Taş gibi Yoğurt Nasıl yapılır, Sert ekşimeyen yoğurt nasıl yapılır, Sert tatlı eksi olmayan yoğurt y

zahide 14 Haz 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  200,042
  1,611
  38


  goktepeliler yoğurt.jpg


  Yoğurdun Çabuk Ekşimesi: Eğer yapılan yoğurt cıvık ( sulu ) ise daha çabuk ekşir. Nedeni yoğurt kültürü içinde bulunan ve ekşimeden sorumlu bakterilerin sulu ortamda daha hızlı büyümeleri ( çoğalmalarıdır ) . Bunu önlemek için öncelikle sert bir yoğurt elde edilmeye çalışılmalıdır. Ayrıca, aşağıda tarifte verdiğimiz gibi bir miktar tuz eklenmesi bu süreyi yani ekşime süresini geciktirecektir.

  Aşağıdaki tariflerde, hem normal yoğurt tarifi hem de fırında yoğurt tarifi hakkında bilgi verdik.

  Geç Ekşiyen Yoğurt Tarifi

  Evde Sert Yoğurt Yapımı için Malzemeler
  * 1 litre süt ( organik, doğal yada pastorize olabilir )
  * 1 yemek kaşığı yoğurt ( süzme yoğurt daha iyi sonuç verir, süzme derken su oranı az yoğurt, tuzlanmış yoğurt asla olmamalı )
  * isteğe bağlı 1 tatlı kaşığı şeker ( Tercihe göre mayalanmayı hızlandırmak için kullanılır )
  *Bir fiske tuz ( Ekşimeyi önlemek ve katılığı sağlamak için )


  1. Öncelikle süt tencerenin ağzı açık vaziyette orta ateşte kaynatılır, kaynama başlayınca kısık ateşte 10-15 dakika daha kaynatılır.

  2. Daha sonra ocak kapatılır ve sütün ılıması beklenir. Fazla ılımaması gerekir, sütün içine parmak değdiği zaman parmağı ısıracak kadar sıcak olması gerekir ( 45 Derece civarı, bu sıcaklıkta parmak süt içinde ortalama 7 saniye dayanır )

  3. Bir kase içerisine maya olarak kullanılacak ve tercihen suyu alınmış damızlık yoğurt konur ve üzerine şeker ve tuz atılıp iyice karıştırılır.

  4. Tenceredeki sütten bir miktar kaseye alınır ve maya ile süt iyice çırpılır ardından tencereye dökülerek maya her yere dağılana kadar karıştırılır.

  5. Tencerenin kenarları bir bez ile sarılır ve üzeri hava alması ve fazla nemin dışarı çıkması için tel bir süzgeçle kapatılır ve kapatıldıktan sonra onun üzerine de bez örtü örtülür.

  6. Yazın çok fazla sarmalamaya gerek yok çünkü hava sıcaklığı yoğurt mayalamak için ideal bu yüzden daha az sarmalanması önerilir. 4 Saat sonra tencerenin üzeri açılıp kontrol edilir ve bir sorun yoksa hemen buzdolabına kaldırılır ve yaklaşık bir gün dinlendirilir.

  Fırında Yoğurt Mayalama
  Fırında Yoğurt Nasıl Yapılır?

  Aslında fırında yoğurt tarifi’nde mayalama ve dinlenme işlemi fırında yapılıyor. Yukarıda yazdığımız gibi süt kaynatılır ve hafif el yakacak dereceye kadar soğutulur. Bu aşamada maya biraz süt ile sulandırılarak süte eklenir. Daha sonra fırın 150 derece 8-10 dakika kadar çalıştırılıp kapatılır. Ardından süt ağzı açık bir şekilde fırın içerisine konur. Bu aşamada an az 6 saat kadar bekletilmelidir. Yoğurt kendi kendine soğuyacak ve oldukça katı bir görünüm kazanacaktır. Fırında yoğurt yapımı için dikkat edilmesi gereken nokta, yoğurt 5-6 saat boyunca fırından çıkarılmamalı, sallanmamalıdır.

  Yazımızın yorum kısmına takipçilerimiz çok güzel yöntemler yazmışlar bu yorumlara da bakabilirsiniz.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  163,224
  2,544
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  200,042
  1,611
  38


  teşekkürler sev sağol
   
 4. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  45,263
  1,513
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş