YUNAK VE ÇELTİK LE İLGİLİDE BİR SEYLER BULDUM.

zahide 21 Haz 2008

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

200,077
    1,611
    38

Konu: YUNAK VE ÇELTİK LE İLGİLİDE BİR SEYLER BULDUM. Salı Haz. 10, 2008 7:56 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Yunak Tarihçesi Anadolu’nun orta kesimlerinde yer alan Yunak çevresi, tarihin çeşitli devrelerinde birçok kavmin uğrak yeri olmuştur. İlçe yakınlarında Roma, hatta Hitit devrinden kalma kalıntılara rastlanmaktadır. Çevrede yapılan kazılarda çeşitli amaçlarla kullanılan küpler bulunmuş olup, ilk yerleşim yıllarında bol miktarda bağ köklerine rastlandığı rivayet edilmektedir. Bunlar, ilçe çevresinin eski devirlerde bağlık bahçelik olduğu fikrini uyandırmaktadır. İlçe yakınlarındaki mağaralarda hangi devre ait olduğu kesin belirlenemeyen küplerin halen çıkmakta olduğu söylenir. Hatta ilçemizin bugünkü yerinde ev temeli kazarken resimli taşların çıktığı görülmüştür. Tarihi kral yolunun bu yakınlardan geçtiği, Sivrihisar ilçesine bağlı Ballı Hisar’daki yol kalıntılarından anlaşılmaktadır. Büyükhasan köyündeki Sefiran şehir kalıntıları, Çeltik ilçesi yakınlarındaki Akçasehir harabeleri, yine çeltik ilçesi Beşgöz değirmeni mevkiinde Polathisar ve Sarıkaya mağaraları, Turgut kasabası Miskamid şehir harabeleri, Harunlar köyündeki kale yıkıntıları ve karagöz Ağıllı mevkiindeki kilise ve şehir harabeleri buranın eski çağlarda ve Bizanslılar devrinde önemli bir yerleşim merkezi olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. İlçenin kuzeybatısında düsen, 2 km. mesafedeki Hacı İbrahim Dağı ismiyle bilinen bir tepenin yani başında bayramın Hazine ini adında bir mağara mevcuttur. Yapılan araştırmalar, bu mağaranın eski devirlerde bir maden ocağı olarak çalıştırıldığı ve sonraları da zaman kanun kaçakçılarının barındığı bir yer olduğunu göstermiştir. Yine, şehrin eteğinde kurulduğu Bayatkolu dağının doğusuna bakan yönünde Yallı Mağarası isminde dibi bulunmayan bir taş mağara mevcuttur. Dağın ismi Bayat aşiretinin bir koluna dayandırılır. Dağın kuzey yamacına yerleşmiş yaklaşık bundan 500 sene kadar evvel yaşamış olan bu kolun yurtlarını bırakarak dağıldığı veya başka yelere göç ettikleri anlaşılmaktadır.

İlçenin doğusuna düsen Kurşunlu dağının doğu kısmında Hazine ini ismi ile meşhur bir mağara bulunmaktadır. Dağın üzerinde kale denilen bir kalıntı vardır. Halk tarafından, muhtemelen hazine aramak için yapılan kazılarda su sarnıcına benzer bir çukur bulunmuştur. Kalenin kendisinden başlamak üzere güneye doğru ve kuzeybatısına doğru uzanan iki ayrı sur mevcuttur. Şehrin Karataş Mahallesinde Turoglularına ait bahçe içinde bir başka mağara vardır. Bu mağarada ilmi bir araştırma yapılmış değildir çok büyük olduğu ve içinde insan iskeletleri bulunduğu anlatılır. Ayrıca büyük mermer sütunlu taslarla bazı kapıları örtülmüş hatta arabayı andıran tekerlekli mermer bir taş bu mağaradan çıkartılmıştır. 11.YY. da Oğuz Türklerinin Anadolu’nun doğusundan batısına doğru bir yelpaze gibi yayılmalarından sonra bu yörede Bizans hakimiyeti bitmiştir. Konya çevresi Oğuz Türklerini batıya ilerleyişi için bir yığınak yeri olmuştur. Anadolu’yu yurt edinmek için gelen Türk boylarının ilçemiz çevresinde yerleştiklerini ve günümüzde de Yunak’a bağlı birtakım köyleri kurduklarını biliyoruz. Torunlar köyünün Afşar boyuna mensup insanlar tarafından kurulduğu, Hursunlu Kuzören, Kıllar, Turgut, Yığar köylerinin Türkmen köyleri olduğu biliniyor 12.yy. sonlarında ise Musul'dan gelen Oğuzların Peçenek boyundan Atçekenler kolu Turgut çevresine yerleşmişlerdir. Turgut Kasabasının Yunak’ tan çok daha eski bir tarihe eski bir tarihe sahip olduğu anlaşılmaktadır. Yunak ilçe merkezinin tarihi ise yeni sayılır. Merkeze ve bazı yakin köylere yerleşme 16.yy dan sonra olmuştur. Safeviler zamanında Horasan'dan gelip önce Karabağ'a sonrada Bitlis dağları eteklerine yerleşen Ruzegi adlı bir köyün Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Kars, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Harput, Malatya, Maraş ve Çorum illerine dağıldıkları 17. yy başlarında ise tedricen doğudan batıya devam eden göçler sonunda Yunak bölgesine iskan olun 25 obadan 12 sinin Bilbaşı 12 sinin de Govastı'ya taşındıkları ve sırasıyla hatırlı Koçyazı masalık sülüklü saray köylerini kurdukları 18.yy ortalarında ise Rus istilası nedeni ile göç ederek gelen ayni asitlerinin bağlı gruplar tarafından Yunak in kurulduğu bilinmektedir.

2. sardunya

sardunya ÜYE

191
    0
    0

Ynt: YUNAK VE ÇELTİK LE İLGİLİDE BİR SEYLER BULDUM.

bılgıler için tşkler

3. zahide

200,077
    1,611
    38

yunakda bize yakın yunak ı da herkes tanır onun için onuda koydum hatta ilerleyen günlerde çevre köylerinde tarihe bakacam, komsu köyleride tanıyalım demi ama)))

4. axi

axi ÜYE

795
    0
    0

5. Ynt: YUNAK VE ÇELTİK LE İLGİLİDE BİR SEYLER BULDUM.

tesekurler hala elınesaglık

6. ufuk

ufuk ÜYE

416
    0
    0

slm ben ufuk

bilgilerin icin cok tesekurler teyze

7. genc_hack_16

genc_hack_16 Guest

0
    0
    0

emege saygi paylasim icin tskler

8. KAFKASKIZI

KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

45,311
    1,513
    0

emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,

9. zahide

200,077
    1,611
    38