Ürdün lüler ders kitaplarından Türklerden Nasıl bahsediyorlar, Ürdünlüler Türkleri Nasıl bilirler, U

zahide 19 May 2012

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

195,737
    1,492
    38

ÜRDÜN

İlköğretim Coğrafya Kitabında;

Şematik olarak Arap dünyasının yağmur dağılımının gösterildiği bir haritada Hatay’dan İskenderun ili olarak bahsedilmekte ve Suriye sınırları içinde gösterilmektedir.

İlköğretim Tarih Kitabında;

...İttihatçılar Şam'da bulunan Türk Ordu Komutanı olan Zeki HALEPİ Paşayı görevinden aldılar bunun nedeni Zeki Paşanın Arap asıllı olmasıydı onun yerine ittihatçı olan Cemal Paşayı göreve koydular Cemal Paşa Araplara karşı çok yanlış politikalar uyguladı Cemal Paşa aşırı güç ve şiddet kullandı milletin mahsullerine el koydu yeni vergiler uyguladı. Cemal Paşa bütün bunları Osmanlı Ordularının takviyesi için yaptı çok sayıda Arap ailesini Anadolu'ya sürgün olarak gönderdi. Osmanlı Ordusunda hizmet veren Arap birliklerini tenha cephelere yolladı bununla yetinmeyip Ağustos 1915 ve Mayıs 1916 tarihlerinde çok sayıda milliyetçi Arap’ı Şam ve Beyrut'ta astı.

İlköğretim Coğrafya Kitabında;

Türkiye'nin Fırat Nehri üzerine dünyanın en büyük barajını yapması Suriye ve Irak'a Fırat Nehri’nden giden suyun miktarını azaltmıştır. Türkiye bununda ötesine giderek suyun bazen petrolden daha pahalı olabileceğini açıklamıştır.
    İlköğretim Tarih Kitabında;
    Bölgede çıkartılan Arap isyanlarının nedenlerinin Osmanlı askerlerinin ve yönetiminin halka kötü davranması özellikle kadınları çalıştırması ve onlara kötü muamele yapması aşiret şeyhlerine verilen paraların verilmemesi ve vergilerin artırılması olduğu yer almaktadır.

UKRAYNA

İlköğretim Tarih Kitaplarında;

Sırbistan ve Bulgaristan ile savaşan Bizans İmparatorluğu bazen Osmanlılardan yardım istemekteydi. Türkler boğazdan geçerek Balkan yarımadasına yağmacı akınları düzenlemeye başlamışlardır. Tarihçiler akınları şöyle değerlendirmektedirler: "Hırıstiyanlardan bazıları katledilmiş bazıları da esarete alınmış kalanlar ise açlık nedeniyle kitlesel olarak ölmekteydi."
    Türklerin askeri kuvvetleri Avrupa ülkelerinin ordularından sayısal olarak fazlaydı. Sultan ordusunun ana unsuru olan müteaddit süvari birikleri sultandan hizmetleri karşılığında toprak alan askerlerden oluşmaktaydı. sultanın emrinde daimi piyade gücü de vardı: Yeniçeriler. Türkler fethettikleri ülkelerde en güçlü erkek çocukları esarete alıp kendilerine Müslümanlığı kabul ettirmekte ve Hrıstiyanlara karşı kinle yetiştirmekteydi. Bu çocuklar sultandan cömert maaş almakta ve hükümdarlarına sadakat göstermekteydi.
    1453 yılında Bizans İmparatorluğunun varlığına son verilmiştir. Sultan yağmalanmak üzere şehri üç günlük süre için askerlere devretmiştir. Muhafızların büyük kısmı katledilmiş yaklaşık 60 bin insan köleliğe satılmıştır. Sultan büyük bir törenle şehre girmiştir. Kendisi Aya Sofya Kilisesi’ni ziyaret ederek bunun cami haline getirilmesini emretmiştir. Türkler tarafından İstanbul olarak adlandırılan Constantinopol Osmanlı Devletinin başkenti olmuştur.
    Osmanlı İmparatorluğunun halkları fatihlerin sert zulmüne maruz kalmışlardır. Müslüman olmayan her erkek yaşından bağımsız olarak hazineye kişi başına belirli bir vergiyi ödemek zorundaydı. Bunun dışında Müslüman olmayanlar kale yol köprü ve camilerin inşaatında ücretsiz olarak çalışmak zorundaydılar. Kendilerine at sürmek silah taşımak veya Türklerden daha yüksek evleri yapmak yasaklanmıştır.
    Vergi ödemekle yükümlü nüfus Osmanlı derebeyleri tarafından aşağılatıcı şekilde "raya" (sürü) olarak adlandırılmıştır. Sultan tarafından askerlerine hizmetleri karşılığında verilen topraklarda yerel köylülerin toprak sahibi lehine de bazı çalışma yükümlülükleri mevcuttu.
    Fatihlerin sert zulmüne rağmen Slav halkları kültürünü adetlerini ve dillerini muhafaza edebilmişlerdir.
    1535 yılında l nci Fransisk; Hristiyanların en korkunç düşmanı olan l nci Süleyman ile anlaşma yapmıştır. Fransa için elverişli ticaret anlaşmaları imzalanmış: Fransızlar Osmanlı Imparatorluğuyla yapılan ticaret alanında bazı kolaylıklar elde etmiş tüccar mülkiyetinin dokunmazlığı vaad edilmiş Fransız gemilerinin tutuklanmaları ve denizcilerinin köle olarak satılması yasaklanmıştır.
    Müteakip yıl Fransa Gabsburg'lara karşı müşterek hareketler konusunda Osmanlı Imparatorluğuyla mutabakat sağlamıştır. V nci Carl'ın l nci Fransisk'ı "dinsiz köpekle" (Osmanlı ile) ittifak kurmakla suçladığı zaman Kral şu şekilde cevap vermiştir: "Sürümün kurt dişlerine düşmesini önlemek üzere köpeğin yardımından yararlandım

2. KAFKASKIZI

KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

39,861
    1,278
    0

emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş