Yeni Doğan Bebekte Solunum, Bebeğin Akçiğerine Süt Kaçarmı, Bebeğin Akçiğerine Hangi Durumlarda Süt

..::İLAYDA::.. 1 Oca 2011 1. Yeni Doğan Bebekte Solunum


  [​IMG]


  HAYATIN ilk haftasında solunumla ilgili olarak çok sayıda sorun görülmektedir.
  Yeni doğan bebek doğum sırasında ya da doğumdan sonra bir takım yabancı maddeleri akciğerlerine kaçırabilir. Bunlar akciğerlerin solunum borularının tıkanıklarına, zedelenmelerine yol açar. Yabancı cisimler bebekte akciğerlere çok kolay kaçar, üstelik akciğerlere bir maddenin kaçmasını engelleyen yapılar tam olarak gelişmemiştir. Bütün bu durumlar akciğerlere yabancı maddelerin kaçışını kolaylaştırmaktadır.

  Akciğerlere doğum sırasında amniyon sıvısı kaçabilir. Bu akciğerlerde iltihabı durumlara ve akciğer enfeksiyonlarına yol açar. Bunun üzerine sık olarak rastlanılan bazı mikropların yerleşmesi ise sorunu daha da artırır.
  Bebeğin bağırsaklarında bulunan mekonyum denilen madde de akciğerlere kaçtığında aynı sorunları yaratabilir. Doğumdan sonra akciğerlerin emici araçlara temizlenmesine ihtiyaç vardır. Bu sağlanamadığı takdirde akciğerler büzülür, genişler ve bir çok yetersizlikler ortaya çıkabilir.

  Akciğerlerden göğüs içerisine hava kaçabilir. Bütün bunlar bebeğin solunumunu güçlendirir hatta ölüme kadar ilerleyebilen olaylara yol açar. Bazen bebeğin yutma yetersizliğine bağlı olarak emme sırasında akciğerlere süt kaçmaktadır. Çünkü bebek süt emerken, burundan soluk almaktadır. Boğazın yemek borusu ve soluk borusu ağızlarının açılıp kapanmasıyla ilgili bir takım yetersizlikler ile süt akciğerlere kaçabilmektedir. Bebeğin boğazına süt kaçması aşağıdaki durumlarda görülür.

  1.Beyin kontrolünde bozukluk ve yetersizlik,
  2.Akciğer ve kalpte rahatsızlıklar.
  3.Burunda ya da solunum yollarında bir takım bozukluklar
  4.Gelişimsel olarak yetersizlikleri bulunan bebekler de çok yüksektir.


  Bebekler genellikle soluk tutma sonucunda besinlerini akciğerlerine kaçırabilirler.
  Bebeğin emzirilme tekniğinin de bunda rolü olmaktadır.
  Bebekte solunum durmaları anormalliklerinden sonra ki emzirmelerde akciğerlere kaçış daha yüksektir.

  Bazen akciğerin gelişiminde özellikle akciğerlerin soluk alırken genişlemesini sağlayan madde tabakasının oluşunda bir takım anormallikler olabilir. Bu tip akciğerler zedelenmeye daha elverişli özelliktedir.

  Doğumdan sonra bebeğin sırtına şiddetle vurulması veya tutulurken dikkatsiz davranılması da akciğerlerde kanama nedeni olabilmektedir.

  Yeni doğan bebekte solunum sorunlarının önemi çok büyüktür. Solunum sistemi özellikle beyne yeterli oksijeni sağlamakta bir aksaklık ve yetersizlik gösterirse bunun gönderilmesi güç sorunlara yol açmaktadır. Bunu önleyebilmek için gerekli çaba gösterilmektedir.   
 2. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38


  çok güzel konular sağol canım,
   


 3. Yorum için çok teşekkür ederim gönlünüze sağlık
  goz:goz:goz:goz:

   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş