Pratik Bilgiller-4 Elbsiselerdeki soğan sarımsak kokusu nasıl çıkar, Termostatdaki koku nasıl gideri

EFSANE GENC 30 Haz 2019

 1. EFSANE GENC

  EFSANE GENC tasarımcı Tasarımcı

  408
  18
  0


  ELDEKİ SOĞAN VE SARIMSAK KOKUSU
  Eldeki soğan ve sarımsak kokusun çıkartmak için değişik bir yöntem deneyin. Bir de diş macunu ile güzelce ovalayarak yıkayın.


  HAŞLAMALARDA AĞIR KOKU
  Et, balık ve tavuk haşlarken, genellikle ağır bir koku oluşur. Bu kokuyu önlemek için haşlama suyuna kabuğu soyulmuş bir bütün soğan atın. Soğan ağır kokuyu alacaktır.


  TERMOSTAKİ KOKU
  Termosu kullandıktan sonra içine karbonat katılmış kaynar suyla iyice temizleyin ki, çay ve kahve kokuları birbirine karışmasın.


  IHLAMUR
  Sinirleri yatıştırır, sindirimi kolaylaştırır. Yemeklerden sonra içilen bir bardak ıhlamur, mideyi rahatlatır ve günün yorgunluğunu alıp götürür


  PATATES KARARIYORSA
  Haşlarken kararmalarını önlemek için, suyun içine bir parça sirke ilave edin. Böylece patatesteki tüm lekeler haşlama suyuna geçecektir.


  PATATES ŞİŞMANLATIR MI?
  100 Gr. Patates 80-85 kalori verir. Bu şişmanlatmaz. Fakat yağda kızartıldığı zaman 400-450 kalori verir ki işte bu da hayli şişmanlatır.


  KAN GRUPLARI HAKKINDA
  (A) grubu, hem kendi gruplarından, hem de (0) grubundan kan alır, yalnız kendi grubundan olanlara kan verebilirler. (B) grubu, hem kendi gruplarından, hem de (0) grubundan kan alır. Yalnız kendi grubundakilere kan verebilirler. (AB) ise, her gruptan kan alabilir., fakat sadece kendi grubuna verebilir. (0) grubu, belli oranda diğer gruptakilere kan verir. Fakat kendi grubundan başka bir gruptan kan alamaz.


  RUGAN ÇANTAYI TEMİZLEME
  Rugan çantanızı, cildinizi temizlemek için kullandığınız sütle siliverin. Ardından da yumuşak bir bezle kurulayıp parlatın. Yeni gibi olacaktır, göreceksiniz.


  TRİKONUN YIKANIŞI
  Açık renk trikolar, genellikle sabunlu su, yünlü yıkama suyu, Amerikan sabunu ve benzinle temizlenir. Yünün üzerinde sabun lekeleri kalmaması için, sabun rendesinin suyun içinde iyice erimesine dikkat etmek gerekir. Kirli yerleri, özellikle yaka, kol ve cep ağızları, hafifçe ovuşturularak yıkanır ve iki avuç arasında sıkılarak çıkartılır. Temizlemezse aynı işlem tekrarlanır.


  SÜT TAŞIYORSA
  Taşan süte mi yanarsınız , yoksa batan ocağıma işte çözümü Bunu önlemek için süt kaynattığınız kabın ağız kısmını yağlamanız yeterli olacaktır.


  MISIR PATLATIRKEN
  Mısır patlatırken bazıları arada patlamadan kalır. Bunları suda ıslatarak ateşe tutarsanız patlamalarını sağlarsınız. Patlamış mısırı tazeliğini kuruyarak saklamak istiyorsanız buzluğa koyunuz.


  KÖPÜKLÜ AYRAN İSTERSENİZ
  Bunun için ayran yapacağınız yoğurda soda katın. Telle ya da mikserle iyice çırpın . Harika bir ayran yudumlayacaksınız.


  MOBİLYADA BARDAK ve PARMAK İZİ
  Mobilyalarınızda bardak izleri çok olur. Bunu temizlemek biraz zordur fakat biraz zeytinyağının içine sigara külü katarak temizleyin sonuca şaşacaksınız. (Mobilyalarda parmak izi kalmaması için önce ılık suya batırılmış bir bezle silin. Daha sonra cilaladığınız yerlerde parmak izinin kalmadığını göreceksiniz.)


  BEZELYENİN PİŞMESİ
  Daha leziz ve yumuşak pişmesi için, tuzu en son ekleyin. Yemek kaynamaya başlayınca da iki tane kesme şeker atmayı ihmal etmeyin.


  HALILARINIZI KALDIRMADAN
  Kaldırmadan önce sabunlu suyla bir güzel silin. Sonra da içerisine amonyak kattığınız sıcak suyla bir daha silin. Kuruduktan sonra naftalinleyin.


  HAMAM BÖCEĞİNE ÇARE
  Görüntüleri bile insanı rahatsız eder. Onlardan kurtulmanız için 25 Gr. asitborik ile bir adet haşlanmış patates ezip, çıktığı yere sürmeniz yeter. Başka bir çare ise çıktıkları yere pipo tütünü koyun;bunun kokusundan hemen kaçarlar.


  BİÇİMSİZLEŞEN LİMON
  Uzun süre dolapta durmaktan biçimsizleşen ve içi çekilen limonların eski haline dönmesi için kullanmadan önce 2 saat sıcak suyun içinde bekletin.


  PARLAYAN AYNALAR
  Top haline getirdiğiniz gazete ile iki ölçü su ve bir buçuk ölçü sirke ile tertemiz yapabilirsiniz.


  BAYAT EKMEKLER
  Bayat ekmekleri yumuşatmak için ilk önce boş bir tencereye koyun. Daha büyük bir tencereye de su koyarak ekmekli tencereyi onun üzerine oturtun ve kaynamaya bırakın. Tencerenin ağzını kapatmayı unutmayın. Kısa bir süre sonra ekmekler pamuk gibi olacaktır.


  GASTRİT
  Gastritle başınız dertte ise mısırdan uzat durun. Zira midenizde şişkinlik yapar ve sizi rahatsız eder. Yulaf yemeği deneyin şaşıracaksınız.


  DİKİŞ MAKİNESİ BAKIMI
  Dikiş makinenizin iyi bir temizliğe ihtiyacı olduğu zaman bütün hareketli kısımları gazla yağlayın. Sonra bir kumaş parçası alıp hızlı hızlı silin. Bundan sonra gazın geri kalan kısmını silmek için yumuşak bir kumaş yada güderi kullanın. Makineniz daha iyi çalışacaktır.


  KARARAN MANDALLAR
  Ağaçtan yapılmış çamaşır mandalları kararır ve kirli bir görünüm alırlar. Bunları temizlemek için yeteri kadar suyun içine bolca çamaşır suyu katıp, mandalları içine atın, bir süre kaynatın.


  HALILARINIZIN TOZU
  Halılarınızın tozunu gerçekten almak istiyorsanız. Bir süre halılarınızı ters (yüzüstü) çevirerek kullanırsınız. Halılarınızı tekrar çevirdiğiniz zaman şaşırıp kalacaksınız.


  BALIK AYIKLARKEN
  Önce balığı kuyruğundan tutup, yukarı doğru pullarını ayıklayın. Karnını yarıp iç organlarını temizleyin. Sırt ve karnındaki yüzgeçleri makasla kesin. İyice yıkayıp içinin de iyi pişmesi için bıçakla üzerini çizin. Artık balığınız pişmeye hazırdır.


  EVDEKİ MAKASINIZ KÖRLENMİŞSE

  Evinizde devamlı kullandığınız makaslarınız körleştiğini fark ederseniz, onları evde kendiniz de kolaylıkla bileyebilirsiniz. Bunun için orta irilikte bir zımpara kağıdını ince kurdeleler halinde bu makasla keserseniz makasınızın eski keskinliğine kavuştuğunu görürsünüz.


  MERCİMEKLER
  Kurtlanmış ve içleri boşalmışsa, bunu sağlam olanlardan ayırmanın yolu, bolca bir suya koymaktır. İçleri boş mercimekler su yüzüne çıkar.


  DİŞ FIRÇASI TEMİZLİĞİ (İlk Alındığında)
  Diş fırçanızı ilk alıyorsanız bunları ağzınıza sokmadan önce dezenfekte edin. Bunu bir kabın içine atacağınız bir kaşık tuzda, fırçalarınızı 24 saat bırakmak yeterlidir.


  AYAK ALTLARINIZ YANIYORSA
  Bunu önlemek için ayakkabılarınızı giymeden önce tüm tabanı ve parmak aralarını bolca talk pudrası ile pudralayın. Bu şekilde yanma önlenir. Yine yaz kış ayakları akşam yatmadan önce ılık tuzlu suda yıkamak terlemeyi, yanmaları önler.


  BUZDOLABI KOKUSUNU GİDERMEK
  Buzdolabınızın içi kokuyorsa, bu kokuyu gidermek için az bir miktar vanilyayı suda eritip dolabınızın içini bu karışım ile ovarak siliniz. Kokudan eser kalmaz.
   
 2. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  268,202
  65,709
  59


  Ali Paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  163,380
  1,823
  38


  Çok güzel bilgiler çok teşekkür ederiz ali,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş