Şehriyeli Yoğurt Çorbası Tarifi Malzemeleri yapılışı, Yoğurtlu Şehriyeli Çorbası yapılışı malzemeler

zahide 14 May 2019

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

210,136
    1,889
    38

şehriye çorbası.jpg
    Malzemeler

• 3 yemek kaşığı yoğurt
    • 1 yumurta
    • 2 yemek kaşığı un
    • 4 su bardağı su
    • Yarım çay bardağı tel şehriye
    • 1 yemek kaşığı tereyağı
    • 1 tatlı kaşığı kuru nane
    • tuz
    Hazırlanışı

Şehriyeli yoğurt çorbası yapımı oldukça pratik ve kolay bir çorba. Hem küçüklerin hem de büyüklerin beğenerek tükettiği yoğurt çorbası aynı zamanda oldukça besleyici ve doyurucu. Buyurun şehriyeli yoğurt çorbası yapılışına

1. Yoğurt, un, yumurta ve suyu tencereye alarak hiç topak kalmayacak şekilde çırpalım ve ocağı açarak karıştıra karıştıra pişirelim.
    2. Kaynayan çorbaya tel şehriyeleri ilave edelim ve karıştıralım.
    3. Yaklaşık 5 dk sonra şehriyeler yumuşadığında ocağı kapatalım.
    4. Ayrı bir tavada tereyağını eritelim ve nane ilave ederek kızdıralım.
    5. Hazırladığımız naneli sosu çorbaya ilave ederek karıştıralım. Son olarak tuzunu ekleyelim. Afiyet olsun.
    Püf noktası; yayla çorbası veya yoğurt çorbası gibi yoğurtlu çorbaları hazırlarken tuzu çorba piştikten sonra ilave etmenizi öneririm. Ben bu şekilde yapıyorum, çünkü annemden o şekilde gördüm, söylediğine göre bu çorbanın yoğurdunun kesilmesini önlüyor.

İçinde yoğurt ve yumurta bulunduğu için küçük çocuklar için de oldukça besleyici. Yumurta alerjisi olanlar yumurta kullanmadan da hazırlayabilirler. Sadece bu tarif için değil genel olarak çocuk beslenmesinde hangi tarif olursa olsun, ek gıdaya geçişte mutlaka sağlık danışmanınızın, çocuk veya aile hekiminizin bilgisine başvurmanızı öneririm. Özellikle alerjik problemleri olan çocuklar için ailelerin daha da hassas davranması gerekiyor.

Bu verdiğim ölçülerle 3 kase gibi çorba çıkar. Çocuklar için tarifi verdiğim için ölçüyü az tuttum. Eğer kendiniz için yapacaksanız malzemeleri 2 kat artırmalısınız. Fakat yumurta 1 tane yeterli olacaktır.

2. S£V®

S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

185,473
    2,961
    36

ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,

3. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

210,136
    1,889
    38

Teşekkürler sağol sev,