WİNDOWS XP'deki Temel Bilgiler Hatalar Ayarlar ve Çözümleri

ßy_AyDoS 20 Eki 2010

Son Konular

 1. ßy_AyDoS

  ßy_AyDoS ÜYE

  71
  0
  0


  WİNDOWSUNU RAHATALTAN AYALAR

  1. İstenmeyen XP Bileşenlerini Kaldırmak

  Windows XP'nin kullanışlı donatılara sahip olması güzel bir ayrıcalıktır. Ancak kullanıcının işletim sisteminin kurulumu esnasında hangilerinin yüklenmeyeceğine karar verebilmesi çok daha güzel olurdu.

  İPUCU: Kurulum esnasında standart olarak yüklenen araçları sonradan silme şansına sahipsiniz. Bunun için ilk olarak "C:\WINDOWS\INF" klasörünü açın. Şayet söz konusu klasörü gezgin penceresinde göremiyorsanız, Araçlar/Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın ve Görünüm kartı üzerinde bulunan "Gizli dosya ve klasörleri göster" seçeneğini etkinleştirin. Bu klasör içerisinde bulunan "SYSOC.INF" dosyasını bir metin editörü yardımıyla açın ve her satırdaki "hide" sözcüğünü sildikten sonra dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Program Ekle/Kaldır penceresindeki Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır düğmesine tıklayarak istediğiniz bileşenleri rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

  2. Hata Bildirimini Engellemek

  XP, bir program kilitlenecek olursa, NT'den tanıdığımız Dr. Watson hata raporcusunu otomatik olarak çalıştırır. Ancak bu araç önceki versiyonundan farklı olarak her seferinde hafızanın bir kopyasını da Microsoft'a göndermek istiyor.

  İPUCU: Başlat/Denetim Masası penceresinde, Performans ve Bakım bağlantısı altında bulunan Sistem üzerine tıklayın. Ekrana gelen pencere üzerinde bulunan Hata Bildirimi düğmesine tıklayın. Daha sonra "Hata bildirimini devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyin ve "Önemli hata oluştuğunda bana bildir" seçeneğindeki işareti kaldırın.

  3. Fazladan Memory

  Windows XP kullandığınız ya da kullanmakta olduğunuz programların .dil (dynamic link libraries) dosyalarını belirli bir zaman dilimi içerisinde hafızasında tutar. Bu özelliği kapatarak "birazcık" hafızaya sahip olabiliriz. Bunu gerçekleştirmek için;

  "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer" anahtarına gidin, burada yeni bir DWORD değeri oluşturun (sağ tıklayıp new > DWORD value) bu DWORD değerinin adını "AlwaysUnloadDll" yapın ve değerini "1" yapın. Windows XP'yi yeniden başlattığınızda yapılan değişiklikler aktif olacaktır.

  4. Boot Dosyalarıyla Açılışı Hızlandırın

  Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOp timizeFunction" anahtarına gidin, burada "Enable" adındaki string anahtarı bulun ve değerini "Y" yapın. Bu açılış zamanını hızlandırma da yardım edecektir.

  5. Windows XP'yi Hızdan Uçurun

  Windows XP'nin yavaş çalıştığını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, işte size ilaç olacak bir ayar. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\PriorityControl" anahtarına gidin, burada sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyin isim olarak ta "IRQ8Priority" deyin ve değerini "1" yapın.

  6. Schedule Task Kapansın

  I.E 6 sunucuya her bağlandığında "schedule task" çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet'te yavaş surf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için; "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace" anahtarında ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}" alt anahtarını silin.

  7. Başlat Menüsünü Hızlandırın

  Menülerin daha hızlı açılmasını istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin ve "MenuShowDelay" değerini "1" yapın.

  8. Windows Version Numarasını Masaüstüne Ekleme

  "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarını açın ve sağ taraftaki "PaintDesktopVersion" adındaki öğenin değerini "1" olarak girin.(yoksa oluşturun)

  9. Windows XP'yi Hızlı Kapatma

  Yine "start > run -regedit" 'deyip Regedit'e giriyoruz, burada "HKEY_CURRENT_ USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin, ve "AutoEndTask" DWORD değerinin değerini "1" yapın.

  10. Programların Timeout Süresini Değiştirmek

  Şayet bir program, işletim sistemine uzun süre bilgi vermezse, XP bu programın kilitlendiğini farz edecektir. Söz konusu Timeout süresini değiştirebilirsiniz.

  İPUCU: Timeout süresini değiştirmek için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_ USER\ Control Panel\Desktop" anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan "HungAppTimeout" öğesini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve bunun sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki Değer Verisi kutusuna milisaniye olarak istediğiniz bir değer girin.

  11. Bootvis ile Sistem Açılışını Hızlandırmak

  XP, daha önceki Windows versiyonlarına kıyasla çok daha hızlı açılıyor, isterseniz açılış süresini daha da kısaltabilirsiniz.

  İPUCU: Windows XP'nin açılışını hızlandırmak için Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan ve üzerine tıklayarak yükleyebileceğiniz Bootvis isimli aracı kullanabilirsiniz. Kuruluma ihtiyaç duymayan programı kullanmak için arşiv dosyasını açmanız yeterli olacaktır. Bootvis'i çalıştırın ve Trace/Next Boot+Driver Delays komutunu çalıştırın. Son olarak ayarlar üzerinde değişiklik yapmadan OK düğmesine tıklayın. Bootvis, sistemi yeniden başlatacak ve ardından açılış işlemini analiz edecektir. Aynı zamanda sistemin açılışındaki her bir adımı grafik olarak da görüntüleyebilirsiniz. Daha sonra elde edilen sonuçlar doğrultusunda açılışın düzenlenmesi için Trace/Optimize System komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda Windows XP bir kez daha yeniden başlatılacak ve açılış işlemi optimize edilecektir. Bundan böyle işletim sisteminiz, daha öncekine kıyasla biraz daha hızlı açılacaktır.

  12. Ağ Bağlantılarını Hızlandırmak

  Windows XP, normalde yeni hizmeti "Ouality ofService"i (QoS) otomatik olarak yükler. Bu, hiçbir şey kazandırmamasına rağmen, DSL bağlantılar da dahil olmak üzere online bant genişliğinizin yüzde 20'sinin kaybolmasına neden olur.

  İPUCU: QoS servisini kapatmalısınız. Bunun için Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak "gpedit.msc" dosyasını açıp, Grup ilkesi penceresini görüntüleyin ve Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Ağ altında bulunan "QoS Paket Zamanlayıcısı" klasörünü aktif hale getirin. Burada bulunan "Ayrılabilir bant genişliğini sınırla özellikleri" öğesine iki kere tıklayın ve ekrana gelen penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin. Bunun sonucunda aktif hale geçen "Bant genişliği sınırı" kutusuna da "0" değerini girmelisiniz. Artık Internet bağlantınız öncekine kıyasla daha hızlı olacaktır.

  13. Prefetch'i Silin Hızlanın

  İlk defa Windows XP'de gördüğümuz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz, bunun için "c:\windows\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.

  14. Messenger'ı Hotmail Açılırken Engellemek

  Şayet bir MSN web sayfasını ziyaret ediyorsanız, Microsoft'un Instant Messenger'ı sizin onayınız alınmadan açılır.

  İPUCU: Başlat menusunu açın ve Çalıştır komutunu çalıştırın. Daha önceki Windows versiyonlarında olduğu gibi, Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırmak için, Aç kutusuna "regedit" yazın ve Tamam düğmesine tıklayın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresindeki "HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{FB7199AB-79BF-1 ld2-8D94-OOOF875C541}InProcServer32" anahtarı altında bulunan "@" üzerine iki kere tıklayın ve güncel değerini silin. Ayrıca "ThreadingModel" üzerine de iki kere tıklayın ve aynı şekilde değerini silin. Daha sonra "HKEY_CLAS-SES..ROOT\CLSID\{FB7199AB-79BF-Hd2-8D94-OOOF875C541}\LocalServer32" anahtarını aktif hale getirin ve buradaki "@" öğesinin de değerini silin. Yaptığınız değişikliklerin aktif hale gelmesi için XP'yi yeniden başlatın. Messenger artık sessiz bir şekilde, sizden gelecek emirleri bekleyecektir.

  15. Zip Arşivlerinin Tekrar Dosya Olarak Kullanılması

  Zip dosyalan Windows XP'ye kadar özel bir program yardımıyla açılıyordu. Arşiv dosyaları Windows XP ile beraber aniden özel bir klasör olarak karşımıza çıktılar.

  İPUCU: Eğer Winzip ile çalışmaya devam etmek istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmelisiniz. Başlat/Çalıştır komutunu çalıştırın ve Aç kutusuna "regsvr32/u zipfldr.dll" satırını girdikten sonra Tamam düğmesine tıklayın. Bundan böyle Zip arşivleri tekrar dosya olarak işlem göreceklerdir. Şayet böyle çalışmaktan memnun kalmazsanız, "regsvr32 zipfldr.dll" komutunu kullanarak klasör moduna tekrar dönebilirsiniz.

  16. Başlat Menüsüne Kendi Resminizi Eklemek

  XP, kurulum sonrasında her kullanıcı için ayrı bir resim atar. İsterseniz burada kendi resminizi de kullanabilirsiniz.

  İPUCU: Eğer Başlat menüsündeki resme tıklayacak olursanız, aralarından seçebileceğiniz standart resimlerin bir listesi ekrana gelecektir. Öncelikle burada kullanmak istediğiniz resmin 48x48 piksel büyüklüğünde olmasına dikkat etmelisiniz. Resim üzerine tıklanması sonucunda açılan Kullanıcı Hesapları penceresindeki "Daha çok resme gözat" bağlantısına tıklayın ve kullanmak istediğiniz resme ait dosyayı seçin. Seçtiğiniz resim, bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra açılış ekranı ve Başlat menüsünde ekrana gelecektir.

  17. Windows XP'yi Kendi Logonuzla Kullanmak

  IBM veya Dell gibi tüm büyük üreticiler Windows XP yüklü bilgisayarlarında özel logolarını kullanabilirler. Siz de kendi logonuzu kullanmak isteyebilirsiniz.


  18. Daha Fazla Güvenlik

  Start > Run deyip "regedit" yazın, Regedit'te "HKEY_LO-CAL_MACHlNE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa" anahtarına gidin burada "force-guest" DWORD değerini bulun, yoksa oluşturun bunun değerini "1" yapın. Bu sayede Windows XP "Advanced File System Security" aktif hale geçmiş olacak.

  19. Windows XP Açılış Ekranını Değiştirmek

  Windows XP açılışında ekrana gelen resim size sıkıcı mı geliyor? Bunun yerine istediğiniz resmi kullanabilirsiniz.

  İPUCU: Bunun için üzerine tıklayarak BootXP aracını kurun ve çalıştırın. Ancak BootXP'nin Shareware versiyonunun çalıştırılması için "Enter BootXP" düğmesi ekrana gelene kadar bir süre beklemeniz gerekli. Sistem açılışında kullanmak istediğiniz resmi seçmek için Browse düğmesine tıklayın. Your Boot Screen penceresindeki resmi işaretleyin ve "Set as your BootScreen" düğmesine tıklayın. BootXP, otomatik olarak orijinal BOOT.INI dosyasının bir yedeğinin oluşturacak ve açılış yöneticisi ekranına işletim sisteminin orijinal hali ile açılmasını sağlayacak yeni bir öğe ekleyecektir. Bu sayede istediğiniz zaman eski ayarlarınızı geri yükleyebilir veya işletim sistemini normal ekranı ile çalıştırabilirsiniz. Daha sonra BootXP'yi kapatın, Windows XP'yi yeniden başlatın ve yeni açılış resminizin zevkini çıkartın.

  DİKKAT! Açılış ekranı 640x480 piksel çözünürlükte olmalı, 16 renk kullanmalı ve BMP biçiminde kaydedilmek zorundadır. "Get Boot Screen" komutunu kullanarak internetten hazır açılış ekranları indirebilirsiniz.

  19. Bilgisayarı Tek Tıklama ile Kilitlemek

  Özellikle kalabalık işyerlerinde çalışma ortamından uzaklaşmadan önce bilgisayarlar kilitlenir. Yabancıların bilgisayarınızı karıştırmasını sadece tek bir tıklama ile engelleyebilirsiniz.

  İPUCU: İlk olarak masaüstünde boş bir alana farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın ve açılan Nesne menüsündeki Yeni/ Kısayol komutunu kullanarak yeni bir kısayol oluşturun. Kısayol için güzel bir simge seçin ve "Öğenin konumunu yazın" kutusuna aşağıdaki komut satırım girin:

  rundll32.exe user32.dll,Lock—»WorkStation

  Bundan böyle çalışma ortamınızı kilitlemek için tuş kombinasyonlarını kullanmak yerine biraz önce oluşturduğunuz kısayolun üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

  20. Dosyaları Nesne Menusunu Kullanarak Şifrelemek

  Windows XP'nin NT Filesysteminin, yani dosya sistemi NTFS'in çok güvenli olduğu söylenebilir. Encrypted Filesystem (EFS/Şifrelenmiş Dosya Sistemi) ile verilerinizi şifre ile koruyabilirsiniz.

  İPUCU: EFS, izinsiz kullanıcıların erişimlerini engellemek için tüm klasörü şifreler. İlgili komutu Nesne menüsüne ekleyerek söz konusu fonksiyondan tabii ki çok daha hızlı bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bunun için, ilk olarak, Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer\Advanced" anahtarını aktif hale getirin. Farenin sağ düğmesiyle pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve Yeni/DWORD Değeri komutunu kullanarak "EcnryptionContextMenu" adında yeni bir öğe oluşturun. Daha sonra bu öğe üzerine iki kere tıklayarak değerini "1" olarak değiştirin. Bundan böyle klasörlerin Nesne menüsünde ekrana gelen yeni komutu kullanabilirsiniz.

  DİKKAT! EFS kullanarak klasörleri şifrelemek için kesinlikle NTFS dosya sisteminin kullanılması gereklidir.

  21. Virüslere Geçit Yok

  Hemen hemen herkesin e-mail adresine birkaç virüs gönderilmiştir, Web tabanlı e-mail servisi veren kuruluşların birçoğu mailinize gelen dosyaları virüs taramasından geçirir(yahoo! gibi). Outlook Express kullanıyorsanız ve içinde virüs olabilecek dosyaları açmakta tereddüt ediyorsanız işte size bir püf noktası. Start > Run deyip "gpedit.msc" yazın. Karşınıza gelen "Group Policy" menüsünden "User Configuration"a gelin buradan Administrative Temples > Windows Components > internet Explorer bölümüne girin. Bu bölümde en altta "Configure Outlook Express" yazıyor olması gerek, buna çift tıklayarak "Configure Outlook Express Properties" menüsünün gelmesini sağlayın, burada "not connfigured" işaretliyse bunu "enable" olarak değiştirin ve "block attachments that could contain a virüs" yazan kısmı aktif hale getirin "OK" butonuna basıp çıkın.

  22. Hızlı Sabit Diskiniz mi Var

  Diyelim ki yeni bir sabit disk aldınız ve kullanmakta olduğunuz sabit diskten daha hızlı. Bu durumda page.sys dosyasını yeni aldığınız sabit diskinize geçirmekte fayda var. ("page.sys'de ne ola ki" diyenler için ; ünlü swap dosyası) Bunun için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHI-NE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" anahtarına gidin, burada "Paging Files" adındaki string değerini bulun ve daha hızlı olan sabit diskiniz hangisiyse onu yazın (örneğin benimkinde "c:\page.sys" yazıyordu, e:\page.sys yaptım)

  23. Daha Hızlı Kapansın

  Windows XP kapanırken bildiğiniz gibi yapılanları kaydeder, Windows XP kapanırken biraz zamandan kazanmak istiyorsanız, Regedit'e girip "HKEY_CUR-RENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersio n\Policies\Explorer" anahtarına gidin, burada "NoSaveSettings" değerini bulun. Eğer çıkışta kayıt yapılmasını istemiyorsanız değeri "1" yapın, kayıt yapılmasını istiyorsanız "0" yapmanız yeterli.

  24. Daha da Hızlansın

  Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\FileSystem" anahtarına gidip "NtfsDisableLastAccessUpdate" değerini bulun ve değerini "1" yapın.

  25. Bilgisayar Otomatik Kapanmıyor

  Windows XP'den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik olarak kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin, burada "PowerOffActive" DWORD değerini bulun ve değerini "1" olarak değiştirin.

  26. Bilgisayarı Yeniden Başlatmadan Windows XP Yeniden Başlasın

  Windows XP'de yaptığınız bazı değişikliklerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerektiğini söyler ama bilgisayarı yeniden başlatıp zaman kaybetmeden sadece Windows XP'yi yeniden başlatmak istiyorsanız "shutdown" butonuna basarken "shift" tuşuna da basılı tutun, böylece bilgisayarı yeniden başlatmadan Windows XP'yi yeniden başlatmış oluyorsunuz.

  27. Açılış Süresini Kısaltın

  NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde "NTFS Check"e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarın açılışını hızlandırabilirsiniz. "CHKNTFS" komutu "AUTOCHK" başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı 4 saniyeye düşürmeniz mümkün, bunun için komut satırına "CHKNTFS/T:4" yazmanız yeterli böylece "AUTOCHK" süresi 4 saniye olacaktır.

  28. Sabit Disk Performansını Artırın

  Eğer Windows XP'de NTFS kullanıyorsanız (eğer kullanmıyorsanız şiddetle tavsiye ederim) diskinizin 12,5% kadarını MFT için kaydeder.(MFT = Master File Table) MFT fragmantasyonu sistem performansının orantılı biçimde düşmesine neden olabilir. Örneğin bilgisayarınızda yüzlerce program yükleyip kullanıyorsanız MFT kullanımı daha yüksek olacaktır, bu yüzde duruma göre 25% çıkması daha faydalı olacaktır. Eğer yüzdeyi bu değere çıkarmak istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet \Control\FileSystem" anahtarına gidin, sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyip yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak "NtfsMftZoneReservation" verin, değer olarak 2 yazın ( 1=12,5% , 2=25%)

  29. Sistem Performansını Artırın

  Sistemin doğru ve performanslı çalışmasını sağlamak için düzenli olarak defrag etmekte fayda vardır. Ama eğer sistem gereksiz özelliklerle meşgul tutuluyorsa defrag'da ancak bir yere kadar yardım edebilir. Bu püf noktası DOS tabanlı program ve Win95'ten öncesiyle hiç ilgilenmeyenler için. Windows XP'de bir dosya/klasör için iki isim yaratılır, bunlardan ilki gördüğünüz isim bir diğeri ise DOS için hazırlanmış ismidir(DOS'la düzgün çalışması için). Bu isim çalışması CPU ve sabit disk gibi sistem kaynaklarını boşa uğraştırmış olur. Sadece bununla da kalmayıp yapmış olduğunuz MFT kullanımını da düşürür. Bunu engellemek için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHlNE\System\CurrentControlSet\Contr ol\FileSystem" anahtarına gidin, burada
  "NtfsDisable8dot3NameCreation" DWORD anahtarını bulun ve değerini "1" yapın.


  WİNDOWS XP'deki BAZI BİLİNDİK HATALAR,İNTERNET SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ

  WİNDOWS XP DURUM ÇUBUĞU

  Windows XP kullananlar bilirler, explorer için olan durum çubuğu (status bar) sürekli olarak kaybolur ve her seferinde yeniden görünür yapmamıza rağmen yine de explorer'i yeniden başlattığımızda kaybolmuş buluruz. Eğer bu durumun önüne geçmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  - Sadece bir tane explorer penceresi açık iken menüden 'View - Status Bar' diyerek durum çubuğunu gözükür yapıyoruz.

  - CTRL tuşuna basılı tutarken köşedeki kapama tuşuna basarak expolorer'ı kapatıyoruz.

  - Daha sonra Windows Explorer'ı açıyoruz (Start - Programs - Accessories - Windows Explorer)

  - 'View - Status Bar' diyerek durum çubuğunu görünür yapıyoruz.

  - 'Tools - Folder Options - View' tabından 'Apply to all folders' tuşuna basarak bu özelliğin tüm dizinlere uygulanmasını söylüyoruz.

  Ok dedikten sonra işlem tamamlanmış oluyor.

  Ufak da olsa sinir bir durumu ortadan kaldırmış olmanın zevkini duymanızı hissedebiliyorum İyi çalışmalar ...


  HİBERNATE KULLANIMI

  Hibernate modunu sorunsuz olarak kullanabilmeniz için sistemizdeki bütün donanımlar
  ACPI uyumlu ve sürücüleri de WHQL sertifikalı olmalı. Buna rağmen Hibernate modu eskisi gibi çalışmıyorsa bunun sebebi bu moda geçerken oluşturulan ve daha sonra da sistem açılırken sistemi eski haline getirmek için tekrar kullanılan, sabit diskinizin ana dizininde gizli halde bulunan hiberfil.sys adlı dosyadaki bir aksaklık olabilir. Bu dosyanın büyüklüğü RAM miktarınıza eşittir ve bu dosyada RAMinizin bir kopyası saklanır. Bu dosya Hibernate moduna her geçildiğinde güncellenir ama bu dosyada bir hata oluşursa eskisi gibi güncellenemez ve sürekli hataya sebep olur. Önce Hibernate modunu iptal edin ve daha sonra da bu dosya silinmezse kendiniz silin. Hibernate modunu tekrar aktif hale getirip eskisi gibi kullanabilirsiniz artık.

  SCANDİSK İLE İLGİLİ BİRAZ BİLGİ

  Eğer sisteminiz kapanırken bir hata oluştuysa ya siz Scandiski çalıştırmak istediyseniz Windows bir sonraki açılışında Scandiski çalıştırır ama çalıştırmadan önce on saniye bekler ve bu sürede bir tuşa basarak Scandiskin çalışmasını iptal edebilirsiniz.
  Bu süreyi kısaltmak için komut satırını açın ve CHKNTFS/T:4 yazın. 4 yerine saniye cinsinden istediğiniz başka bir değeri de yazabilirsiniz. Diğer seçenekleri de CHKNTFS/? yazarak görebilirsiniz.

  SİSTEM RESETLEMESİNE BİR ÖNLEM

  Windows XP bir sistem hatası oluştuğunda kendini otomatik olarak baştan başlatır. Bu durum hatanın kaynağını öğrenip üstüne gitmek isteyen kullanıcıların pek de hoşuna gitmez. Bunu engellemek için System Properties/Advanced/Startup and Recovery bölümündeki Settings düğmesine tıklayın ve açılan sayfada System failure altındaki seçeneklerden Automatically restart yazanı iptal edin. Böylece Windows baştan başlamak yerine hepimizin alışık olduğu o meşhur mavi ekranı getirir karşınıza sorun hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  MESSENGER A ÖZEL

  Çoğu kişinin kullanmadığı MS Messenger görev çubuğuna yerleşiyor ve sinir bozucu bir
  şekilde Program Ekle/Kaldır bölümünden kaldıramıyorsunuz. Her sistemi açışınızda görev
  çubuğuna yerleşen MSN Messenger'dan kurtulmanın bir yolu var:

  Başlat--> Çalıştır.

  Ekrana gelen kutucuğa:

  RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir INFmsmsgs.inf,BLC.Remove

  yazın.

  Her zaman tanıdık gelen Ağ Problemi

  Windows 2000'de ağ'a üzerindeki sürücülere bakacakken, sebebsiz yere Scheduled Tasks'a
  ( Zamanlanmış Görevler) bakılıyordu. Bu sorun Windows XP'de de devam ediyor. Bu sorunu
  çözmek için aşağıdaki işlemleri yapın. Bu işlem ile birlikte network iletişiminde hızlanma
  da olacak.

  1. Regedit'i açın. ( Başlat - Çalıştır - Regedit )
  2. HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Explorer/RemoteComputer/NameSpace
  yolunu bulun.
  3. {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} isimli anahtarı bulun.
  4. Bu anahtara sağ tuş tıklayın ve silin.

  PROBLEMLERİN EN BÜYÜGÜ

  Windows XP ve 2000 standart olarak ACPI modunda kurulurlar ve kartlara da kaynakları bu şekilde dağıtırlar. Kimi kullanıcılar için bu bir çakışma gibi görünse de bu durum normaldir ve çakışmadan çok bir paylaşma olarak algılanmalıdır. Problem yaşayanlar olsa da çoğu zaman kaynaklar problemsiz paylaşılır ve kartlar genelde IRQ9`u kullanırlar, bazen de IRQ11`i. Bu tek başına kullanılan IRQ aslında 15`ten sonraki 255 adet sanal IRQ için bir köprüdür ve bu sanal IRQlar özellikle de çok işlemcili sistemler için gereklidir.
  Anakartınızın veya diğer kartlarınızın BIOS`larında ya da sürücülerinde ACPI desteği ile ilgili sorunlar varsa ACPI düzgün olarak çalışmayabilir ve bu da sisteminizde sorunlara sebep olabilir. Kartlarınızın ACPI desteği sorunsuz olsa bile bazı durumlarda ACPI sorunsuz olarak çalışmayabilir ve sisteminizin stabilitesi bozulabilir. Bu durumda kartlarınızı söküp BIOS`unuzu resetledikten sonra (bu işlem BIOS`taki IRQ dizilim tablosunun sıfırlanması için gerekli) kartlarınızı teker teker değişik slotlarda deneyerek sorunsuz çalışan bir kombinasyon keşfetmeniz gerekebilir. Anakart kitapçığınızdan hangi PCI slotlarının aynı kaynakları paylaştığını öğrenerek sorun çıkaran kartları farklı kaynaklar kullanan bağımsız slotlara takmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem işe yaramazsa ya da bunlarla uğraşmak istemezseniz sisteminizi eski APM modunda çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için:

  1. Kurulum CDsini kullanarak sistemi açın ve kurlum seçeneklerinden Upgrede`i seçin.

  2. Setup is inspecting your computer's hardware configuration yazan ekran geldiğinde F5 tuşuna basın ve seçeneklerden Standart PC olanı seçip kuruluma devam edin.

  Bu yöntemle yüklü programlarınızı ve bilgilerinizi kaybetmeyeceksiniz. System Properties kısmından System için olan sürücüyü değiştirerek de aynı şeyi yapabilirsiniz ama bu durumda Windows donanım değişikliklerini tam olarak algılayamayıp (ACPI ve APM modlarında kaynakların tabloları farklıdır) büyük ihtimalle sisteminizin çökmesine neden olacaktır.

  Sisteminizi yeniden başlattığınızda sorun çözülecektir.


  FLASH 6.0 YÜKLEME VE ÇALIŞTIRMADAKİ SORUNLAR

  Windows XP kullanıcılarının bir kısmının karşılaştığı bu sorun ciddi sayılabilir. Macromedia Flash Player 6.0'ın yüklenmemesinden dolayı, flash animasyonlar içieren sitelerdeki Flash animasyonların bazıları ya hiç görüntülenmiyor, ya da çok geç görüntüleniyor. Flash Player 6.0 öncesi için optimize edilmiş flash animasyonlarında sorun çıkmıyor fakat güncel WWW sitelerde hep yeni flash animasyonlar kullanılıyor.

  Bu sorunun sebebi, Windows XP. Windows XP ile varsayılan olarak Flash Player 5.0 geliyor. Ve Flash Player'ı kontrol eden dosya (swflash.ocx) işletim sistemi tarafından korunuyor ve Macromedia'nın sitesinden Macromedia Flash Player 6.0'ı yüklemeye çalıştığınızda yüklenme onayı isteyen pencere çıkmıyor ve yükleniyor gözükmesine rağmen, Flash Player 6.0 hiç bir zaman yüklenmiyor. Bu soruna çözüm bulmak için birkaç işlem yapmak gerekiyor. Şu adımları takip edin:

  Başlat -> Ara. Arama kutucuğuna flash.ocx yazın ve aratın. Karşınıza 3 adet dosya gelecek. 2 tane flash.ocx dosyası ve bir tane swflash.ocx dosyası. Bu 3 dosyayı da silin. Ya da buraya tıklayarak çekeceğiniz dosya buişi otomatik olarak yapacaktır.
  Başlat -> Ara. Arama kutucuğuna swflash.ini yazın ve bulunan dosyayı silin.
  Bu işlemleri yaptıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın. Yeniden başlattıktan sonra Macromedia'nın sitesinden Flash Player'ı yükleyebilirsiniz.

  Eğer sorun bundan kaynaklanmıyorsa, sisteminizde bulunan pop-up ya da banner engelleyici programlar, flash animasyonların gösterimini engelliyor olabilir. Bu tarz programların özelliklerine girerek Animasyonları engelle gibi ayar bulunuyorsa, bunu iptal etmek işe yarayacaktır.  OYUNCULARA BİR ÖNERİ

  Eğer yaptığınız bütün ayarlara rağmen OpenGL modunda oyunlar klavye ve fare komutlarınıza yavaş tepki veriyorsa bunun sebebi DirectSound olabilir. Özellikle bir ara sıkça kullanılan Creative Vibra128 ses kartlarını Windows XP`de çalıştırırken DirectSound zaman zaman sorun çıkarabiliyor. Öncelikle sürücü güncellemesi yapmayı deneyin, işe yaramazsa sorunu çözmek için Sound Acceleration seçeneğini iptal etmeniz gerekebilir. Bunun için:

  1. Start/Run`a bastığınızda açılan pencereye dxdiag.exe yazıp entera basarak DirectX Diagnostic Tool programını çalıştırın.

  2. Sound bölümüne gelip Sound Acceleration seçeneğini iptal edin.
   
 2. ßy_AyDoS

  ßy_AyDoS ÜYE

  71
  0
  0


  İkinci işletim siseminden sıkılanlara bir çözüm

  Boot Manager'ı düzenleyelim: Öncelikle boot.ini gizli bir dosya olduğu için görebilmemiz için şu adımları takip edin. Explorer�rı açın, daha sonra Araçlar -> Klasör seçenekleri -> Görünüm'e gelin. Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretledikten sonra tamam diyerek çıkın. Artık boot.ini görebilirsiniz.

  C sürücünüzde ki boot.ini dosyasını açmak için Not defteri yada başka bir text editörü kullanın. Sisteminizde hem Win98 hem de WinXP olduğunu varsayalım buna göre boot.ini dosyanızın içeriği buna benzer olacaktır.

  [boot loader] timeout=30 default=C: [operating systems] C:=Microsoft Windows multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS=Microso ft Windows XP Professional /fastdetect

  *timeout=30* -->Boot menünün ekranda kaç saniye kalacağını gösteriyor

  default=C:\ -->Default olarak seçili işletim sistemi Aşağıdakiler ise Boot Menüde bulunan işletim sistemleri seçenekleri C:=Microsoft Windows multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS=Microso ft Windows XP Professional /fastdetect

  Şimdi biz C'de Win98'i kaldıcağımızı ve sadece WinXP kullanacağızı düşünelim. Buna göre boot menü aşağıdaki gibi olacaktır.

  [boot loader] timeout=0 default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS [operating systems] multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS=Microso ft Windows XP Professional /fastdetect

  timeout=0 yapmamın nedeni nasıl olsa seçecek başka işletim sistemi yok

  default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS ise D sürücümüzdeki WinXP'nin yol tanımı Böylece boot menü düzenleme işlemimiz tamam oluyor.

  2-)Yer açmak için dosyaları kaldıralım. Eğer Windows98, primary bölümde olmasaydı rahatça formatlayabilirdik ama WinXP'nin boot işlemi için gerekli bazı önemli dosyaları bu bölümde (C'de) yer aldığı için klasörleri silerek yer açmamız gerekecektir. Bu işlemi WinXP altında yaptığımız için C sürücüsünde bulunan Windows 98'in Windows klasörünü,program files'ı vs. silerek yer açabiliriz. Bu işlemler sonucunda tek işletim sistemine sahip olup böylelikle yer sorunumuzuda halletmiş olacağız.

  İNTERNET HIZ SINIRLANDIRMASINI KALDIRMAK

  Dikkat !! Sadece Windows Xp professional için Windows xp prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % coğalta bilirsiniz.
  Bunun için : Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >tamam yapmanız yeterli.

  MICROSOFT BİLGİ SORGULAMASINI KAPATMAK : XP

  Hoş değil: Bilgisayarınızla her internete bağlandığınızda sisteminiz Microsoft tarafından sorgulanır.Bu işlem sistem kayıt defterindeki RegDone değeri 1 e ayarlanmadığı sürece
  böyle devam eder . Windows Updatesırasında bilgisayarınızla ilgili tam olarak hangi bilgilerinkarşıya gönderildiğini ise sadece Microsoft bilmektedir. Eğer bilgisayarınızla ilgili bilgilere bakılmasını istemiyorsanız: sistem kayıt defteri düzenleyicisini açın. HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsNTCurren tVersion altında RegDone değerine çift tıklayın Çıkan kutuya 1 değerini girin.

  DİSK TEMİZLEMENİN KENDİ KENDİNE ÇALIŞMASINA SON
  XP, disk temizleme sihirbazını kullanımınıza sunuyor. Ancak bu sihirbaz, oldukça zaman alan birleştirme aracını, genellikle kullanıcı açısından uygun olmayan zamanlarda çalıştırıyor. Artık bu sihirbaz sizin çalışmanızı etkileyemeyecek.

  İPUCU: Başlat menüsündeki Çalıştır komutunu çalıştırın ve Aç kutusuna regedit yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen penceredeki

  HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentV ersionExplorerMyComputercleanuppath anahtarı altında bulunan (Varsayılan) öğesine iki kere tıklayın. Dize Düzenle penceresindeki Değer Verisi satırında bulunan %SystemRoot%system32cleanmgr.exe /D %c değerini silin. Yaptığınız değişikliği Tamam düğmesine tıklayarak onayladığınız andan itibaren program bir daha sizi rahatsız etmeyecektir.

  SHARED DOCEMENT'i KALDIRIN:
  My Computerdan Shared Document klasörünü kaldırmak için Regedit'e girip; HKEY_ LOCAL_MACHINESOFTWARE/

  Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/MyComputer/NameSpace/DelegateFolders anahtarına gidin, burada

  {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b 30ee} anahtarını silin.

  HER CD'DE AUTORN OLMASINI İSTİYORSANIZ
  Kronik sorun: Ne zaman CD sürüÂ*cüsüne bir disk koysanız Windows XP'nin CD ile ne yapmak istediğinizi soran bir mesaj ile karşılaşırsınız. Bu can sıkıcı özelliği tarihe gömebilirsiniz. Nasıl mı? İşte yanıtı...


  Pratik çözüm: Windows XP'nin CD sürücünüze yerleştirdiğiniz her CD için size içeriği ile ilgili nasıl bir işlem yapılÂ*ması gerektiğini soran mesajını görmekÂ*ten sıkıldıysanız bu özelliği tamamen kaÂ*patmanız ya da CD türlerine göre farklı işlemler yapmanız mümkün. CD sürücüÂ*nüzün ikonu üzerinde sağ tıklayarak Özellikler seçeneği üzerinÂ*den Otomatik Kullan sekmeÂ*sine ulaşın. Bu bölümde Windows XP'nin hangi tür CD'de nasıl bir işlem yapacağıÂ*nı belirleyebilirsiniz.


  Bu özelliği tamamen kapatmak içinÂ*se Çalıştır menüsünde regedit yazÂ*mak suretiyle Kayıt Defteri Düzenleyicisini açarak sırasıyla HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM CurrentControlSetServicesCdrom kaydını bulun. Burada yer alan Autorun değerini

  DİSK BİRLEŞTİRİCİSİNİ NESNE BÖLÜMÜNE EKLEMEK
  Sabit diskin birleştirilmesi çalışma hızını olumlu yönde etkileyecektir. Ancak Microsoft geliştiricileri bu aracı maalesef sistemin derinliklerine gizlemişler.

  İPUCU: Hayatı kendiniz için kolaylaştırın ve bu fonksiyonu sürücülerin Nesne menüsüne ekleyin. Bunun için üzerine tıklayarak DEFRAGXP dosyasını kullanabilirsiniz. İlk olarak söz konusu dosyayı sabit diskinize kaydedin ve üzerine sağ tuşla tıklayarak açılan nesne menüsündeki Yükle komutunu çalıştırın. Bu sayede, dosya içerisindeki ayarlar, Windows'a yüklenecektir. Artık sabit diskinizin nesne menüsünde bulunan Diski Birleştir komutunu kullanabilirsiniz.

  İsterseniz Kayıt Defteri Düzenleyicisinde uygun değişiklikleri yaparak söz konusu komutu kendiniz de ekleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve HKEY_CLASSES_ROOTDriveshell\ anahtarını aktif hale getirin. Daha sonra Yeni/Anahtar komutunu kullanarak, Diski Birleştir adında yeni bir alt anahtar oluşturun. Daha sonra buraya command adında yeni bir klasör daha ekleyin. Şimdi pencerenin sağ tarafındaki boş alana farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın ve nesne menüsünde Yeni/Dize Değeri komutu yardımıyla DEFRAG.EXE %1 değerine sahip yeni bir öğe oluşturun. Son olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın.

  İNTERNET EXPLORER SEBEPYOKKEN HATA VERİYOR
  Internet'te dolaşırken, önemli bir işle meşgul olurken, ya da çeşitli sitelerde haberleri okurken hiçbir sebep yokken Explorer'in hata verip kapanması (tüm I.E pencereleri) hiçte hoş olmayan bir durumdur, bunu bir nebze olsun durdurmak için aynen yukarıda Explorer'da yaptığımız yöntemi uygulayacağız. Her zaman ki gibi Regedit'e girip,

  HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerAdvanced anahtarına gidin. Burada BrowseNewProcess adında yeni bir string değeri oluşturun (tırnaklar olmadan) ve değerini yes olarak belirtin, Internet Explorer için şu an tam bir çözüm yok, bu en iyisi denilebilir, biraz hafızadan kaybettirse de.


  WİNDOWS XP'NİN PÜF NOKTALARI

  - Windowsta c: sürücüsüne çabuk erişmek için:
  run (çalıştır) komutuna ( .. ) yazıp çalıştır dediğimizde c: sürücüsü açılır. Eğer tek nokta ( . ) koyarsak c:windows/desktop klasörü açılır.

  - Windowsu tek tuşla başlatmak için: Masa üstünde herhangi bir klasörün kısayolunu oluşturun sağ tuşla özellikleri tıklayın hedef kısmına
  Kod:
  c:Windowsrundll.exe user.exe,exitwindowsec

  yazın ve tamama basın. Oluşturduğunuz kısayola bir ad yazın.

  Örneğin, Başlat. Artık Başlat üzerine çift tıklayarak windowsdan daha çabuk çıkabilirsiniz.

  Hatta oluşturduğunuz kısayola bir kısayol tuşu'da atayabilirsiniz. Örneğin, Ctrl+B Bunu da yine sağ tuşla özelliklerden kısayol tuşu kısmına yazın.

  Geri dönüşüm kutusunun ismini deiştirmek için:
  Başlat - çalıştır dan regedit'ii çalıştırın ve,
  HKEY_CLASSES_ROOT/CLSID/{645FF040 - 5081 - 101B - 9F08 - 00A - A002F954E } anahtarına girip bir kere tıklayın.

  Sağ panelde varsayılan satırının karşısında Geri dönüşüm kutusunun yazılı olduğunu göreceksiniz. Varsayılan a çift tıklayin ve oraya istediğiniz yeni adı yazın ve tamam'ı tıklayın. Kayıt düzenleyicisini kapayıp windowsu yeniden başlattığınızda geri dönüşüm kutusu yeni ismiyle görünür.

  Paint programında ikon yapmak için:

  Herhangi özel bir yardımcı program olmaksızın kendi ikonlarınızı yapmaya ne dersiniz. İşte bunu yapmanın yolu.. Önce 32x32 pixel lik bir resim penceresi açın çizmek istediğinizi çizdikten sonra dosya menusunden kayıt'a tıklayın.. Kayıt sırasında All Files (Tüm Dosyalar) seçeneğini seçmeyi unutmayın, sonrada dosyayı .ico uzantısıyla kaydedin.. Artık bir ikona sahipsiniz...

  Ip adresinizi öğrenmek için:
  çalıştır komutuna winipcfg yazıp entera basın IP adresiniz görünecektir.

  Önemli: Eğer statik IP kullanmıyorsanız IP'niz her internete girişinizde değişir.

  Klavye Kısayolları
  Windows logo tuşu: Bu tuşa bastığımız anda başlat menüsü açılır tekrar bastıımızda ise kapanır.

  Windows logo tuşu + F : bu seçenek dosya ve klasörleri aramaya yarar F3 tuşu da aynı görevi yapar.
  windows logo tuşu + M : masaüstüne dönmeye yarar.
  windows logo tuşu + R : windowstaki çalıştır(run) komutunu kullanmaya yarar.
  ALT + F4 : seçili olan pencereyi kapatmaya yarar.
  ALT + TAB : açılı pencereler içinde hızlı gezmeye yarar.
  F1 : windows yardım tuşudur.
  F2: Explorerda F2 yi dosya ve klasörleri Yeniden Adlandırmada kullanılır. Bu dosyanın üzerinde sağ tıklayıp beklemekten daha çabuk!
  F5:******* (yenile) komutudur.
  CTRL + Z:geri alma komutudur. yapılan bi hatayı geri almakta kullanılan bir komuttur.
  CTRL + A :tümünü seçme komutudur.
  CTRL + C :kopyalama komutudur (dosyayı kopyalamak için).
  CTRL + V :yapıştır komutudur (dosyayı yapıştırmak için).
  CTRL + X :kesme komutudur (dosyayı kesmek için).


  WİNDOWS XP'DE MAVİ EKRAN HATALARI

  Genel Durma Hataları
  Durma hatası ekranında da gösterilen aşağıdaki adımlar hatanın nedenini belirlemenize ve sorunu düzeltmenize yardımcı olur.

  Genel Durma Hatalarında Sorun Giderme

  1. Bilgisayarınız yeniden başlatın.


  2. Yeni donanım veya yazılımın düzgün bir şekilde kurulmuş olduğundan emin olun. Her seferinde yeni donanım aygıtlarından birini çıkararak hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin. Hata giderilmiş ise 3. adıma geçin.

  Bu test sırasında hatalı olduğunu anladığınız donanımı değiştirin. Ayrıca, bilgisayar üreticileri tarafından verilen donanım tanılama yazılımını çalıştırmayı deneyin.

  Eğer bu, yeni yüklenmiş bir donanım veya yazılım ise, üretici firma ile irtibat kurarak, Windows XP Professional için ihtiyacınız olabilecek herhangi bir güncelleştirme veya sürücünün olup olmadığını öğrenin.


  3. Başlat'ı tıklayın ve sonra Yardım ve Destek'i tıklayın. Destek alın veya Windows XP haber gruplarından bilgi bulun'u tıklayın ("Yardım isteyin" seçeneğinin altında) ve sonra sol sütunda bulunan Microsoft'tan yardım alın seçeneğini tıklayın.


  4. Başlat'ı, Yardım ve Destek'i ve sonra Sorun Gidericilerin bir listesini görmek için Sorun çözme ("Bir Yardım konusu seçin"in altında) seçeneğini tıklayın.


  5. Microsoft Donanım Uyumluluğu Listesi'ni (HCL) kontrol ederek tüm donanım ve sürücülerinizin Windows XP Professional ile uyumlu olduğundan emin olun.

  HCL'nin en güncel sürümünü görmek için Microsoft Web sitesi'ni ziyaret edin.


  6. Yeni yüklenmiş tüm donanımı (RAM, bağdaştırıcılar, sabit diskler, modemler v.b.), sürücüleri ve yazılımı devre dışı bırakın veya kaldırın.

  o Eğer Windows XP Professional'i başlatabiliyorsanız, Olay Görüntüleyicisi'ndeki Sistem Günlüğü'nü kontrol ederek, soruna neden olan aygıt veya sürücüyü belirlemenize yardımcı olabilecek diğer hata mesajlarına bakın. Sistem Günlüğü'nü görmek için Başlat'ı ve sonra Denetim Masası'nı tıklayın. Performans ve Bakım'ı tıklayın ve sonra Yönetimsel Araçlar'ı tıklayın. Olay Görüntüleyicisi'ni çift tıklatarak açın ve Sistem Günlüğü'nü açarak mesajları kontrol edin


  o Windows XP Professional'i başlatamıyorsanız, bilgisayarınızı güvenli modda başlatmayı deneyin ve sonra yeni eklenmiş olan programları ve sürücüleri kaldırın veya devre dışı bırakın. Bilgisayarınızı güvenli modda başlatmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın; sonra, mevcut işletim sistemlerini içeren liste karşınıza geldiğinde F8 tuşuna basın. Gelişmiş Seçenekler ekranında, Güvenli Mod'u seçin ve ENTER'a basın.

  Daha fazla bilgi için Yardım ve Destek Merkezine girerek Ara kutusuna "Güvenli Mod Seçenekleri" yazın.

  7. Internet erişiminiz varsa, Microsoft Support sitesi'ni ziyaret edin.

  Microsoft Knowledge Base'de "Windows XP Professional" ve aldığınız durma hatası ile ilişkilendirilmiş numarayı arayın. Örneğin mesaj "Dur: 0x0000000A" şeklindeyse "0x0000000A" araması yapın.

  8. Antivirüs yazılımınızın güncel bir sürümünü kullanarak bilgisayarınızda virüs taraması yapın. Bir virüs bulmanız durumunda, bu virüsü bilgisayarınızdan silmek için gerekli adımları uygulayın. Bu adımlar için antivirüs yazılımınızın talimatlarına bakın.


  9. Donanım aygıtlarınızın sürücülerinin ve sistem BIOS'unuzun en güncel sürümler olduğunu onaylayın. Donanım üreticileriniz en güncel sürümü bulmanızda veya bu sürümü elde etmenizde size yardımcı olabilirler.


  10. Caching veya shadowing gibi BIOS bellek seçeneklerini devre dışı bırakın. Yardıma gereksiniminiz olursa donanım üreticisi ile irtibat kurun.


  11. Bilgisayar üreticiniz tarafından verilen, özellikle bellek denetimi amaçlı bir sistem tanılama yazılımı varsa çalıştırın.


  12. Bilgisayarınızda en son çıkan Hizmet Paketi'nin yüklü olduğundan emin olun. Hizmet paketlerinin bir listesini ve bunları indirmek için gerekli talimatları görmek için, Windows Update Web sitesi'ne gidin.

  13. Oturum açamıyorsanız bilgisayarınız yeniden başlatın. Kullanılabilir işletim sistemlerinin listesi karşınıza geldiğinde F8 tuşuna basın. Gelişmiş Seçenekler ekranında, En Yeni İyi Yapılandırma seçeneğini seçin ve ENTER'a basın.  Belirli Durma Hataları
  Bazı durma hataları, hatanın nasıl giderilebileceğini belirlemenize yardımcı olacak "DATA_BUS_ERROR" gibi açıklayıcı mesajlar görüntüler. Bu bölümde belirli durma hatalarında, aldığınız mesajın türüne göre sorun giderme işleminin nasıl yapılacağı açıklanmaktadır.

  ÖNEMLİ

  Bu bölümde anlatılanlar sadece uzman kullanıcılar tarafından uygulanmalıdır,sadece bilgi olarak verilmiştir.  Tablo 1 Yazılım ve aygıt sürücüsü hataları

  Hata Numarası Açıklayıcı Metin
  0x0000001E KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
  0X000000D1 DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  0x000000EA THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER
  0x00000050 PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
  0X0000000A IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  0x0000007B INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
  0x0000009F DRIVER_POWER_STATE_FAILURE
  0XC000021A STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERMINATED
  0XC0000221 STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH


  Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hataları genel donanım hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar bu hataları gidermezse, Donanım Arızalarından Kaynaklanan Hatalar konusunda anlatılan adımlara bakın.

  Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.

  Yazılım ve aygıt sürücüsünden kaynaklanan durma hatalarını gidermek

  1. Durma mesajında belirtilen sürücünün Windows Donanım Quality Labs (WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış olup olmadığını kontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exe uygulamasını çalıştırın.

  2. Durma mesajında belirtilen sürücüyü yükleme ortamınızdaki daha iyi bir kopyasıyla veya üreticiden edineceğiniz güncelleştirilmiş bir sürümü ile değiştirmeyi deneyin.

  3. Durma mesajında belirtilen sürücüyü veya yeni yüklenen sürücüleri devre dışı bırakın.

  4. Windows XP Professional ile birlikte verilmeyen bir video sürücünüz varsa, onun yerine standart VGA sürücüsünü veya Windows XP ile birlikte verilen uyumlu bir sürücüyü kullanmayı deneyin.

  5. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları kaldırın.

  6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.

  Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezini kullanın.

  7. Eğer hata, bilgisayarınıza RAM ekledikten hemen sonra oluştuysa, sayfalama dosyası hasar görmüş veya yeni RAM bozuk ya da uyumsuz olabilir. Bu durumda, Pagefile.sys dosyasını silin ve sistemin RAM yapılandırmasını eski haline getirin.

  Dosya sistemi hataları

  Hata Numarası
  Açıklayıcı Metin

  0x00000023
  FAT_FILE_SYSTEM

  0x00000024
  NTFS_FILE_SYSTEM

  Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.

  Dosya sistemi durma hatalarında sorun giderme

  1. Küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) bağdaştırıcısı kullanıyorsanız, donanım satıcınızdan en yeni Windows XP Professional sürücüsünü edinin, SCSI aygıt için eşleme görüşmesini devre dışı bırakın, SCSI zincirinin doğru bir şekilde sonlandırıldığından emin olun ve aygıtların SCSI ID'lerini kontrol edin. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

  2. Entegre aygıt elektronikleri (IDE) aygıtlar kullanıyorsanız, kart-üzerinde IDE bağlantı noktasını sadece Birincil olarak tanımlayın. IDE aygıtların Master/Slave/Only ayarlarını kontrol edin. Sabit disk hariç tüm IDE aygıtları kaldırın. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

  3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları devre dışı bırakın veya kaldırın.

  4. Dosya sisteminin bozulup bozulmadığını anlamak için Chkdsk /f komutunu çalıştırın. Windows XP Professional Chkdsk komutunu çalıştıramıyorsa, sürücüyü Windows XP Professional işletim sistemini kullanan başka bir bilgisayara bağlayın ve sürücü üzerinde Chkdsk komutunu o bilgisayardan çalıştırın.

  Tablo 3 Donanım Arızaları ile ilgili hataları

  Hata Numarası
  Açıklayıcı Metin

  0x0000001E
  KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

  0x0000000A
  IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

  0x0000007B
  INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

  0x0000007F
  UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP

  0xC0000218
  UNKNOWN_HARD_ERROR

  Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hataları yazılım ve aygıt sürücüsü hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar bu hataları gidermezse, Yazılım ve Aygıt Sürücüsü Hataları konusunda anlatılan adımlara bakın.

  Bu kitabın önceki bölümlerinde yer alan Genel Durma Hataları konusundaki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.

  Donanım arızaları ile ilgili durma hatalarında sorun giderme

  1. Bilgisayarınızdaki aygıtların Windows Hardware Quality Labs (WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış sürücülere sahip olup olmadığını kontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exe uygulamasını çalıştırın.


  2. Üretici firmanın donanımınız için kullanabileceğiniz sürücü güncelleştirmeleri çıkarıp çıkarmadığını kontrol edin.


  3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları güncelleştirin.


  4. Soruna neden olan öğeyi bulabilmek için önemli olmayan donanım ve yazılımları kaldırın.


  5. Windows XP'yi yeni bir klasöre yükleyin. Soruna neden olan sürücüyü bulabilmek için sürücüleri sırayla ekleyin ve yeniden başlatın.


  6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.

  Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezini kullanın.

  Hata Mesajı Almaya Devam Mı Ediyorsunuz?
  Bazı ender durumlarda, Windows XP Professional'i kaldırıp işletim sisteminizi eski haline getirmeniz gerekebilir.

  Windows XP'yi kaldırmak için

  § Başlat'ı, Denetim Masası'nı, Program Ekle Kaldır'ı tıklayın.

  § Windows XP Professional'i tıklayın ve Kaldır seçeneğini seçerek ekranınızda beliren talimatları uygulayın.

  NTFS DOSYA SİSTEMİ KULLANIMI

  NTFS dosya sistemi Windows'ta ilk olarak NT sistemlerde hayata
  geçirilmiştir..NTFS'in asıl amaçlarından biri ise, mevcut Windows Kullanıcılarına diskler üzerinde yetki vermektedir.
  Örneğin : Sisteminizi 2 kişi kullanıyor.Birinci kullanıcı ismi Teargas ikinci kullanıcı ismi ise Xaia.2 kullanıcı da Administrator yetkilerine sahip.Teargas kullanıcısı kendine yarattığı özel klasörü karıştırmamaları için sadece kendisine yetki vermiştir.Bu durum da Xaia kullanıcısı bu klasöre girememektedir..

  Her disk bölümüne, klasörlere ve ayrı ayrı her dosyaya farklı yetkiler tanımlayabilirsiniz..

  NTFS bir diskin izinlerini şöyle gösterebiliriz ;
  NTFS bir diske permission eklemek veya kaldırmak için ;  Add butonuna basılır ve ;  Mevcut kullanıcılardan biri seçilir..Şayet kullanıcı ismini hatırlamıyorsanız Advanced butonuna basarak tüm kullanıcıları listleyebilirsiniz..

  NTFS Sistemlerde yetki tanımları yapılırken dikkat edilmesi gereken birşey vardır..Full Permission izni olan 2 adet kullanıcu bulunmaktadır.Bunlar ; Create Owner ve System ..Bu 2 kullanıcıyı kaldırırsanız ;

  - Program kuramazsınız
  - Windows altında işlem yapamazsınız
  - Taskbar'a ulaşamazsınız
  - System Trayınız çalışmaz
  - Başlangıçta çalışmasını istediğiniz programlarınız açılmaz

  ve bunun gibi bir sürü sorun ile karşılaşırsınız..Bunun için System ve Create Owner kullanıcılarını hiç bir zaman silmemeniz gerekiyor.

  NTFS dosya sistemi size yerel ağ bağlantılarınız da kolaylık sağlayacaktır.Paylaşıma açmak istediğiniz dosyaya insanların yetkilerini vererek sadece o klasöre giriş iznini verebilirsiniz.Hatta yazma ve okuma yetkilerini bile verebilirsiniz..

  Eğer yerel ağınıza bir domain üzerinden bağlanıyorsanız Kullanıcılarla toplu halde uğraşmak isteyenler kullanıcı gruplarıyla bu işi halledebilirler.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş