Pratik Bilgiller-6 Katran lekesi nasıl çıkar, Ter lekesi nasıl çıkar, mükerrep lekesi nasıl çıkar,

EFSANE GENC 30 Haz 2019

 1. EFSANE GENC

  EFSANE GENC tasarımcı Tasarımcı

  352
  11
  0


  KAHVE LEKESİ
  Lekeler bir (1) aylık bile olsa saf gliserin ile ovun ve yarım saat kadar öyle bırakın, arkasından her zamanki gibi tekrar yıkamaya başlayın.


  KATRAN LEKESİ

  Elbisenize buluşan katranı asetonla çıkarabilirsiniz. Leke büyükse önce yağlı bir maddeyle silmek, daha sonra asetona ya da deterjana başvurmak gerekir. Arta kalan lekeye de talk pudrası serpip bekletin. (Katran veya benzeyen bir şey elinizi kirletmişse, önce vazelinle güzelce silin. Arakasından da sabunla yıkayın katrandan iz kalmaz.

  TER LEKESİNİ ÇIKARTIN
  Yakalardaki ter lekesini çıkartmak için az miktarda amonyak katılmış suyla ıslatın. Sonra, temiz suya batırılmış bir süngerle silin ve kurumadan ütüleyin.


  TER LEKESİ

  İpekli elbise ve bluzlarınızdaki ter lekesini bir kaşığı asit oksalit ile eriteceğiniz ılık suya bastırıverin. Sonra da bol su ile çalkalayın.


  MÜREKKEP LEKELERİ

  Pamuklu kumaşlardaki mürekkep lekesini çıkartmak için bir miktar çamaşır suyuna biraz su katıp, bu karışıma batırılmış bir tamponla lekeyi silebilirsiniz. Bu leke çıkar ama mavi ve siyah mürekkepten kalan sarı pas lekesini andıran izler kalır. Bu lekeyi de çıkartmak için oksalit asit tozu serpiştirilip kaynar suda bir iki defa ovuşturun ve çalkalayın.


  PAS LEKESİNİ ÇIKARTMAK
  Herhangi bir sebeple çamaşır, elbise ya da gömlek üzerindeki leke can sıkar. Bunları çıkartmak için önce lekenin üzerine bolca tuz serpin. Daha sonra küçük bir kapta ısıtacağınız bir parça limon suyunu sıcakken bu tuzun üzerine dökün ıslansın. Biraz bekleyip bir bezle üzerinden. Daha sonra soğuk suyla yıkayıp, kurutun. Leke çıkmamışsa, eski bir pas lekesidir. Bu durumda bu işlemi bir kez daha tekrarlamalısınız. (Sentetik kumaşlarda ise o kısmı biraz limon suyuyla ovuşturun. Lekenin hemen çıktığını göreceksiniz.)


  HALIDA YAĞ LEKESİ
  Halıdaki yağ lekesini önce süpürmelisiniz. Sonra lekeli kısımları benzinle ovabilirsiniz.


  YAĞLI BOYA LEKESİNİ ÇIKARTMAK İÇİN
  Yıkanan kumaşlar için terebentin çok iyi çare verir. Terebentin ile silinen kumaş bir güzel yıkandı mı lekeden eser kalmaz. Yıkanmayan kumaşlara gelince... Bunlara da karbon tetra klor en iyi netice verecektir.


  ŞEKER LEKESİNİ ÇIKARTMAK İÇİN
  Kumaşın lekeli kısmını ıslatın. Temiz bir fırçayı ılık suya batırıp hafifçe fırçalayın. Daha sonra sabunlu bir suyla da yıkayabilirsiniz. Ama daha önce reçelin veya şekerin boyasını almalısınız.


  TAZE KAN LEKESİ

  Çıkartmak için beyaz bir ipliği top şekline getirin. Daha sonra tükürükleyip ıslatın ve lekenin üzerine hafif hafif kondurarak kanı çekin.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  196,093
  3,090
  36


  Ali Paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  212,527
  1,933
  38


  Çok güzel bilgiler çok teşekkür ederiz ali,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş