Tansiyon Nasıl Yükseltilir, Yüksek tansiyon neden olur, Düşük Tansiyonu yükseltmek nasıl olur

zahide 26 Eyl 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  163,494
  1,823
  38


  goktepeliler tansiyon yükselt.jpg
  Tansiyon Nasıl Yükselir?


  Düşük tansiyon bazı kişilerde hiçbir belirtiye yol açmazken genellikle baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerle birlikte görülür. Tansiyonu 90 sistolik (üst sınır) – 60 diyastolik (alt sınır) altında olan kişilerde bu belirtiler yaşanabilir. Düşük tansiyondan şikayetçiyseniz bazı doğal yöntemleri kullanarak tansiyonunuzu yükseltebilirsiniz. Yeterli miktarda su tüketmek, düzenli egzersiz ve stresi azaltacak aktiviteler basit ancak düşük tansiyonu yükseltecek çözümler arasında yer alır.

  Uzanmak: Ani bir tansiyon düşmesinde yapmanız gereken ilk şey uzanmak ve ayaklarınızın altına yastık koyarak başınızdan daha yukarda tutmaktır. Bu şekilde kalbe doğru olan kan basıncı yükselir. Bu kadar etkili olmamakla birlikte ayaktayken bacaklarınızı çapraz konuma getirmek de kan basıncını yükseltebilir.

  Su: Gün boyu 8-10 bardak arası su içmek kan basıncını dengelemek için oldukça önemlidir. Vücutta sirkülasyonda olan sıvı azlığı kan basıncını düşürür ve mide bulantısı, kusma, aşırı terleme ve ishal gibi belirtiler yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca spor aktivitelerinden sonra kaybedilen suyu vakit kaybetmeden yerine koymalısınız.

  Nörokardiyojenik Senkop: Nötr aracılı hipotansiyon da denilen rahatsızlık beyne kan akışı ile ilgili yanlış sinyallerin gitmesine ve kan basıncının düşmesine neden olur. Bu rahatsızlık teşhisi konmuş hastalar gün içinde daha fazla tuz tüketerek tansiyon değerlerini normal aralığa yaklaştırabilir.

  Egzersiz: Düzenli egzersiz kan basıncını yükseltmek için yapabileceğiniz en kolay yöntemlerden biri. Üstelik stresi egzersiz ile azaltarak çifte yarar sağlayabilirsiniz. Stres damarları genişleterek kan basıncının düşmesine neden olur.

  İlaçlar: Yüksek tansiyon ilacı kullanan bazı kişiler yemeklerden sonra kan basıncının aniden düşmesi ile karşı karşıya kalabilir. Böyle durumları engellemek için doktorunuzdan ilaç dozajını ayarlamasını isteyebilirsiniz.

  Tuz: Normalden daha fazla tuz tüketmek vücudun tuttuğu su oranını ve dolayısıyla kan hacmini arttırarak kan basıncını yükseltebilir. Ancak fazla sodyum alımının diğer organlara (böbrek, kalp gibi) yan etkisi olabileceği için tuz yönünden zengin beslenme hakkında doktorunuza danışmanız en sağlıklı yol olacaktır.

  Bitkiler: Bazı bitkilerin kan basıncını arttırdığı biliniyor. Örneğin yüksük otu kalbin kan pompalamasını arttıran bir kardiyak uyarıcı olarak kullanılıyor. Daha fazla kan pompalayan kalp damarlardaki kan basıncının yükselmesine yardımcı olur. Yüksük otu ve benzeri bitkilerden yardım almaya başlamadan önce dozaj ve yan etkileri hakkında bir uzmandan bilgi alın.
  B12 Vitamini: B12 vitaminin düşük tansiyon üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemekle birlikte eksikliğinin baş dönmesi, anemi, halsizlik, iştah ve kilo kaybına yol açtığı biliniyor. Bu nedenle bazı hipotansiyon vakalarında B12 vitamini takviyesi kullanılmaktadır.

  C Vitamini: Gevşek damar çeperleri nedeniyle yaşanan düşük tansiyon, C vitamini takviyesi ile kan damarları duvarlarının daha güçlenmesini sağlayarak normal seviyelere çekilebilir. C vitamini ayrıca genel kalp sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

  E Vitamini: E vitamini kan basıncını yükseltilmesi üzerinde direk etki sağlamazken genel kalp ve damar sağlığı açısından gerekli bir vitamindir. Düzgün çalışan kalp tansiyonun normal değerlerinde olmasına yardımcı olacaktır.

  Düşük tansiyon ya da diğer adıyla hipotansiyon, genelde bir sağlık sorunu olarak kabul edilmez ancak bayılma veya baş dönmesi gibi belirtilere neden olabilir. Kronik hipotansiyon kan kaybı, çeşitli ilaçlar veya hastalıklar neticesinde oluşabilmektedir. Sağlıklı kişilerin yaşadığı düşük tansiyon için genellikle bir ilaçla tedavi yerine beslenme ve yaşam tarzında bazı değişiklikler önerilir. Kendiniz tansiyonu yükseltmek için bir yöntem denemeye karar verdiğinizde doktorunuza danışmak, yöntemin sizin sağlık durumunuz açısından uygun olup olmadığını en iyi şekilde öğrenmek adına daha doğru olacaktır.

  Tansiyon Neden Yükselir?
  Pek çok insan için yüksek tansiyonun belli bir sebebi olmayabilir. Ancak bazı durumlar ve davranışlar, yüksek tansiyon rahatsızlığı riskini arttırmaktadırlar. Bunlardan kontrol edilebilir olanlar:

  • Çok fazla tuz tüketmek
  • Yeteri kadar hareket etmemek, egzersiz veya spor yapmamak
  • Fazla kilolara sahip olmak
  • Fazla alkol tüketmek
  • Yeteri kadar sebze ve meyve yememek
  • Sigara İçmek
  • Stres
  • Kahve gibi kafein içeren içecekleri çokça tüketmek
  Yukarıdaki sebepler yüksek tansiyonun daha kontrol edilebilir sebepleridir. Yani bu sebepleri tespit edip tansiyonunuzun yükselmesine engel olabilirsiniz. Ancak bir de sizin elinizde olmayan bazı nedenler tansiyonunuzun yükselmesinin nedeni olabilir. Bunlar:

  • Yaş: İnsanlar yaşlandıkça yüksek tansiyon rahatsızlığına sahip olma riskleri artar.
  • Etnik Orijin: Afrikalı ve Karayipli insanlarda yüksek tansiyon rahatsızlığı daha çok görülmektedir.
  • Aile Geçmişi: Eğer aile büyüklerinizde yüksek tansiyon görülmüşse veya görülmekteyse, sizin de yüksek tansiyon rahatsızlığına sahip olma ihtimaliniz yüksektir.
  Yukarıda tansiyonun yükselmesine neden olabilecek kontrol edilebilen ve kontrol edilemeyen sebepleri sıraladık. Burada bir üçüncü grup olarak başka bir rahatsızlıktan kaynaklı tansiyon yükselmelerden de bahsetmek yararlı olacaktır. Aşağıdaki rahatsızlıklar yüksek tansiyonunuzun arkasında yatan neden olabilirler:

  • Böbrek problemleri
  • Böbrek üstü bezi tümörleri
  • Tiroit problemleri
  • Doğuştan gelen ve kan damarları ile ilgili olan bazı bozukluklar
  • Doğum kontrol hapları, bazı soğuk algınlığı ilaçları, konjesyon azaltıcılar, bazı ağrı kesiciler
  • Kokain ve ya amfetamin gibi bazı uyuşturucular
  • Kronik alkol bağımlılığı
  • Uyku apnesi
  • Bazı kadınlar için hormonal tedavilerde kullanılan ilaçlar
  • Bazı astım ilaçları (kortikosteroidler)
  Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir?
  Yüksek kan basıncı, koroner kalp rahatsızlığı, kalp yetmezliği, felçlik ve böbrek yetmezliği gibi pek çok sağlık problemine sebep olabilecek bir rahatsızlıktır.

  Kan basıncı, kalbin kan pompalaması neticesinde kanın atardamar duvarına yaptığı baskıdır. Eğer bu basınç olması gerektiğinden yüksek olursa ve zamanla yüksek kalırsa, pek çok yönden vücudu zayıflatabilir.

  Amerika’da her üç yetişkinden birinde yüksek tansiyon rahatsızlığı vardır. Ancak çoğu zaman rahatsızlığa sahip birey belirtileri göstermez. Yıllarca yüksek tansiyon rahatsızlığınızı bilmeden yaşayabilirsiniz. Bu süre zarfında yüksek tansiyon kalbinize, kan damarlarınıza, böbreklerinize ve diğer başka yönlerden vücudunuza zarar verebilir
   
 2. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  268,067
  65,664
  59


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  163,494
  1,823
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş