Sinopda Ramazanda Hangi Gelenek Yapılır, Sinopda Sellime Çıkmak Ne Demektir, Sinopda Ramazan Gelenek

zahide 31 Tem 2011

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  213,652
  1,937
  38


  [​IMG]


  SİNOP'TA HELESA


  Sinop'a özgü bir gelenek olan ve ramazan ayında "sellime çıkma" ya da diğer adıyla "helesa" olarak gerçekleştirilen şenliklerin geçmişi ise tam olarak bilinmiyor.

  Bir anlatıma göre, çok eski bir dönemde kış mevsimi fırtınadan kaçarak Sinop'a sığınan bir geminin tayfaları haftalarca burada mahsur kalmış. Kumanyaları tükenen tayfalar da kimseden bir şey isteyemedikleri için çaresiz kalınca, sonunda bir filikayla kente çıkıp, ellerinde fenerle evleri dolaşıp mani söyleyerek yiyecek istemişler.

  Helesanın bu öyküden kaynaklanıp kaynaklanmadığı tam olarak bilinmese de her yıl ramazan ayında gerçekleştirilen bu gelenek, yıllardır sürdürülüyor.

  Ramazan ayının 15'inden itibaren helesaya çıkan gençler, taşıdıkları maket kayıkla "sellim"e çıkıyorlar. İftar sonrası birkaç kişinin taşıdığı ve özenle süslenmiş kayıklar eşliğinde ellerinde fener ve mumlarla mahalleler dolaşılarak bahşiş toplanıyor.

  Kayığı, gidilen evin önüne koyan gençler evlerin kapılarına giderek mani söyleyip bahşiş istiyor. Bahşişler ise bir mendile sarılarak ve düştüğü yer görülsün diye de mendilin ucu yakılarak helesacılara atılıyor.
   
 2. ::ÇisiL::

  ::ÇisiL:: ÜYE

  30,800
  16
  0


  Paylaşım adına teşekkürler emeğine sağlık Cnmm...
   


 3. Güzel paylaşım için teşekkürler ablacımm... Emeklerine sağlık...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş