Tuz Karı nasıl eritir, Tuzun karı eritmesinin sebebi nedir, Tuzun karı neden eritir, kar tuz ile ned

zahide 11 Şub 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,646
  1,787
  38

  ani tuz suyun erime noktasını yükseltir ve kar/buz erir. Ancak mekanizma daha karmaşık ve daha "zarif"miş. Rice Üniversitesinden kimya profesörü John Margrave anlatıyor:

  Buzun yüzeyinde her zaman az miktarlarda sıvı halde su bulunur. Tuz suda çözünebildiği için bu tür yüzeylere uygulandığında çözünür. Sıvı haldeki suyun dielektrik sabit olarak bilinen özelliği yüksektir [not: H2O'nun elektrik dipol momentinin yüksek olmasından ötürü], bu da tuz iyonlarının (Sodyum:Na+ ve Klor:Cl-) ayrışmasına neden olur. Bu iyonlar (yüklü atomlar) su molekülleri ile etkileşime girerek birleşmeye başlarlar; buna 'Hidrasyon' denir. Süreç sonunda ısı açığa çıkar, çünkü H2O+iyon yapıları serbest iyonlara kıyasla daha kararlıdır [not: Doğada süreçler kararsız durumdan kararlı duruma doğru devinir. Kararsız durumlar kararlı durumlara göre daha fazla enerji içerir, kararlı duruma geçildiğinde artan enerji ortama salınır]. Bu ısı enerjisi buz yüzeyinde mikroskopik erime bölgeleri oluşturur, erime bölgelerinde daha fazla tuz çözünür ve süreç böylece tüm tuz çözünene dek kendini tekrarlar.

  Buna ilave olarak otomobiliniz ile tuzlanmış bir yoldan geçtiğinizde lastiklerinizin uyguladığı basınç tuzu buzun içine doğru iter ve hidrasyon sürecini güçlendirir.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  169,185
  2,814
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,646
  1,787
  38


  teşekkürler sağol sev,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş