Solarine Ne demekdir, Avindin Ne demekdir, Yeşeren Patetes yemek zararlımıdır, Yumurtayı nasıl pişir

zahide 23 Ara 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  212,656
  1,936
  38
  SOLANİNE VE AVİDİN
  Seneler önce, liselerde sağlık bilgisi dersi okutulurdu. Ve tabii ki biyoloji öğretmenleri bu dersleri verirdik. Öğrencilerimizle birlikte bizler de bu derslerden çok pratik sağlık bilgileri öğrendik. Araştırdık. Hekim arkadaşlarımızın peşinden koştuk. Öğrendik. Daha geliştirerek öğrencilerimize sunduk.

  Geçen gün aklıma bir iki bilgi kırıntısı geldı. Kırıntısı derken, öğrendikten sonra devamlı uyguladığım bilgiler . Televizyonların sağlık, beslenme gibi proğramlarında bu iki bilgi kırıntısına hiç rastlamadım. Acaba , gerçekler yeni bulgularla değişti mi diye, arama motorlarına tekrar baktım. Değişmemişti. O zaman sizlerle paylaşmaya karar vedim.
  goktepelilelr patates.jpg
  Bilirsiniz, biz kadınlar, kış günlerinde, pazar yada marketlerden aldımığız soğan ve patatesleri balkonlarda koruruz. Patateslerin ışık almamaları için kalın kağıtlarla iyice sarmalamak gerekiyor.Zira ışık alınca, kabuk altlarından yeşermeye başlıyorlar. Ve zehirli bir madde olan “solanin” üretiyorlar. Bu madde, bir glukoprotein olup, 25 mg’ı vücutta zehir etkisi yapıyor. Bebek bekleyen anne adaylarına ceninlerini kaybettirecek türden bir zehir. O nedenle, kabuklarının altı yeşillenmiş patatesleri kullanmayın. Pişirmeden önce yeşil kısımlarını kesip, atarak kullanabilirsiniz.

  Gelelim ikincisine: Sabahları kahvaltıda, özellikle çocuklara, vitaminleri ölmesin diye rafadan yumurta yedirilir. Oysa, çiğ yumurta akında bulunan “avidin” denilen bir madde, B grubu vitaminlerden olan, biotinini bağlayarak, onun barsaklardan kana geçişini engeller. İyi beslendiği halde insanların bu eksik vitamin yüzünden sağlıkları bozulur.

  Vitaminler sağlığımız için çok önemlidir. Her birinin ayrı ayrı işlevleri vardır. Örneğin: Enzimlerin yapılarına katılırlar. Enzimler biyolojik katalizörlerdir. Yani vücudumuzda oluşan kimyasal işlemleri hızlandırır yada yavaşlatırlar. Böylece, biyokimyasal tepkimelerde her an meydana gelen zehirleri anında zehirsiz hale getirerek, hücrenin eksik malzemelerini imal ederek yaşamın devam etmesini sağlarlar. Bu bütün yaşam formlarında böyledir. Bitkiler, bakteriler vitamin yapabilirler ancak, insan ve diğer canlılar , vitaminleri ve vitaminlerin öncü maddelerini dışarıdan almak zorundadır.Güneşlenen insanda, deri altındaki yağlardan D vitamini sentezi yapılır. Karaciğerde, beta karotenden A vitamini yapılır. Ama betakaroteni dışardan, havuç gibi bitkilerden almak zorundadır. Barsaklarımızda, bizlerle ortak yaşam süren bakteriler de bize olan kirala borçlarını K vitamini sentezleyerek öderler. Sağlıkla kalın.
  Merih Yücel
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  196,355
  3,090
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler.
   
 3. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  57,229
  2,154
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  212,656
  1,936
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş