Yeni Değişik Nasrettin Hoca Fıkraları, Güzel Nasrettin Hoca Fıkraları Bul, En Güzel Nasrettin Hoca F

zahide 29 Ara 2010

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

211,315
    1,909
    38

Bak Nasıl Akıllandın

Hoca yolculuk sırasında mola verip bir hana girer, bu sırada hana bir başka yolcu daha girer ve ikisi birden hancıdan yiyecek bir şeyler isterler.

Fakat hancı yiyecek olarak sadece bir balık olduğunu söyler ve bunu paylaşmalarını önerir. Bunun üzerine hoca:
    -"Ben balığın sadece başını yiyecem" der.

Hancı bunun nedenini sorar, hocada:
    -"Balık başı zekayı arttırır, balık başı yiyen insan akıllı olur" der.

Bunun üzerine diğer yolcu hemen atılır ve hocaya:
    -"Balık başını niye sen yiyeceksin, ben yemek istiyorum" der.

Hoca da itiraz etmez ve balığın koca gövdesini hoca yer ve bir güzel karnını doyurur, diğer yolcu ise sadece balığın başını yer ve sonra hocaya seslenir:
    -"Sen koca gövdeyi yedin karnını doyurdun ben sadece kafayı yedim aç kaldım" der.

Hoca da bunun üzerine:
    -"Bak nasıl akıllandın"

İçi yanar

Bir bayram günü nasreddin hoca komşusuna ziyarete gidince komşusu her misafire olduğu gibi hocaya da bal ikram ediyor. bir tepsi içinde gelen koca bir petek baldan her gelen misafir bir iki kaşık alır çekilirmiş. komşusu bakar ki hoca kaşığı daldırdıkça daldırıyor. peteğin yarısına gelmiş daha duracağa da benzemiyor. dayanamayıp:
    - 'aman hoca fazla yeme yoksa için yanar.' deyince hoca cevabı yapıştırır:
    - 'kimin içinin yandığını allah bilir.'

Tesbih

Bir gun Hoca, yol ustu bir hana inmis. Nuh Nebi'den mi kalmis, Kaalubela'dan mi? Her ne ise.. Her tarafi delik desik olmus; adeta cokmeye bir basi kalmis. Hoca'nin yuregine bir korkudur dusmus ama, ne desin? Nihayet bir soz arasinda:
    "Yahu, bu senin tavan da ne kadar gicirdiyor be, besik mi mubarek!" diyecek olmus ama, hanci baba hic orali olmamis; sozu sakaya bogarak;
    "Agzini hayra ac Hoca, bu gicirti besik gicirtisi degil; tavan tahtalari Hak'ka tesbih cekiyor!" demis.
    Hoca'nin kozu kullenirmi? Gozlerini hancinin gozune dikerek;
    "Peki ama, demis; ya bu tavan boyle tesbih ceke ceke aska gelip de secdeye kapanirsa, bizim halimiz nice olacak!"

Kuşa Benzedin

Hoca yolda bir leylek bulmuş. Almış onu evine götürmüş. Daha önce hiç leylek görmemiş. Leyleğin uzun gagası ve bacakları çok tuhafına gitmiş. Tutup bir
    güzel kesivermiş onları. Sonra da yüksekçe bir yere koymuş. Karşısına geçmiş. Yaptığı işten memnun, seslenmiş:
    - Bak şimdi kuşa benzedin.

Nerelere Kadar

Nasreddin Hoca, kirda sesinin yettigince bagirarak ezan okuyor ve olanca
    hiziyla kosuyormus.
    Bu durumu gören birkaç kisi, Hoca ya birsey oldugunu düsünerek yanina
    yaklasip sormuslar :
    - Ne oldu sana, Hoca efendi? Bu ne istir?
    Hoca, kosmasini sürdürerek :
    - Sesimin nerelere kadar gittigini merak ettim de... demis. Onun için
    arkasindan kosuyorum...

Seyirci değil T A R A F T A R
    Bayramda değil K A R A G Ü N D E
    Moda için değil. .F O R M A için
    Ayrı ayrı değil.......O M U Z O M U Z A
    Utanarak değil......G U R U R L A
    Minderde değil..........Ç A M U R D A
    Muhabbetle değil......T E Z A H Ü R A T L A
    Şampiyonken değil.....H A S R E T K E N
    Görüntüde değil......... Ö L Ü M Ü N E
    K A R A K A R T A L' A
    bağlı yaşayanlara.... D E L İ K A N L I denir !..

2. ::ÇisiL::

::ÇisiL:: ÜYE

30,800
    14
    0

Paylaşım adına teşekkürler, Emeklerine sağlık Ablam...

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş