Yeni işletim sistemi Etch, Etch aCiklamalar, Etch Sorunlari, Etch iLe ilgili Hersey,Etch Nedir, Etch

eXCaLiBuR 15 Nis 2013

Son Konular

 1. eXCaLiBuR

  eXCaLiBuR Guest

  0
  0
  0


  Debian Projesi'nin işletim sisteminin yeni sürümü, 4.0 kodadıyla etch uzun bir geliştirme sürecinin ardından kararlı olarak duyuruldu. Türkçe ile birlikte 57 dünya diline de destek veren yeni işletim sistemi sürümü 11 farklı işlemci platformu destekliyor

  Dünyanın en büyük topluluk ürünü Linux projesi olan Debian Project, işletim sisteminin yeni sürümünü dün duyurdu. Neredeyse 2 yıldır deneme sürecinde olan Etch'in kararlı sürümü 8 Nisan 2007 tarihinde resmen duyuruldu.

  GNOME, KDE ve Xfce masaüstü ortamlarını destekleyen Etch, 11 farklı işlemci platformu üzerinde çalışabiliyor. Yeni şifrelemeli

  Eksiksiz Türkçe desteği ile gelen yeni işletim sistemi sürümü her türlü masaüstü ofis ve multimedya ihitiyacını karşılayabilecek ve daha fazlası 18,000'in üzerinde yazılım paketi sunuyor

  Aynı zamanda Fransız geliştirici Sam Hocevar da proje liderliğini aynı gün resmen üstlenmiş oldu. Hocevar 43 ülkede geliştiricisi bulunan projenin 10. lideri oldu.

  Topluluk içinde yoğun tartışmalara neden olan Dunc-Tank teşebbüsünün Etch'in kararlı olmasıyla sona ermesi bekleniyor. Projenin olgunlaşma sürecini "Release Critical Bug" sayfasından görebilirsiniz.

  Debian resmi sitesindeki açıklama şu şekilde :
  Debian Projesi, yaklaşık 21 ay süren yoğun çalışmalardan sonra, kod adı etch olan Debian GNU/Linux 4.0 sürümünü resmî olarak duyurmaktan mutluluk duyar. Debian GNU/Linux; toplamda onbir işlemci mimarisinde çalışan; KDE, GNOME ve Xfce masaüstü ortamlarını içeren, güvenlik amaçlı şifreleme yazılımlarına sahip, FHS 2.3 uyumlu ve LSB 3.1 için geliştirilen yazılımları da destekleyen özgür bir işletim sistemidir.
  Yeni sürümle birlikte tam tümleşik bir kurulum süreci kullanan Debian GNU/Linux 4.0 kullanıma hazır şifrelenmiş bölüm desteğiyle gelmektedir. Bu sürümle birlikte kurulum sistemi, bileşik karakter kullanan karmaşık dilleri de destekleyen bir grafik tabanlı önyüze sahiptir. Debian GNU/Linux kurulum sistemi halihazırda 58 dile çevrilmiştir.
  Yine Debian GNU/Linux 4.0 ile başlayarak, paket yönetim sistemi güvenlik ve başarım açısından geliştirilmiştir. Güvenli APT, bir yansıdan indirilen paketlerin bütünlüğünü doğrulama olanağı sunmaktadır. Güncellenen paket indislerinin tamamı yerine, sadece önceki sürümlerle olan farkları içeren küçük dosyalar indirilerek sistemde mevcut indisler yamalanarak güncellenmektedir.
  Debian GNU/Linux, avuçiçi ve elde taşınabilir sistemlerden süper bilgisayarlara uzanan ve bu iki uç arasındaki hemen her cihazı kapsayan bir aralıkta, çok çeşitli türde bilgisayarda çalışabilmektedir. Toplamda onbir mimari desteklenmektedir: Motorola 68k (m68k), Sun SPARC (sparc), HP Alpha (alpha), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Intel IA-32 (i386) ve IA-64 (ia64), HP PA-RISC (hppa), MIPS (mips, mipsel), ARM (arm), IBM S/390 (s390) ve -- Debian GNU/Linux 4.0'la gelen bir yenilik olarak -- AMD64 ve Intel EM64T (amd64).
  Debian GNU/Linux hemen şu anda bittorrent (tavsiye edilen yöntem), jigdo veya HTTP ile indirilebilir durumdadır; daha fazla bilgi için sayfasını inceleyiniz: Debian GNU/Linux on CDs. Debian GNU/Linux'un kısa bir süre içinde çeşitli CD sağlayıcılarından DVD ve CD-ROM ortamında temin edilebilmesi de mümkün olacaktır.
  Bu sürüm; K Desktop Environment 3.5.5a (KDE), GNOME masaüstü ortamı 2.14, Xfce 4.4 masaüstü ortamı, GNUstep masaüstü 5.2, X.Org 7.1, OpenOffice.org 2.0.4a, GIMP 2.2.13, Iceweasel (Mozilla Firefox 2.0.0.3), Icedove (Mozilla Thunderbird 1.5), Iceape (Mozilla Seamonkey 1.0.8), PostgreSQL 8.1.8, MySQL 5.0.32, GNU Compiler Collection 4.1.1 (GCC), Linux çekirdeğinin 2.6.18 sürümü, Apache 2.2.3, Samba 3.0.24, Python 2.4.4 ve 2.5, Perl 5.8.8, PHP 4.4.4 ve 5.2.0, Asterisk 1.2.13 ve bunların dışında sayıları 18,000'in üzerinde kullanıma hazır yazılım paketi içermektedir.
  Kod adı sarge olan bir önceki Debian GNU/Linux sürüm 3.1'den Debian GNU/Linux 4.0 sürümüne yapılacak yükseltmeler çoğu durumda aptitude paket yönetim aracı ve ayrıca belirli bir ölçüde apt-get paket yönetim aracıyla otomatik olarak yürütülmektedir. Debian GNU/Linux sistemleri, her zaman olduğu gibi, hizmet dışında kalmadan zahmetsiz şekilde yerinde yükseltilebilmektedir; fakat yine de muhtemel sorunlar için sürüm notlarının okunması şiddetle tavsiye edilir. Sistem yükseltilmesi ve kurulumu hakkında ayrıntılı talimatlar için lütfen sürüm notlarını inceleyiniz. Sürüm notlarının gelecekte güncellebileceğini ve önümüzdeki haftalarda diğer dillere çevrileceğini de lütfen unutmayınız.
  Debian Hakkında

  Debian GNU/Linux, dünyanın dört bir yanındaki sayıları bini aşkın gönüllü tarafından Internet üzerinde yardımlaşarak geliştirilen özgür bir işletim sistemidir. Özgür Yazılıma adanmaşlığı, kâr amacı gütmeyen tabiatı ve açık geliştirme modeli Debian'ı diğer GNU/Linux dağıtımlarına nispetle benzersiz yapmaktadır.
  Gönüllük esasına dayalı olması, Debian Sosyal Sözleşmesine bağlılığı ve mümkün olan en iyi işletim sistemini sunma gayreti, Debian projesinin en güçlü yönlerini oluşturmaktadır. Debian 4.0 bu yönde atılmış bir diğer önemli adımdır.
   
 2. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,412
  1,910
  38


  sağol emir güzel paylaşimlar
   
 3. eXCaLiBuR

  eXCaLiBuR Guest

  0
  0
  0


  Rica OnemLi deqiL AbLa OnemLi oLan Okumak
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş