Yüksek Trombosit Nedenleri nelerdir, Trombosit neden olur, Yüksek Trombositin tedavi varmıdır,

zahide 17 Haz 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  213,652
  1,943
  38


  goktepeliler yuksek-trombosit-nedenleri.jpg
  Trombosit üretiminden ve kan dolaşımına bırakılmasından kemik iliği sorumludur. Bu küçük bileşenler “megakaryosit” olarak adlandırılan büyük hücrelerin bir parçasıdır. Tıbbi adı “trombositemi” veya “trombositoz” olan yüksek trombosit düzeyi, kemik iliğinde veya sistemde meydana gelen fonksiyon bozukluklarının sonucu olarak ortaya çıkabilir. Kemik iliği hücrelerinde meydana gelen bozukluklar, olması gerekenden fazla kırmızı kan hücresi üretimi, çeşitli organlarda görülen kanserli hücreler ve demir eksikliği yüksek trombosit nedenleri arasında gösterilmektedir.

  Temel Trombositemi
  Temel trombositemi, kemik iliği megakaryositlerinde meydana gelen anormallikler sonucu fazla trombosit üretimine verilen tıbbi addır. Hastalık nedeniyle kanda artan trombosit seviyesi, kanın yoğunluğunu ve yapışkanlığını arttırarak pıhtılaşmalara neden olabilir. Aynı şekilde tam tersi bir etki yaratabilir ve yaralanmalar sonucu oluşan kanamayı kolaylaştırabilir. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü, temel trombositemi olanların lösemi geliştirme riskinin arttığını belirtmektedir.
  Polisitemia Vera
  Nadir olarak görülen “Polisitemia Vera” kemik iliğinin aşırı kırmızı kan hücresiüretmesi durumudur. Buna paralel olarak trombosit üretimi de artar. Kırmızı kan hücrelerinin artması kanı yoğunlaştırarak kan akışını yavaşlatır.
  Olası belirtileri arasında ciltte kızarıklık, baş ağrısı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi ve yorgunluk sayılmaktadır. Akut lösemi riskini arttıran Polisitemia Vera tedavisinde, hastadan düzenli olarak kan alınarak kırmızı kan hücresi sayısı düşürülebilir. Vera bulunan kişilerde akut lösemi riski artmaktadır.

  Kanser
  İkincil bir koşula bağlı olarak yükselen trombosit “reaktif trombositoz” olarak adlandırılır. Kanser reaktif trombositoz’un en sık görülen nedenidir. Kanser hastalarının %35’inde yüksek trombosit değeri tespit edilmiştir. Kolon, mide, akciğer, meme, yumurtalık ve lenfoma kanserleri artan trombosit değeri ile ilişkilidir.

  Demir Eksikliği ve Hemolitik Anemi
  Demir eksikliği bulunan veya hemolitik anemi olan kişiler sekonder trombositozolabilir. Demir eksikliği ile sekonder trombositoz arasındaki ilişki iyi bilinmesine karşın bu konunun kesinlik kazanması için yapılan bilimsel çalışmalar halen aktif olarak devam etmektedir.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  198,128
  3,093
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  213,652
  1,943
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş