Tırnaklar neden soyulur, İnsanın tırnakları neden soyulur, Tırnaklarım soyuluyor sebebi nedir,

zahide 11 Eyl 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,333
  1,786
  38  goktepeliler tırnak.jpg  Eğer bu yazıyı okuyorsanız tırnak soyulması ile baş edebilmek için birçok yöntem denemiş olabilirsiniz. Ancak tırnak soyulması tedavisi için öncelikle neden oluştuğunu öğrenmek ve buna göre önlem almak en doğrusu olacaktır. Tırnak soyulması nedenleriarasında ilk sıralarda iklim değişiklikleri (ya da çok sık değişen ortam sıcaklıkları), yetersiz beslenme, uzun süre klorlu suda veya denizde kalma, mantar veya sedef hastalığı ile bazı ilaçlar gelmektedir.

  Tırnak Soyulması Nedenleri
  İklim Değişiklikleri: Sıcaklık farkının yüksek olduğu bölgeler arasında seyahat veya çok sıcak ya da çok soğuk hava koşulları tırnakların soyulmasına neden olabilir. Aşırı soğuk ve sıcak hava tırnak katmanlarının susuz kalmasına, kurumasına ve soyulmasına yol açabilir. Bu sorunu aşmak için her sabah kalkınca ve akşamları yatağa girmeden önce iyi bir tırnak losyonu kullanmalısınız.
  Beslenme: Tırnaklarınızın soyulduğu söylediğiniz kişilerden “protein eksikliğidir” cümlesini duymanız yüksek ihtimal ve bu yanlış bir bilgi değil. Yetersiz miktarda protein dışında biyotin, kükürt, veya B-vitaminlerinden yoksun beslenme alışkanlıkları tırnak soyulmasına yol açabilir. Kendinize vitamin, mineral ve protein yönünden zengin iyi bir beslenme programı oluşturmanız ve düzenli olarak nemlendirici kullanmanız sorununuzun çözümünde yardımcı olacaktır.

  İlaçlar: Bazı ilaçların cilt ve tırnaklar üzerinde kurutucu yan etkileri vardır. Eğer belirli bir ilacı düzgün olarak kullanmaya başladıktan sonra tırnak soyulması yaşıyorsanız doktorunuzdan ilacınızı alternatif ilaçla değiştirmesini isteyebilirsiniz. İlacınıza alternatif yoksa kesinlikle doktorunuza danışmadan bırakmayın ve tırnaklarınızı aldığınız gıdalar ve özel bakım ürünleri ile güçlendirme yoluna gidin.
  Hastalıklar: Cildinizde sedef hastalığı veya mantar enfeksiyonu varsa bu tip hastalıklar otomatikman tırnakları da etkisi altına alır. Bu tip cilt hastalıkları için herhangi bir merhem kullanıyorsanız tırnaklarınıza da sürerek soyulmayı azaltabilirsiniz.

  Kimyasal Maddeler: Çoğumuz bazen ev temizliğinde dikkati elden bırakarak cildimizi ve tırnaklarımızı deterjan, temizleme kimyasalları, çamaşır suyu gibi ağır kimyasallara karşı korumayı unutuyoruz. Oldukça tahriş edici bu ürünler cildinizi olduğu gibi tırnaklarınızı da çok kısa sürede kurutur. Temizlik yaparken mutlaka koruyucu eldiven takın ve temizlikten sonra iyi bir nemlendirici ile ellerinizi ve tırnaklarınızı ovalayın.

  Su: Denizde, havuzda veya bulaşık yıkarken ellerin uzun süre suda kalması tırnak katmanlarının yumuşayarak soyulmasına neden olabilir. Bulaşık yıkarken eldiven takmak, havuzdan ve denizden sonra elleri hemen nemlendirmek bu etkiyi azaltabilir.

  Takma Tırnak: Uzun süre akrilik tırnak kullanmak doğal tırnakların zayıflamasına neden olur. Ayrıca tırnağa yapıştırılan akrilik tırnağı çıkartırken kendi tırnaklarınıza zarar verebilirsiniz. Akrilik tırnakları çok uzun süreler kullanmayın ve çıkarttıktan sonra tırnak bakımınıza ekstra özen gösterin.

  Uyarı: Piyasada satılan tırnak güçlendiriciler ve soyulan tırnakların tedavisi için kullanılan pek çok ürün ağır kimyasallar içermektedir. Yanlış ürün seçimi soyulmayı daha da arttırabilir. Bu ürünlerin içerisinde bulunan “formaldehit” ciltte ve tırnaklarda kuruluğa, tahrişe neden olabilir. Formaldehit bulunmayan, daha az kimyasal içeren ve mümkünse doğal ürünleri kullanmak en iyi seçim olacaktır.
   
 2. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  48,928
  1,854
  0


  çok güzel bilgiler emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımların için teşekkür ederim can,
   
 3. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  168,619
  2,812
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,333
  1,786
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş