Yılbasında Neden Hindi yenir, Yılbasında hindi yemenin anlamı nedir, şukran yemeğinin anlamı nedir

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 25 Tem 2017 tarihinde açılan konu

By zahide on 25 Tem 2017 22:15
 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  208,216
  1,852
  38


  Hıristiyan aleminde Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı 25 ve 26 Ocak tarihlerinde Noel kutlamaları vardır. Noel bayramında çam ağaçlarını Noel süsleri süslerler birbirlerine hediyeler alırlar. Ancak Hıristiyanlar tarafından hindi Noelde değil 22 Kasımda Şükran gününde yenir. Yani bizim yılbaşında yenilmesi adet olarak gelen hindiyi Hıristiyan alemi şükran gününde yiyor.

  O halde Şükran Günü nedir? Çeşitli kaynaklarda ki ortak bilgilere göre İngilizler, gemiden inip kıtayı keşfettiklerinde orada yaşayan Kızılderililerle karşılaşırlar. Kızılderililer onlara yiyecek verir, yabani Hindi avlamasını, mısır ekmesini öğretirler.

  İngilizler aradan yıllar geçince kendilerine yardımcı olan Kızılderililer´e şükranlarını sunmak için İngiliz Vali William Bradford tarafından Kızılderililerinde davet edildiği ziyafet verilir. Daha sonra her hasat sonrası bu yemek adeti sürer. 1841 yılında o dönemin Amerikan başkanı Franklin Roosevelt tarafından meclise taşınarak her yılın Kasım ayının son Perşembesi ´Şükran Günü´ olarak, ulusal Bayram ilan edilir.

  İşte Şükran Günü günümüzde de süren bir kutlama halini almış.Amerika’da 5 gün tatil olan günde hazırlıklar yapılıyor, giyinip, süslenip pişirdikleri hindilerini ailece yerler. Kısacası yılbaşında hindi yemek Hıristiyan adeti olmasa da şükran gününden esinlenilen bir gelenektir. Belki de yurt dışında yaşayanlar vasıtasıyla yanlış zamanda bize gelerek yılbaşında tüketilmesi adet olmuştu
   

Yorumlar

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 25 Tem 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş