Sırat Köprüsünün Kaç Çeşidi vardır, Sırat Köprüsünden KAç çeşit Geçit vardır, Sırat Köprüsünü Nasıl

zahide 16 Şub 2010

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,638
  1,964
  38


  Sırat Köprüsü'nden Kaç Çeşit Geçiş Olur?


  Sırat Köprüsü'nü geçişte insanlar birkaç çeşittir:
  Kimi cehenneme düşmekten kurtulur, kimi ona düşer. Bunlarında bir kısmı ebediyen kalacaktır. Kafir ve münafıkları gibi…Kimi de Allah-u Zülcelal'in uygun gördüğü bir zamana kadar kalır. Sonra ordan çıkar. Bunlar da asi mü'minlerdir. Bunlarda amellerine göre geç veya erken çıkarlar.
  Kurtulanlardan ileri gelenleri amelleri günahlarından racih olan ve günahlardan salim olanlardır. Bunlar göz çıp kapayıncaya kadar kısa bir zaman içerisinde sırat köprüsünün üzerinden geçeceklerdir. Sonra şiddetli rüzgar gibi geçenler olur, sonra kuşun uçuşu gibi geçenler olur, süratle koşan at gibi geçenler olur. Bir kısmı süratle veya normal yürür geçer. Bir kısmı da emeklemekle üzerinden geçer.
  Hülasa dünyada doğru yol üzerinde sebat nisbetinde ahiretteki sırat köprürüsünün üzerindeki sebatta o nisbettedir. Sırat köprüsünde bu geçişte kafirler cehenneme düşecek ve bu sebeple üzüntü duyacaklardır. Ayrıca mü'minlerin kurtuluşu Allah-u Zülcelal'in ihsan ve keremiyledir. Çünkü o, mü'minlere karşı çok şevkatli ve merhametlidir.
  Dünyada iken, İslam yolunda ayrılmayan kimse Sırat Köprüsü'nü kolaylıkla geçer, oradan geçerken hiçbir engelle karşılaşmaz, hiçbir zahmet çekmez. Hatta Sırat Köprüsü'nü geçtiğinden bile haberi olmaz. Bunlardan haberi olmadığı için: “Sırat Köprüsü nerededir, cehennem nerededir?” diye meleklere sorar. Melekler de: “Sırattan geçtin, cehennemin ateşi imanındaki nur ile söndüğü için onu bilmiyorsun.” diye cevap verirler.
  Kim ki, dünyadan doğru yoldan ayrılır, sapıklığa kapılarak kötü yoldan giderse, ahirette sırat köprüsünden geçerken büyük bir yükün altında ezilir, çeşitli korku ve endişelerle karşılaşarak azaplar ve ızdıraplar içinde kıvranır. Unutmayalım! İnsanın dünyada yaşadığı hayatın her anının hesabını vereceği o büyük gün mutlaka gelecektir. O gün Allah'a ve karşılaşacakları bu güne inanmış olanları Sırat Köprüsü'nü selametle geçecek ve cennet nimetlerine kavuşacak, inkar edenler ise Sırat Köprüsü'nden aşağı düşecek ve cehenneme gireceklerdir.  Sırat Köprüsünden Nasıl Geçeceğiz?  Ahirette cehennemin üzerinde kurulacak olan sırat köprüsünden herkesin muhakkak geçeceği hususu Kur’an-ı Kerim'de beyan olunmuştur. Ebu Said şöyle demiştir:
  “Duyduğuma göre sırat köprüsü, kıldan ince ve kılıçtan keskindir.” (Buhari, Müslim, Nesai)
  Bir rivayete göre, Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur:
  “...Sonra (sırat’ı) rüzgar gibi, sonra kuş gibi geçeceksiniz. Sonra insanlar amellerine göre geçeceklerdir. Peygamberiniz sırat köprüsünün üzerinde durup; Rabbim selamete erdir, selamete erdir! Diyecek, nihayet amelleri kendilerini geçirecek derecede olmayanlar, sıratı yavaş olarak yani sürünerek geçeceklerdir.” (Buhari, Müslim, Tirmizi)
  Ahirette bu korkunç köprüyü geçmek zorunda kalmaktan başka bir azab ve sıkıntı bulunmasa, o tek başına bu dünyada aklını başına almaya, gaflet ve sefaletten uzak durmaya, takva ve salih amele dört elle sarılmaya yeterli sebebdir. Kaldı ki, ahiretin bunun gibi pek çok azab ve sıkıntıları vardır. Cehenneme düşüp orada yanmak ise, tarifi imkansız bir azaptır.
  Hz. Peygamber (S.A.V) Sırat Köprüsü'nü açıklarken şöyle buyurmuştur:
  “Bütün insanlar Sırat Köprüsü'nün üzerinden geçmek zorundadırlar. Köprü dikenlidir. Onun sağında ve solunda duran zebaniler (balık avlamak için denize olta ve ağ atar gibi) kalabalığın üzerine büyük çengeller ve kancalar atarlar ve bunlara takılanları çekip cehennem çukuruna atarlar. Mü’minlarden de (iman ve amellerine göre) kimileri onun üzerinden yıldırım süratiyle geçerler, kimileri rüzgar süratiyle geçerler, kimileri koşan atın süratiyle geçerler. Kimileri hızlı yürüyerek geçerler. Kimileri yavaş yavaş yürüyerek geçerler, kimileri yüz üstü sürünerek geçerler. Kimileri de düşerler.” (Müttefekun Aleyh)
  Nitekim Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerime de şöyle buyurmuştur:
  “Sizden biriniz müstesnâ olmamak üzere ille oraya uğrayacaktır. Bu, Rabb'inin üzerine kat’i olarak aldığı, kaza ettiği (bir şey) dir. Sonra takvaya erenleri kurtaracağız, zalimleri ise orada diz üstü düşmüş bir halde bırakacağız.” (Meryem; 71-72)
  Ebu Hureyre (R.A) Resulullah (S.A.V)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:
  "Cehennem kıpkırmızı oluncaya kadar bin sene yakıldı. Sonra bin sene daha yakıldı, ateşi beyazladı. Bin sene daha yakıldı, karanlık gece gibi simsiyah oldu." (Tirmizi)
  Yine Ebu Hureyre (R.A) Resulullah (S.A.V)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:
  "Ademoğullarının yakıp yararlandığı şu ateş, cehennem ateşinin yetmiş defa soğutulmuş parçasıdır." Ashab: "Bu ateş cehennem için yeterdi." deyince, Resulullah (S.A.V) şöyle buyurdu: "Cehennem ateşi bu ateşin üzerine altmışdokuz kez artımıdır. Hepsi de bunun sıcaklığı gibidir, ateş iki kez denize batırılıp çıkarıldı, eğer Allah (C.C) öyle yapmasa idi, onun aşırı sıcaklığından dolayı, kimse yararlanamazdı." (Tirmizi)
  Ey nefsim!
  Sen o zamanı düşün ki, Sırat Köprüsü'nden geçerken simsiyah olan cehennem ateşinin alevleri yukarıya doğru çıkar. Köprü kıldan ince, kılıçtan keskindir. Sen hangi cür'etle ayağını onun üzerine koyacaksın?.. Bir yandan kalbin çarpar, ayakların titrer, öte yandan sırtladığın günahların yürümene engel olur. O günahlarla karada bile yürüyemezsin ki, nerede kaldı bu köprünün üzerinde yürüyebilesin... Daha ayağının birini köprünün üzerine koyunca keskinliğini anladığın vakit halin nice olur?..
  Halbuki önündeki insanların birçoğu köprüye adım atar atmaz hemen cehenneme düşerler. Sen de geçerken, cehennemin içinden gelen: "Yandım, mahvoldum." sesleri, feryad-u figanlar kulağının içinde çınlar. Bir yandan kancalar seni yakalayıp, aşağı çekmeye çalışır. Senin de ayağın kayarsa halin nice olur? Artık pişmanlık fayda vermez. Sen de: "Vay, başıma gelenlere.." diye bağırıp durursun.
  "İşte korktuğum başıma geldi. Ne olaydı da dünyaya gelmeseydim. Geldim, kötü yolda değil, iyilerin yolunda olsaydım. Keşke toprak olup yok olsaydım ve unutulup gitseydim" dersin!..
  Ey nefsim!
  Eğer senin üzerine Allah'ın kuvveti, kudreti, azameti ve yardımı olmazsa, sen o sırat köprüsünden nasıl geçebilirsin?  Sırat Köprüsünden Geçecekler  Sırât cehennem üzerinden cennete doğru bir köprüdür. Sırât hakkında birçok sahih hadîs-i şerif vardır. Ashâb-ı Kirâm sırâtın mevcudiyeti husûsunda icmâ ve ittifak etmişlerdir. Şerîatta vuku'u böyle sâbit ve ashâb-ı ikrâmın ittifak eylediği şeyleri inkâr ve te'vîl eylemek, İslam dinini hafife almaktır.Bundan Allâhü Teâlâ'ya sığınırız.Ehl-i sünnet âlimleri; Meryem sûresinin " Hem içinizden hiç biri yoktur ki, mutlak ona varacak olmasın..." âyet-i kerîmesini, Sırât üzerine uğramak ile tefsir etmişlerdir.
  Birçok hadîs-i şerîflerde ( sırat köprüsü kıldan ince, kılıçtan keskindir.Cehennemin üzerine kurulur) diye bildirilmiştir.İmâm Müslim'in bildirdiği hadîs-i şerîfte: " Herkesten önce ben ve benim ümmetim sırat köprüsünden geçeriz. Sırât üzerinden geçerken peygamberlerden başkası bir şey söyleyemez.
  Onlar da, yâ Rabbi,ümmetlerimize selâmet ihsan eyle! derler". buyuruldu. Mükellef olan bütün insanlar sırat üzerinden geçeceklerdir. Kimi göz açıp kapayıncaya kadarlık zamanda, kimi yıldırım gibi geçer.Kimi rüzgar gibi, kimi kuş gibi, kimi koşan at gibi,kimi yürüyen at gibi, kimi emekleyerek; arkasına günahı yüklenmiş olduğu halde geçer.Kimide geçemeyip cehenneme düşer. Kafirler sırat üzerinde cehenneme düşerler. Münâfıklar, mü'minlerle berâber bir miktar giderler, Allâhü Teâlâ onlara bir karanlık verir.
  Mü'minlerin önlerinde ve sağ taraflarında olan nurlarının ziyâlarından kendilerine aydınlık olması için, mü'minlere seslenip: " Ey mü'minler, bize bakınız, nûrunuzdan alalım..." derler.   
 2. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  58,693
  2,186
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,638
  1,964
  38


  Ellerine sağlık sev hepsi çok güzel,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş