Şeker Pancari Pekmezi nasıl Yapılır, Şeker Pancarının Pekmek Yapılması, Şeker Pancarı Pekmezinin Res

zahide 1 Ara 2008

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

193,767
    1,396
    38

Köyümüzde bol miktarda Şeker Pancarı Yetişmekdedir ama hiç kimse bundan pekmez yapmayı bilmemektedir..BEnim gerek netten gerekte tanidiklerimdan yaptığım araştırmaya göre şeker pancarı pekmezi yapmayı anlatımlarla ve okuduklarimla öğrendim, köye gittiğimde bunu uygulamalı olarakda yapacam..Sizlerdende içinizde bu konuda bilgisi olan bizimle paylassınn, köyümüze şeker pancari pekmezinin yapılısını öğretmek istiyorum..

evet yaptık buyrun bakın)))

Ayiklanan pancarla bol su ile iyece yikanıyor hatta kıvrim yerlerini fircaladik.

İyice yıkana pancarlar bıcaklarla kıyılıyor. Ne kadar ince kıyabiliyorsan.

Ayıklanan, yıkanan ve ince ince kıyılan pancarla bir kazana konur ve üzerine su cıkana kadar su konur ve kaynatmaya baslanır.

İyice kaynayan pancarın suyu aliniyor ve posasi biz bezle süzülüyor.ve cıkan surup yine kazana konuyor..

Kaynatma isi epey bir sürüyor ve pekmez olmaya basliyor rengi tam pekmez rengini alınca kazan indiriliyor..aslında bu islemler bakır leğenlerde yapılması lazim biz deneme amaclı yaptık ve başarılı oldu..insallah bundan sonra köyümüze gelir kaynagi olur..Gelir kaynagi olmasada herkes kendi tükettiği pekmezi yapsın..Benden bu kadar.

2. zahide

193,767
    1,396
    38

şeker pancarı nasıl yapılırmıs buyrun bakın bakalım

3. Eski geleneklerimizden

Değerli site arkadaşlarım bu pancar pekmezi yapılışı bizim köyümüzde çok eski bir gelenek olduğu için biz bunun ustasıyız demeye cesaret edebiliyorum bu konuda 4 yıl önce yazmş olduğum ve o günlerde çok yorum alan bir köşe yazımı sevgili Zahidem'e gönderdim belki siteye koyar yazıyı daha detaylı okuruz selamlar

4. OZANMERDAN

OZANMERDAN ÜYE

563
    0
    0

Görüntüsü çok nefis duruyor
    bizde üzüm pekmezi ve kuşburnu pekmezi yaparlar
    şekerpancarını bizdede ekerler ilk defa gördüm böle bir şeyi
    paylaşımınız için teşekür ederim sağolasın dost

5. zahide

193,767
    1,396
    38

Yorumlar için teşekkürler, pekmek olmasına oluyorda baya bir zahmetli, birde çok fazla odun yakılıyor, ama sonuçda pekmek oluyor gördünğünüz gibi, ismail bey evet sizin konyadada çok pancar var bak siz yıllardır yapıyormussunuz bizimkiler bilmiyor birde sanırım çok odun yakılıyor ondanda itibar görmüyor sizin sanırım dağ koyö sizin odununuz boldur bizde fazla odun yak, ali arkadasımız bizde üzüm varda yapmadıkmı)))) tabiki üzüm daha kolayve güzel olur ama bizde ne üzüm var nede kuşburnu , kuşburnunun ne kadar güzel olur kim bilir, yorumlar için teşekkürler,

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş