Yoğurt nasıl kurutulur, Yoğurt kurusu keş nesal yapılır, Çökelek Lor nasıl kurutulur, keş yapma nası

zahide 15 Haz 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  200,042
  1,611
  38
  goktepeliler keş peyniri.jpg


  Yoğurt Kurusu-Kurut-Keş Peyniri nasıl yapılır,


  Orta Asya’da yaşayan atalarımızın göçebe bir hayat sürdüğünü ve temel geçim kaynaklarının başında ise hayvancılığın geldiğini hepimiz biliyoruz. Göçebe hayatta ise gıdaların taşıma ve saklama yöntemi önem arz etmekteydi. Bunun en güzel yolu da gıdaları bozulmalarını önlemek için kurutmaktan geçiyordu.

  İşte atalarımız yoğurdu kurutarak kurut veya keş peyniri dediğimiz yoğurt kurusunu elde etmişler ve bozulmasını önleyerek uzun süre kullanmışlardır ve bu harika lezzet nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar taşınmıştır.

  Yöreden yöreye adı ve hazırlanış tarzı değişmekle birlikte genellikle yoğurt kurusu, kurut veya keş peyniri adıyla bilinir.

  Bazı kaynaklar keş peyniri ile kurutun hazırlanış şeklinin farklı olmasından dolayı birbirinden ayrı şeyler olduğunu söyleseler de her ikisi de yoğurttan elde edilmekte, sadece hazırlanış aşamalarında farklılıklar göstermektedir.

  Kurut veya keş peyniri protein ve kalsiyum açısından harika bir besindir ve sağlığımız için oldukça faydalıdır.

  Yoğurt Kurusu-Kurut-Keş Peyniri Nasıl Yapılır?
  Yaklaşık 20-25 kg kadar süt kaynatılır ve yoğurt olarak mayalanır. Mayalanıp dinlendirildikten sonra (1 gece kadar) bez torbaya konularak süzülür. Süzülmesini sağlamak için üzerine taş konur. 2 gün kadar bekletilir. Bu esnada yoğurt iyice süzülür ve geriye 2 veya 3 kilo kadar süzmesi kalır.

  Bu kısım uygun bir kaba alınarak tuz ile yoğrulur. 2 veya 3 yemek kaşığı tuz yeterli olur. Tuz ile yoğrulduktan sonra yumurta büyüklüğünde parçalar alınarak şekiller verilir. İstediğiniz şekli verebilirsiniz. Kimi yörelerde tam yuvarlanır, kimi yörelerde çiğ köfte tarzı yuvarlanır.  İstenilen şekil verildikten sonra kurutulmak üzere güneşe serilir. Ara ara alt üst edilerek her kısmın iyice kurutulması sağlanır. Yaklaşık 1 hafta sonra tamamen kurumuş olur.

  Yoğurt Kurusu- Keş Peyniri Nasıl Kullanılır?
  Kahvaltılarınıza dahil ederek harika bir lezzet tatmış olursunuz. Yumurta ve un ile kızartıp tüketebilirsiniz. Tereyağı ile kızartıp da yiyebilirsiniz.

  Özellikle erişte ile çok yakışmakta ve Anadolu’da bu şekilde tüketilmektedir. Keş peynirini rendeleyip tereyağı ile kızartarak erişte üzerine döküp servis edebilirsiniz.

  Bir Hatırlatma: Bu tarifin dışında başka kurut yapım çeşitleri de mevcuttur. Yayıkta çalkalanan yoğurdun dibinde oluşan tortudan yapılabildiği gibi çökelekten de kurut yapılabilmektedir.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  163,224
  2,544
  36


  ZAHİDE Hanım Güzel olmuş Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  200,042
  1,611
  38


  teşekkürler sağ ol sev
   
 4. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  45,263
  1,513
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  200,042
  1,611
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş