Radyo kurmak için ne yapmak lazım, radyo frekansı nasıl alınır, radyo açmak kaç liraya malolur

'Pratik bilgiler' forumunda zahide tarafından 30 Kas 2017 tarihinde açılan konu

By zahide on 30 Kas 2017 22:19
 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,936
  1,963
  38


  Radyocu olmak için tabiki bu konuda eğitim almak önemlidir. İletişim fakülteleri bu konuda eğitim vermektedir. Ancak bunun yanında bu eğitimi almadan kendini geliştirebilmiş radyocular vardır bunun sırrı da ülke ve dünya gündemini takip etmek ve bol bol okumaktır.

  Yerel radyo frekansı nasıl alınır?

  Frekans ihaleleri RTÜK tarafından açılmakta ancak oldukça karmaşık bürokrasi ve pahalıya mal olan bir yöntemdir. Türkiye'de yeni bir radyo kurmak mümkün değil. Daha doğrusu karasal yayın için frekans alma imkanı yok. Böyle bir ortamda radyoculuğa yatırım yapmanınsa iki yolu var. Birincisi, mevcut şirketlerden birinin hisselerini satın almak ya da ortak olmak. İkinci yol ise ikiz şirket kurup, radyo frekansı sahibi şirketin bütün hak ve kazanımlarını, RTÜK nezdindeki iş ve işlemlerini almak. Ancak bunu da RTÜK'ün onaylaması şart.

  Bir radyo kanalı kurmanın maliyeti nedir?

  Bir radyo kanalı kurmak için gerekli teknik altyapının maliyeti 20-25 bin dolardan başlıyor. Aldığınız cihazlara göre bu rakam 500 bin dolara kadar çıkabiliyor. Stüdyo cihazları, ses ve anten sistemleri olmazsa olmaz. Bunların neredeyse tamamının da Türkiye?ye ithal olarak geldiğini belirtelim.

  Bir radyo kanalı için en az 10 kişilik kadro oluşturmak gerekiyor. Spiker, teknik adam ve reklamcı mutlaka gerekiyor. Yerel radyolarda ise çoğu zaman bu işler 4 kişilik bir kadroyla yürütülüyor. Radyoculuk sektöründe toplam 7 bin kişinin çalıştığı tahmin ediliyor.

  Radyoların sayısı çok ama reklam pastasından çok ince bir dilim alabiliyorlar. Geçen yıl medyanın toplam reklam gelirleri 2 milyar 767 bin TL oldu. Bu pastadan radyo reklamları yüzde 3.18 pay alabildi. Bunun rakamsal karşılığı ise 88 milyon TL.

  Alıntıdır
   

Yorumlar

'Pratik bilgiler' forumunda zahide tarafından 30 Kas 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş