Süleymaniye Cami Efsanesi Nedir, Süleymaniye Camisi Tadilatıyla İlgili Büyük Sır, Süleymaniye Cami v

zahide 12 Mar 2011

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,638
  1,964
  38


  [​IMG]  Süleymaniye Camii efsanesi...


  Birkaç yıl önce, Süleymaniye Camii'sinin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşılmış. Eğer çözüm bulunamazsa, koca cami kısa bir zaman içinde yıkılacakmış. Caminin tüm taşıyıcı yükü kemerlerindeymiş. Bu kemerlerin ortalarında bulunan kilit taşları zamanla aşınmış. Ama elde yazılı bir proje olmadığı için nasıl değiştirileceği bilinmiyormuş.

  Hemen Türkiye'nin en yetkin mühendis ve mimarlarından oluşan bir heyet oluşturulmuş. Ortaya bir sürü fikir atılmış. Her kafadan bir ses çıkmış ama sonuç alınamamış. Tartışmalar sürerken caminin içinde büyük bir karmaşa sürüyormuş. Ülkenin çeşitli bilim kuruluşlarından bir sürü mimar, mühendis kemerleri inceliyormuş. Bu adamlardan biri ortalarda dolanırken, kazara, gizli bir bölme bulmuş. Bölmede, üzerinde eski yazı olan bir not varmış. Uzmanlara inceletilen kağıdın orijinal olduğu belgelenmiş.

  Bu kağıt parçası bizzat Mimar Sinan'ın imzasını taşıyan bir mektupmuş. Mektupta yazılanlar tercüme ettirilince ortaya şöyle bir metin çıkmış. "Bu notu bulduğunuza göre kemerlerden birinin kilit taşı aşındı ve nasıl değiştirileceğini bilmiyorsunuz." Koca Sinan, kademe kademe, kilit taşının nasıl değiştirileceğini anlatıyormuş. Heyet Sinan'ın söylediklerini aynen yapmış. Süleymaniye camisi böylelikle kurtarılmış. Bu mektup şu an Topkapı Sarayı'nda saklanıyormuş.


  helal olsun mimar sinan a be....günümüze de böle adamlar lazım ama....
   


 2. Boşuna ona Koca Mimar Sinan
  Dememişler.

   
 3. MİNA

  MİNA ÜYE

  1,061
  0
  0


  süleymaniye cami muhteşem yapısıyla güzelliğiyle harika bir camidir İnşallah ilelebet herzamn ayakta kalır.Mimar sinan işte başka birşey demeye gerek bile yok nur içinde yatsın.paylaşım için çok teşekkürler zahidem eline saglık
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş