştah Kesiciler
  iştah azaltıcı ilaçlar yalnızca belirli olgularda ve sıkı hekim denetimi altında kullanılmalıdır. Çünkü bu tip ilaçların ağır yan etkileri vardır. İdrar söktürücü ve bağırsak yumuşatıcı ilaçlar özellikle hekimin önermediği durumlarda kullanıldıklarında yarar sağlamadıkları gibi tehlikeli de olabilirler.

  • İştah kesiciler - Amfetamin ve benzer etkiyi gösteren ilaçlar açlık merkezi-ni etkileyerek açlık duygusunu azaltırlar.

  Bu ilaçların merkez sinir sistemi üzerinde çok güçlü uyarıcı etkisi vardır. Bireşim yoluyla elde edildikleri yıllardan günümüze değin bileşimlerinde yapılan bazı değişikliklere karşın uyarıcı ve iştah kesici etkilerini ayırma olanağı bulunamamıştır.

  Uyarıcı ve zindelik verici etkileri olan iştah kesici ilaçlar, rejim yapanların çoğunda gıda alımının kısıtlanmasıa bağlı olarak başlangıçta görülen bitkinlik halini ortadan kaldırır. Ama amfetamin ve benzerlerinin otonom sinir sistemi üzerinde önemli yan etkileri vardır.
  İştah kesici ilaçlar aynı zamanda hastada alışkanlığa, buna bağlı olarak da dozun gitgide artırılma-sına ve hastanın sonunda gerçek bir ilaç bağımlısı olmasına yol açar. Bu nedenle iştah kesici ilaçların satışı birçok ülkede sıkı bir denetim altına alınmış ya da yasaklanmıştır.

  İştah kesicilerin en önemli sakıncalarından biri de hastanın zayıflamak için kişisel çaba göstermesini engellemesi ve kendini bütünüyle ilacın etkisi-ne bırakmasıdır. Tedavi sonunda hasta ise bu ilaçlara bağımlı hale gelebilir, üstelik akılcı bir zayıflama yerine genel bir beslenme bozukluğu ortaya çıkabilir.

  İştah kesicilerin kullanılması yalnızca şişmanların küçük bir bölümünde istenen sonucu vermektedir. Bu tür ilaçların yalnızca tedavinin başlangıcında iki ay boyunca ve ikişer gün ara vererek alınmaları gerekir.

  Kullanım amaçları daha çok rejim sırasında beslenme alışkanlıklarında yapılan köklü değişikliklerin etkisini hafifletmektir.
   
 2. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  58,693
  2,185
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,969
  1,963
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş