Uçaklar ne kadar Güvenlidir, En güvenilir Ulasım Aracı Hangisidir, Uçaklar En güvenilir ulasım aracı

'Her Şey Hakkında Karışık Konular' forumunda zahide tarafından 12 May 2017 tarihinde açılan konu

By zahide on 12 May 2017 23:02
 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  206,028
  1,818
  38


  Sürekli duyuyoruz ”uçaklar en güvenli taşıma aracıdır” diye ama, ne kadar doğru ? Gerçekten korkmaya gerek var mı ? Gelin havacılığın ve uçakların tarihinden günümüze kadar önce istatistiklere ve rakamlara bir göz atalım, Wright kardeşlerin ilk uçuşundan bu yana ne uçuş güvenliğinin nasıl geliştiğinden söz edip sonra da insanların uçaktan korkma sebeplerini inceleyelim.

  İstatistiksel Olarak En Güvenli Taşıma Aracı (mı ?)

  Uçak korkusu olan herkese ilk söylenen şey budur. ”Niye korkuyorsun ki ? Uçaklar istatistiksel olarak en güvenli taşıma aracı!”. Elde ettiğim istatistiklere göre, bu kısmen doğru. Bir göz atalım.

  Katedilen yola göre tutulan istatistiklere bakarsak, uçaklar birinciliği kimseye kaptırmıyor. Bu istatistiklere göre, uçakların her bir milyar kilometrelik yolculuk başına düşen ölüm sayısı yalnızca 0.05 ve bu alanda en yakın takipçisi olan otobüslerden (1 milyar km başına 0.4 ölüm) yaklaşık on kat daha güvenli.

  Gel gelelim yolculuk süresi ve sefer sayısına göre tutulan istatistiklerde uçaklar sıralamada biraz geriliyor. Her bir milyar saatlik yolculuk başına düşen ölüm sayısına göre yapılan sıralamada, uçaklar bir milyar saatlik yolculuk süresi başına 30.8 ölümle, otobüslerin (11.1) ve az farkla demiryolunun da (30) gerisinde kalıyor ve üçüncü sıraya sahip. Sefer sayısına göre tutulan istatistiklerde ise durum biraz daha nahoş. Her bir milyar sefer başına düşen ölüm sayısı 117 olan uçaklar, bu alanda yalnızca bisiklet ve motorsikleti geride bırakabilmiş ve 1 milyar sefer başına 4.3 ölümle birinci sırayı alan otobüslerin hayli gerisinde kalmış
  alıntıdır,
   

Yorumlar

'Her Şey Hakkında Karışık Konular' forumunda zahide tarafından 12 May 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş