Uyumaya yardımcıolan doğal bitki çayları nelerdir, RAhat uyumak için hangi bitki çayları işe yarar

zahide 17 Haz 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  191,245
  1,916
  38


  goktepelileruyumaya-yardimci-bitkiler1.jpg
  Günümüzün koşuşturmayla geçen, yorucu hayatı, geceleri uykuya geçişte zorlanmaya neden olabilir. Yorgunlukla birleşen depresyon, anksiyete, stres ve duygusal bozukluklar uykusuzluğun ana nedenleri arasında gösterilmekte. Akşam yemeğinden sonra kafein, çay gibi uyarıcı içecekler içmemek, sigara içiyorsanız yatmadan en az 1 saat önce son sigarayı söndürmek, yattığınız ortamın sessiz, karanlık ve serin olmasını sağlamak uyumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca uyumaya yardımcı bitkiler ile uykuya geçişi kolaylaştırmanız mümkün. Papatya, kediotu, çarkıfelek ve lavanta gibi bitkiler sakinleştirici etkileriyle daha kolay uyumanıza yardımcı olabilir.

  Papatya: Yüzyıllardır sinirleri yatıştırmak ve uykuya geçişi kolaylaştırmak için kullanılan papatya çayı aynı zamanda anksiyete tedavisinde de yardımcı olarak içilebilir.
  Kediotu: Uyumaya yardımcı bitkiler arasında gösterilen kediotu ile hazırlanan çay düzenli olarak tüketildiğinde olumlu etkisini gösterebilir. Bitki uzmanları, kediotunun papatya gibi uykusuzluk çekilen gecelerde kullanılmasından ziyade günlük olarak tüketildiğinde etkisini göstereceğini belirtiyor.

  Çarkıfelek: Uykusuzluğa karşı geleneksel olarak kullanılan çarkıfelek bu alanda bazı araştırmalara da konu olmuştur. Çeşitli Avrupa ülkelerinde anksiyete tedavisi için doktorlar tarafından önerilmektedir.

  Lavanta: Lavantanın çay formunda tüketilmesi nadir olarak önerilir ancak bitkinin güzel kokusunun sinirleri yatıştırdığı aromaterapi uygulamaları oldukça yaygındır. Ayrıca bitki özleriyle hazırlanan yağlarla baş ve boyun bölgesine yapılan masaj gerginliği alarak fiziksel ve ruhsal rahatlama sağlar.

  Uyarılar: Aynı sakinleştirici ilaçlarda olduğu gibi sakinleştiren, uyumaya yardımcı bitkilerde bağımlılığa yol açabilir. Bu nedenle kararında tüketmek ve dönem dönem kullanımına ara vermek önemlidir. Bu bitkiler ile hazırlanan çaylar, tansiyon ilaçları, depresyon ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar, şeker ilaçları gibi düzenli kullanım gerektiren ilaçlarla etkileşime geçerek olumsuz etkilere yol açabilir. Bu etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi alabilir ve bitki çayı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışabilirsiniz.
   
 2. S£V®

  S£V® Co Admin Site Yetkilisi Co Admin

  203,396
  3,171
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  191,245
  1,916
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş