Sabahları Limonlu Su İçmek Zayiflatırmı, Limonlu Su İçmenin Faydası Varmı, Zayıflamak için limonlu s

zahide 19 Mar 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,638
  1,964
  38


  goktepeliler-limonlu-su-icmek-zayiflatirmi.jpg
  Sabahları Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı?


  Beslenme uzmanları tarafından C vitamini kaynağı olarak önerilen limon suyu, aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Sık sık sorulan “limonlu su zayıflatır mı” ve “limon suyu diyeti işe yarar mı” sorularına cevap olarak; limon suyu vücudu temizlemenin yanı sıra “yağ yakılmasına yardımcı oluyor” diyebiliriz.

  Limonlu Su ve Zayıflama
  Limonlu suyun zayıflamaya nasıl yardımcı olduğu konusuna uzmanlar şu yanıtı veriyor;
  Limon ve su vücudun fazla yağ tutmasını engelliyor. Çünkü vücut susuz kaldığında daha çok yağ depoluyor, yeterli miktarda su içerseniz normalden fazla yağ depolanmasını önleyebilirsiniz. Limonun zayıflamaya faydası ise, kan dolaşımını hızlandırarak gün içinde durur halde yakılan kalori miktarını arttırmasından ve vücudun yağı metabolize etme özelliğini arttırmasından ileri geliyor.”

  Limonlu Suyun Faydaları
  • Limon, doğal olarak kan dolaşımını hızlandırdığı için selülitten korunmanıza yardımcı olabilir.
  • Yüksek miktarda C vitamini içermesi, cilt bakımı için diğer bir iyi haber. 1 adet limonun suyu, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %30‘unu tek başına karşılıyor.
  • Aynı zamanda asitli yapısıyla gıdalar yoluyla alınan kalsiyumun daha kolay emilmesine yardımcı oluyor.
  • Antioksidan vitaminler arasında yer alan C vitamininin faydaları bunlarla sınırlı değil. Vücudu toksinlerden temizleyen C vitamini kansere yakalanma riskini düşürüyor, kalp ve damarları koruyor.
  • Yine zengin C Vitamini kaynağı olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • Zengin bir potasyum kaynağı olması sebebiyle kalp sağlığına, beyin ve sinir fonksiyonlarına iyi geliyor.
  Limonlu suyun faydaları yazısında daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

  Limonlu Su Nasıl Hazırlanır?
  Limonlu suyu hazırlamak için sadece yarım limon ve 1 bardak sıcak suya ihtiyacınız var. Sıcak suya yarım limonun suyunu ekledikten sonra karıştırıp içebilirsiniz. Limonlu suyu kilo vermek amacıyla içiyorsanız uzmanların önerisi sabahları aç karnına içilmesi. Sabah kahvesini limonlu suyla değiştirebilirsiniz.

  Uyarı: Fazla mide asidi üretimiyle ilgili bir probleminiz varsa (ülser, reflü…gibi) limon asitli olması ve mide asidini arttırması nedeniyle sizin için uygun olmayabilir.

  Güne Limonlu Su İçerek Başlamanız için 6 Neden
  Güne nasıl başladığınız oldukça önemlidir ve güne bir bardak ılık limonlu su içerek başlamak iyi bir seçenek olabilir. Peki, güne limonlu suyla başlamanın faydaları nelerdir?
  Cildi Berraklaştırır ve Onarır
  C Vitamini kırışıklıkların ve lekelerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca limon suyu kandaki toksinleri temizler ve bu da daha berrak bir cilde sahip olmanıza destek olur.

  Sindirime Yardımcı Olur
  Limon suyunun sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Güne limonlu su içerek başlamak bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur, mide öz sularının salınmasını arttırarak sindirime destek olur. Ayrıca hazımsızlık ve mide ekşimesi semptomlarının hafiflemesine de yardımcı olur. Ancak bazı kişilerde ya da çok fazla miktarda tüketilmesi durumunda mide ekşimesini tetikleyebilir ya da halihazırdaki mide ekşimesini kötüleştirebilir.

  İştahı Azaltır ve Kilo Vermeye Yardımcı Olur
  Limonunun içerisinde çözünür bir lif olan pektin bulunur. Lif tokluk etkisi vereceği için, pektin acıkmayı geciktirir. Daha uzun süre tok hissedeceğiniz için atıştırma ya da kötü yemek tercihleri yapma ihtimali de azalır.

  İdrar Yolunu Temizler
  Limon suyunun idrar söktürücü özelliği vardır. Bu sebeple toksinler vücuttan daha hızlı atılır, bu da sistemin temizlenmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ancak aşırı tüketilmesi çok fazla idrar çıkılmasına ve vücudun su kaybetmesine neden olabilir.

  Limon suyu ayrıca idrar yolunun PH seviyesini değiştirir ve böylece kötü bakterinin üremesinin cesaretini kırar.

  Nefesi Tazeler
  Limon suyunun antiseptik özellikleri ağızdaki kötü bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Ayrıca bir bardak limonlu su kahveye göre daha sağlıklı bir güne başlangıç içeceğidir. Limon suyunun kaç derece olması ile ilgili kanıtlanmış bir çalışma olmasa da genellikle oda sıcaklığında olması önerilmektedir. Bir çok sağlık profesyoneli oda sıcaklığının sizin vücut sıcaklığınıza yakın olduğunu ve sindirim sistemini sakinleştirdiğini düşünmektedir.

  Eğer asidin diş minenize zarar vereceğini düşünüyorsanız limonlu suyu içtikten sonra ağzınızı suyla çalkalayabilirsiniz.

  Genel Sağlığı Korur
  Limon suyu yüksek miktarda potasyum içermektedir ve bu sebeple beyin ve sinir fonksiyonlarına yardımcı olur, tansiyonu kontrol eder. Ayrıca düşük potasyum seviyesi ile bağlantılı olabilen stres ve depresyonu da önleyebilir.

  Uyarı
  • Limon suyunu çok fazla tüketmenin birtakım yan etkileri olabilir. Bu yan etkilerden bazıları diş minesinde aşınma ve dişlerde hassasiyet ( özellikle sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı ), mide ekşimesine yol açma ya da halihazırdaki mide ekşimesini kötüleştirme, çok sık idrara çıkma ve vücudun su kaybetmesidir. Bu sebeple limon suyunu tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda ve onun önerilerini dikkate almanızda fayda vardır.
  • Bu yazıda yer alan bilgiler öneri niteliğindedir ve hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.
  • Doktora danışmadan herhangi bir sağlık problemini tedavi etmek amacıyla limon suyu kullanılmamalıdır.
  • Herhangi bir yan etki ile karşılaşıldığında limon suyu içmeyi bırakmalı ve yan etki devam ederse acilen doktora görünmelisiniz.
  • Limon suyunu C Vitamini sebebiyle içiyorsanız bu vitamininin dayanıksız olduğunu unutmamalı, hazırladıktan sonra kısa sürede tüketmeli, her seferinde yenisini hazırlamalısınız.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  203,362
  3,115
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,638
  1,964
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
 4. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  58,693
  2,186
  0


  çok güzel bilgiler emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,638
  1,964
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş