Türkler ve Kurt'lar, Türk Efsanelerinde Kurt'ların Yeri, Eski Türk Kültüründe Kurt Ne Anlama Gelir,

zahide 5 Nis 2010

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

190,921
    1,918
    38

Nedenini bilmemekle beraber benim kurtlara karşı aşırı bir ilgim vardır, nerede bir kurt resimi görsem hemen alırım, bu ilgimin anlamını araştırmak için kurtlar hakkında bilgi toplamaya başladım, bu topladıklarımı sizinle paylaşmak istiyorum, her ne kadar bir siyasi partimiz kurtları sahiplendiysede biz Türklerin geçmisinde kurt'ların yerinin çok önemli olduğunu gördüm, lütfen sitemizdeki kurtlarla ilgili konuları ve resimleri siyasi görüs olarak algılamayın buna üzülürüm, ben kurtları Türk Kültüründe çok önemli olduğu için seviyorum, topladıklarımı buyrun sizde okuyun, herkes yorumu eklesin ve sizlerde bulduğunuz bu konuyla ilgili yazıları bizimle paylasırsanız sevinirim, 2010 Nisan, Zahide

Kurt, Türk efsanelerinde merkezi bir konumdadır. Kök-Türk kagan sülalesi olan Aşına ailesinin atası bir dişi kurt idi. Kök-Türk kaganları, atalarının anısına saygı olarak, otağlarının önüne altından kurt başlı bir tuğ dikerlerdi. Böylece kurt başlı sancak, Türkler'de kaganlık (hakanlık) alameti olmuştur. Ancak bu gelenek yalnızca Kök-Türkler'e özgü olmayıp, kökeni Asya Hun Türkleri'ne ve Türkler'in eski atalarına değin gider. MÖ'ki Asya Hunları'nda ve hatta o çağlarda Batı Türkistan'da yaşayan U-sun (Wu-sun) Türkleri'nde, tıpkı bildiğimiz Bozkurt Destanı'nda olduğu gibi, kurttan türeme efsanesi ve dişi kurdun verdiği süt ile beslenme inancı yaşıyordu. Aynı efsane Tabgaç Türkleri'nde de vardı; Tabgaç ülkesinde ''kurt dağları'', ''kurt ırmakları'' bulunmaktaydı. Uygur Türkleri'nin kökenlerine ilişkin bir efsane de onları kurda bağlıyordu (Uygur Kaganlığı, Kök-Türk Kaganlığı'nı takiben kurulan bir Türk devleti olup, Kök-Türk Kaganlığı'nın devamıdır).

Kurt, eski Türk kültüründe ''at'' ile birlikte en önemli yeri tutan hayvandır. Türkler kendilerinin kurt soyundan indiklerine, seferlerde kendilerine kurdun yol gösterdiğine inanmışlardır. Türkler, güçlü ve saldırgan bir hayvan olan kurdu kendilerine simge olarak seçtikleri gibi, komşuları da onları kurttan türemiş saldırgan karakterli insanlar olarak tanımışlardır. Eski bir Arap şairi Türkler'i şöyle anmaktadır: ''Nasl ibn-i dabbat-a bâsil'' yani ''YIRTICI KURDUN OĞULLARI''.

Kök-Türkler'e göre dişi kurt ''ulu ana'', Uygur Türkleri'ne göre de erkek kurt ''ulu ata''dır. Oguz Kagan Destanı'nda, Oguz'a her sefere çıkışında gök bir kurt öncülük eder. Çingizname'de Alanguva, gökten inen bir kurttan gebe kalır ve doğan çocuğun soyundan da Cengiz Han gelir.

2. arnavutali

arnavutali ÜYE

1,703
    0
    0

Kurt, eski Türk kültüründe ''at'' ile birlikte en önemli yeri tutan hayvandır. Türkler kendilerinin kurt soyundan indiklerine, seferlerde kendilerine kurdun yol gösterdiğine inanmışlardır. Türkler, güçlü ve saldırgan bir hayvan olan kurdu kendilerine simge olarak seçtikleri gibi, komşuları da onları kurttan türemiş saldırgan karakterli insanlar olarak tanımışlardır. Eski bir Arap şairi Türkler'i şöyle anmaktadır: ''Nasl ibn-i dabbat-a bâsil'' yani ''YIRTICI KURDUN OĞULLARI''
    HARİKA MÜKENMEL PAYLAŞIMLAR TEŞEKÜRLER ZAHİDEM

3. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

190,921
    1,918
    38

En çok beğendiğim sözlerdende biri aklımda kaldığı kadar 'KURTLAR ASLA BOYUN EĞMEZLER, EVCİLLEŞTİRİLMEZLER VE ÖZGÜRDURLER" özelliklerin güzelliğine bakarmısın, bence biz türklerin bu kurtlarla bir akrabalığı var)))) benim aklıma yatan ilk turklerden şimdi aklıma gelmiyor han lı soydan birini kurt emzirmiş yani sut annemiz herhal))))

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş