Türkiyede Nesli Tükenen Kuşlar Ve İsimleri Nelerdir, ülkemizde Nesli Tükenen Kuş Türleri Hangileridi

zahide 23 May 2013

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  216,247
  1,978
  38


  Nesli Tükenen Kuşlar Ve İsimleri Nelerdir?  Lear Macaw papağanı Anodorhynchus lean Brezilya:Koruma çalışmaları sayesinde sayısı artmaya başlayan kritik türlerindendir.

  Paçalı gorgetli sinekkuşu Eriocnemis isabellae Kolombiya:Anavatanı güneybatı Kolombiya olan paçalı sinekkuşunun yaşam alanı sadece 10 kilometrekare. Tarım alanlarının ve uyuşturucu tarlalarının genişlemesi yüzünden soyu neredeyse tükenmek üzere olan bir kuş türüdür.

  Mauritius Fody Foudia rubra Mauritius:Neredeyse yok olmanın eşiğindeyken kurtarılan Mauritius Fody türü, 1993′ten beri yaşam alanlarını da biraz genişletti.

  Sidamo tarlakuşu Heteromirafra sidamoensis Etiyopya Anavatanı Etyopya olan Sidamo’nun yaşadığı çalılık alanlar neredeyse yok olmuş durumdadır.

  Chatham martısı Pterodroma axillaris Yeni Zelanda:Yakınlarda koruma altına alınıp nüfusu stabilize edilebilen türlerden.

  Tepeli grebe kuşu Podiceps gallardoi Arjantin:Bu yıl yok olmak üzere olan türler arasına katılan tepeli grebe, Arjantin’in en güney ucundaki bazaltlı göllerde ürüyor.

  Ülkemizde ise nesli tükenmekte olan kuş türlerinin sayısı 30 a yakındır.Çok hassas olan kuş türlerinin sayısı ise 59'dur.Böyle olunca Ülkemizde nesli tükenmek üzere olan tehlike altında olan kuş türlerinin sayısı toplam 102 türü buluyor.Türkiye'nin coğrafyası üzerinde toplam 13 kuş türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

  Türkiyede Nesli Tükenmek üzere olan kuş türleri isimleri; Ak Kuyruklu Kartal, Alaca Yalıçapkını ,Balık Baykuşu ,Bozkır Tuygunu,Bozkır Kartalı ,Çizgili İshakkuşu,Çöl Toygarı,Kelaynak ,Kılkuyruk Bağırtlak, Mezgeldek,Su Çulluğu,Telliturna,Ulu Doğan


  alıntıdır,
   
 2. ::ÇisiL::

  ::ÇisiL:: ÜYE

  30,800
  16
  0


  Paylaşım için tşkrlr emeğine sağlık cnmm...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş