Yunanistana giderken nelere dikkat etmeli, yunanıstan gitmek için gerekli olan seyler, yunanistan ge

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 29 Eki 2017 tarihinde açılan konu

By zahide on 29 Eki 2017 19:20
 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  191,245
  1,916
  38


  Türkiye’den sıklıkla seyahate gidilen komşumuz Yunanistan, tarihinin en büyük ekonomik krizleri zincirine bir yenisini daha ekledi. Cennet Yunan Adaları, Akdeniz’in kolları Ege Denizi ve İyonya Denizi’ndeki cennet sahiller, Atina ve Selanik gibi tarihi kültürler ve muhteşem Yunan sofraları her mevsim olduğu gibi bu yaz da bizi bekliyor ancak ciddi bir ekonomik farkla: Yunanistan Ekonomik Krizi ile.


  İster deniz keyfi, ister Yunan adaları turu isterseniz de tarih ve kültür hazinelerini ziyaret için olsun, hangi amaçla Yunanistan’a giderseniz gidin bu aralar dikkat etmeniz gereken bazı noktaları derledik.  1- Kredi Kartı Sıkıntılı


  Yasal olarak herhangi bir engel olmasa da birçok restoran ve büyük zincirler de dahil oteller kredi kartı kullandırmak istemiyor. Bankadan ödemelerini alamama korkusundaki Yunanlıların ödeme kabul tercihi nakit.


  2-*ATM Cihazları Çok Sıkıntılı


  Yerel halk için 60 Euro ile limitlendirilen ATM’den para çekme limiti turistler için geçerli değil. Yabancı banka kartı veya kredi kartımızla para çekme işlemi yapabiliyoruz ancak ATM’de para varsa. Özellikle 20 Euro’luk banknotların neredeyse tümüyle tükendiği ATM ciazlarında şanslı olanlar 50 Euro’luk çekim yapabiliyor ancak biraz uğraştırıcı olabilir. Bu yüzden de nakit bulundurmak iyi bir fikir.


  Krizi Fırsata Çevirelim:


  Yunanistan zaten fiyatları Türkiye'ye göre oldukça uygun, güzelliklerini ekonomik fiyatlarla sunan ve ulaşım açısından çok yakın bir seyahat bölgesi. Ayrıca küçük istisnalar olsa da insanları sıcak ve komşuluk ilişkilerimiz çerçevesinde misafirperver ve cana yakın. *Şuan Yunanistan’a gitmenin de tam zamanı.


  1- Fiyatlar düşüşte: Özellikle sotklu ürün satan mağazalar ve hizmet sektöründeki birçok şirkette nakit sıkıntısı nedeniyle düşük fiyatlar uygulanıyor. Üstüne de turiste her zamankinden fazla değer veriliyor.

  2- Alışverişin tam zamanı: İkinci el kıyafetler ve elektronik ürünler başta olmak üzere Yunanistan’da alışverişin tam zamanı. Elimizdeki nakit çok değerli.

  3- Atina’da Ulaşım Bedava: Nakit çekim sınırlandırılması nedeniyle Atina başta olmak üzere bazı şehirlerde şehir içi toplu ulaşım ücretsiz.

  4- Devlet Çok Misafirperver: Vize işlemlerinden, turizmin iç konularına kadar devlet hiç olmadığı kadar misafirperver. Geçen haftalarda vize sistemi çökmüş olsa da şuan her şey yolunda ve bizleri ülkelerinde görmeyi çok istiyorlar.*  Yunanistan’daki Temsilciliklerimiz Açık:  Selanik’teki Yunanistan Başkonsolosluğumuz ve Atina’daki Büyükelçiliğimiz açık. Herhangi bir sıkıntı durumunda bizlere yardımcı olacaklardır. İletişim bilgileri şöyle:  T.C. Selanik Başkonsolosluğu

  Telefon: +30 210 726 30 00

  e-posta: embassy.athens@mfa.gov.tr  FB: https://www.facebook.com/AtinaBuyukelciligi*

  Adres: Vassileos Gheorgiou B'11 - 10674 Athens, Greece  Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyük Elçiliği

  Telefon: +30 2310 965 070-73

  e-posta: consulate.thessaloniki@mfa.gov.tr

  FB: http://www.facebook.com/SelanikBaskonsoloslugu

  Adres: *Odos Agiou Dimitriou 151 - 54634 – Thessaloniki  Gitmişken komşuya bir selam söylemenin, Ege’nin karşı kıyısından ülkemize bakmanın tam vakti.*
   

Yorumlar

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 29 Eki 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş