Yüksek Kolestrolun Belirtileri nelerdir, Kolestrol Yükseldiği zaman belirtileri nelerdir, Kolestrol

zahide 12 Eyl 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  216,247
  1,978
  38


  goktepeliler kolestrol.jpg
  Yüksek Kolesterol Belirtileri


  Yüksek kolesterol bazen gözle görülen fiziksel belirtiler gösterebilir ancak çoğunlukla herhangi bir belirti görülmeden damar tıkanıklığına neden olabilir ve kalp krizine varan ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

  Bundan korunmanın en iyi yolu düzenli aralıklarla basit bir kan testi yaptırarak kolesterolünüzü ölçtürmeniz.

  Kolesterol vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için gereklidir ancak LDL (düşük yoğunluklu lipoproteinler) yoluyla taşınan kolesterol seviyesi yükseldikçe vücut kolesterolün tamamını kullanamaz ve balmumuna benzeyen yağ formundaki kolesterol damar çeperlerine yapışarak birikmeye başlar.

  Zaman içinde kolesterol birikimi damarda kan akışını engelleyecek kadar damarı tıkar. Damar tıkanıklığı sonucunda ise felç, kalp krizi gibi hayati tehlike yaratan hastalıklar yaşanabilir.

  Yüksek Kolesterol Belirtileri
  Kötü kolesterolü yüksek kişilerde genellikle bir belirti görülmez. Bu nedenle kendinizi sağlıklı hissediyor olsanız bile belirli bir yaştan sonra düzenli kolesterol ölçümü yaptırmanız en doğrusu olacaktır. Aşağıda yüksek kolesterolün vücutta yarattığı bazı değişiklikleri ve fiziksel muayene sırasında fark edilebilecek belirtileri bulabilirsiniz.
  • Dalak ve karaciğer büyümesi
  • Kornea çevresinde halkalar (Korneal arkus)
  • Deri altında ve göz çevresinde yağ birikmesi
  • Göz kapakları çevresinde sarı cilt lekeleri
  • Periferik kornea’da renk değişimi
  • Tendonlar üzerinde yağ nodülleri
  • Damarlarda yağ birikmesi
  • Kandaki oksijen seviyesinin azalması
  Yüksek Kolesterol Nedenleri
  Sağlıksız beslenme yüksek kolesterolün ana nedeni olarak kabul edilmektedir. Doymuş yağ oranı yüksek gıdalar tüketmek, sık sık sığır eti, yağlı süt ürünleri, tereyağı, konserve gıda, fast-food ürünler tüketmek kötü kolesterolü yükseltir. Hareketsiz bir yaşam da en az beslenme kadar kolesterolün yükselmesinde etkilidir.

  Karaciğer hastalıkları, diyabet ve böbrek hastalığı gibi hastalıklar kolesterolün yükselmesine neden olabilir. Ayrıca ailenizde yüksek kolesterol şikayeti olan birinci dereceden akrabalarınız varsa sizde de kolesterol görülme olasılığı artmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar erkeklerin yüksek kolesterole kadınlardan daha yatkın olduğunu ortaya koymaktadır.

  Yüksek Kolesterol Tedavisi
  Yüksek kolesterol için piyasada pek çok reçeteli ilaç bulunmaktadır. Ancak bu ilaçlar tek başına çözüm getirmez ve mutlaka sağlıklı bir beslenme programı ve egzersizle desteklenmelidir. İlaçların düzenli kullanımı uzun süre devam eden yüksek kolesterol sonucu damar tıkanıklığı oluşumunu engellemek için önemlidir.

  Beslenme uzmanları kolesterol seviyesini düşürmek için düşük yağlı diyetler önermektedir. Abur cubur yemekten kaçınmak ve sarımsak gibi kolesterolü düşürdüğü bilinen gıdaları tüketmek seviyelerin normal düzeye çekilmesine yardımcı olacaktır.

  Daha Fazla Bilgi
  Kolesterol LDL ve HDL kolesterol olarak iki ana çeşide ayrılır. Bu, kandaki kolesterolün hangi lipoprteinler ile hücrelere ulaştırıldığına bağlı olarak değişir. LDL kötü kolesterol olarak bilinir ve damar tıkanıklığının ana sebebidir, HDL ise genellikle iyi kolesterol olarak anılır çünkü damar yüzeylerinde biriken kolesterolü temizleme özelliğine sahiptir. İki kolesterol türü arasındaki farkı hakkında daha fazla bilgiyi iyi ve kötü kolesterol arasındaki fark nedir yazısında bulabilirsiniz.

  Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı bitkiler yazısında ise tarçın, zerdeçal ve diğer kolesterolü düşüren bitkiler hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Kalp krizinden korunmanın 10 yolu yazımızda ise kalp ve damar sağlığını korumak için yapmanız ve yapmamanız gerekenler hakkında detaylı bilgiler yer alıyor.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  206,826
  3,195
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  216,247
  1,978
  38


  teşekkür ederim.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş