Sabitleyici doğal seçilim de ne imiş ile ilgili yazılar, Doğal seçilimi yada doğal elenmesi ne demek

tersinim 12 Kas 2014

 1. tersinim

  tersinim ÜYE

  535
  0
  0


  http://www.evrimagaci.org/makale/108

  Alıntı:  2) Sabitleyici Doğal Seçilim

  Bu ve sonraki seçilim tipini anlayabilmek için, yukarıdaki grafikte de yer alan çan eğrisini anlamak gerekir. Dediğimiz gibi, Evrim'in İşleyişi yazı dizimiz size bolca bilgi verecektir. Bu yazılarımızda da görebileceğiniz gibi, bir popülasyondaki bireylerin her bir özelliği, temel olarak bir çan eğrisi dağılımı gösterir. Yani örneğin insan türü için ağırlık dağılımına bakarsak, orta ağırlıklıktaki bireylerden en fazla buluruz: mesela rastgele 100 erkek insan seçsek, bunların 60-70 tanesi ortalama erkek ağırlığı olabilecek olan 80-90 kg. arasında çıkması muhtemeldir. Ancak bu 100 kişinin içerisinde, ortalamaya göre daha az sayıda zayıf erkek (60-70 kg.) ve yine az sayıda şişman erkek (100-110 kg.) bulunacaktır. Bu da, grafiğe döküldüğünde bir çan eğrisi elde etmemize sebep olur.
  Cevap


  [​IMG]

  Cevap:

  Bir yanda obez diğer yanda gıdasızlıktan gelişimini tamamlayamamış çocuk.

  Bu insanlık ayıbı bencillik üzerine kurulmuş ateist mantığın hazin sonucudur.

  Adil ve kardeşçe bir düzen kurulursa dünya nimetlerinin hepimize rahatlıkla yeteceği açıktır.

  Ateist evrimciler insanların düşünüp üretebilen sosyal canlılar olduklarnı ne zaman öğrenecekler?

  İnsanlık ne zaman gerçek kimliğine ulaşacak da medineleşecek?

  NEYİN KAVGASINI YAPIYORUZ VE YAPACAĞIZ?

  = = = =

  Alıntı:

  İşte durum böyleyken, kimi zamanlar uçlarda olmak avantajsızlık getirebilir. Örneğin, bir insan bebeği normal olarak 3-4 kg ve 45-55 santimetre olarak doğar; çünkü ana rahminden çıkabilmek için ortalama olarak bu özelliklerde olmak gerekir. Ancak -özellikle kilo açısından- bu sınırlara uymayan bebekler, doğum sırasında ölebilmektedir. Yani çok ağır veya aşırı zayıf doğan bebekler, ya ana rahminden çıkamayacak ya da hayatta kalacak kadar bir ağırlığa sahip olamayacaktır. Bu sebeple de ölerek elenecekler ve her zaman ortalama duruma sahip olanlar avantajlı olacaktır (insanın durumunda sezaryen doğum olduğu için, vahşi doğayı düşünmekte yine fayda vardır; örneğin zürafa veya fillerin doğurmasını).

  İşte bunun sonucunda, ortalama bireylerin sayısı her zaman artacak ve belirli ölçeklerde sabitlenme meydana gelecektir. Bu tip seçilimin grafiği aşağıdaki gibi olacaktır:  [​IMG]

  Yukarıda da görebileceğiniz gibi, özellik dağılımı açısından uçlarda kalanlar elenecek ve ortalardaki bireyler desteklenecektir. Bunun sonucunda uç taraftaki bireyler hayatta kalamayıp sayıları azalacak ve ortalardaki bireylerin sayısı artacaktır. Buna sabitleyici doğal seçilim denir.

  Cevap:

  Doğal seçilimi yada doğal elenmeyi tam anlayabilmek için doğallığın ne olduğunu tarif etmek gerekir. Yaşamda doğallık yani normallik yaşam için gerekli şartların ne fazla, ne eksik oluşmasıdır.

  Normallik yaşam şartlarına uyumla yakından ilgili olduğundan canlı türlerine göre değişebilir. Örneğin bir uzvun büyüklüğü bir canlı türü için avantaj olurken bir başka canlı türü için dezavantaj olabilir.

  Bu nedenle normalliği canlı türleri için ayrı, ayrı yorumlamak gerekir.

  Normallik çeşitli nedenlerle değişip alt ve uç noktalara, anormalliğe doğru kayabilir.

  Normalliğin anormalliğe dönüşmesi hangi uçta olursa olsun zararlıdır ve tersinim nedenidir.

  Yukarıdaki örnekleri bu gerçeğe göre yorumlarsak bolluk içinde yaşayan bir anne gerektiğinden fazla aşırı beslenerek bebeğinin anormal büyüklükte olmasına neden olabilir.

  Aynı durum kıtlık içinde bulunup da normal beslenemeyen anneler içinde geçerlidir. Bu tür anneler normal beslenemedikleri için bebekleri anormal şekilde küçük olur.

  Her iki durumda zıt kutuplarda olmalarına rağmen normal bebeklere kıyasla dezavantajdır. Bu nedenle anormal bebekler normal bebeklere göre daha çok elenir.
  Görüleceği gibi olay doğal seçilim değil, doğal elenmedir. Çünkü elenme nedeni gelişim (avantaj) yani evrim değil, (dezavantaj) yani tersinimdir.

  Ayrıca sabitlenmenin evrime ne tür katkıda bulunduğunun açılanması da gerekirdi.
  = = = = =
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  202,098
  3,110
  36


  [​IMG]
   
 3. ::ÇisiL::

  ::ÇisiL:: ÜYE

  30,800
  16
  0


  Paylaşım için teşekkürler,
  Emeğinize sağlık...
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38


  çok güzel konular hocam ellerinize sağlık,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş