Sürekli Baş Ağrısının sebebleri nelerdir, Devamlı uyku hali neden olur, Yemeklerden sonra uyuklamanı

zahide 12 Eyl 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  216,246
  1,977
  38  Sürekli Baş Ağrısı ve Uyku Hali Nedenleri? goktepeliler başağrısı.jpg


  Sürekli baş ağrısı ve uyku hali; düşük kan şekeri, kronik yorgunluk sendromu ve su kaybı nedeniyle meydana gelebilir. Eğer bir hafta içinde, iki veya daha fazla gün baş ağrısı yaşıyorsanız ve belirli bir nedeni olmadan her zamankinden daha yorgun hissediyorsanız altında yatan sebebin belirlenmesi ve uygun tedavi sürecinin başlatılabilmesi için doktorunuza görünmelisiniz.

  Vücudun Susuz Kalması
  Gün içinde yeterli miktarda su tüketmiyorsanız, uzun süredir ishal şikayetiniz varsa veya egzersizle kaybettiğiniz suyu yerine koymuyorsanız sık baş ağrısı yaşayabilirsiniz ve gün içinde daha çok uykunuz gelebilir. Bu belirtiler vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu suyun yeterince sağlanmamasından ileri gelir.

  Vücudunuzun susuz kalıp kalmadığını idrar renginden de anlayabilirsiniz. Açık sarı veya renksiz idrar vücutta yeterli miktarda su bulunduğuna işaret ederken, koyu sarı veya turuncu renkli idrar susuz kaldığının göstergesidir. Vücudun orta dereceli susuz kalması (dehidratasyonu) sadece su içerek giderilebilirken ileri derecelerde serum ve profesyonel tedavi gerekebilir.

  Hipoglisemi
  Kan şekerinin düşük olması yani hipoglisemi, yetersiz beslenme, alınan kalori miktarını arttırmadan fazla egzersiz yapılması ya da çok fazla insülin veya diyabet ilacı kullanılması neticesinde oluşabilir. Hipoglisemi belirtileri; baş ağrısı, yorgunluk, açlık, hızlı kalp atışı, terleme, baş dönmesi, sinirlilik hali, şekerin çok düşmesi durumunda bilinç kaybı ya da bayılma hissidir. Uzun süreler tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Tipik tedavisi; belirtiler görüldüğünde kan şekerini yukarı çekecek şekerleme, meyve suyu veya glikoz tabletleri kullanmaktır. Eğer şeker hastasıysanız bazı durumlarda glukagon enjeksiyonu gerekebilir.

  Kronik Yorgunluk Sendromu
  Kronik yorgunluk sendromu; sık sık baş ağrısı, yorgunluk ve güçsüzlüğe neden olabilir. Nedeni tam olarak bilinmeyen hastalığı hipoglisemi, depresyon ve anemi gibi diğer sağlık sorunları tetikleyebilir. Yaygın olarak görülmektedir ve ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilir. Yeterli miktarda uyumanıza veya dinlenmenize rağmen sürekli yorgunluk hissi ve uyku haline neden olur. Altında yatan nedenin belirlenmesi tedavi sürecinde ilk aşamadır. Doktorunuz temposu ve süresi yavaş yavaş arttırılan egzersiz programları tavsiye edebilir.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  206,875
  3,196
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  216,246
  1,977
  38


  teşekkür ederim.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş