Pratik Bilgiller-3 patateslerin dağılmaması için ne yapmak lazım, Tereyağı nasıl anlaşılır

EFSANE GENC 30 Haz 2019

 1. EFSANE GENC

  EFSANE GENC tasarımcı Tasarımcı

  408
  18
  0


  PATATESİN DAĞILMAMASI İÇİN
  Islak patatesleri tavanın içine atarsanız dağılıverirler. Bunu önlemek için temiz bir bez parçası ile kurulayın.


  TEREYAĞI SAF MI DEĞİL Mİ?
  Tereyağının gerçekten saf olup olmadığını anlamak için bir kaşık tereyağını ısıtın. Bunu, içinde kaynar su olan bir fincana boşaltın. Eğer bu fincanın kenarında damlacıkları olursa tereyağı saftır.


  AKAN MUM
  Yanan bir mumun akmasını önlemek için, ıslak bir sabunla ovun. Bir gece boyunca tuzlu su içinde de bırakabilirsiniz. Böylece akması önlenir.


  BUZ KALIBI BUZLUĞA YAPIŞIYORSA

  Buz kalıplarınız buzluğa yapışıyorsa buz kalıbının altına mum sürün. Mum buz kalıbının buzluğa yapışmasını önleyecektir.


  MASA ÜSTÜNDEKİ MUM LEKESİ
  Sofra örtüsü veya sehpa örtüsü üzerine mum damlamışsa, bu lekeyi sakın ıslatmayın. Kuruyup sertleşmeden önce üzerine bol tuz serpin. Bekleyin kurusun. Daha sonra sert bir fırçayla fırçalayıp temizleyin.


  YAĞLI TAVALAR
  Yağlı tavaları çıkartmak oldukça güçtür bir de gazete kağıdıyla birkaç kere silip öyle yıkayın.


  PATATES ÇİLLENMESİ
  Uzun süre duran patateslerinizin çillenmemesi için, aralarına birkaç tane elma koymanız yeterlidir.


  KIŞ AYLARINDA SOĞUĞA KARŞI KORUNMAK
  Kış aylarında sağlıklı olmak ve bol vitamin kazanmak için bol bol havuç, turp ve kereviz yiyin. Kerevizi çiğ olarak aynı havuç gibi rendeleyip salataya karıştırıp yiyebilirsiniz.


  SARARMIŞ KUMAŞLAR İÇİN
  Beyazlatmak için eğer yıkanabilen kumaşları lekelerseniz, tuz serpip üstüne de sıcak su dökün. Veya lekenin üstüne tuz ve limon suyu koyup bir sonraki yıkayışa kadar orada bırakın.


  CAMLAR YAPIŞMIŞSA
  Buz tutan camlarınızı, üzerine tuz döktüğünüz bir bezle silerseniz sonuca hayret edersiniz. Yapışan camları ayırmak için de hiç uğraşmayın. Alttaki camı sıcak suya batırın, üsttekini ise soğuk suyla doldurun. Kolayca ayrıldığını göreceksiniz.


  YAPIŞAN YUMURTA
  Karton içinde aldığınız ve çatlayıp, kartonuna yapışan yumurtayı kırmayıp nasıl çıkartabilirsiniz?. Bunu yapmak için yapışan yumurtayı kartonuyla birlikte suya oturtun . Suda kabaran karton, kendiliğinden yumurtadan çözülecektir.

  ÇELİK TENCERELER
  Paslanmaz çelikten yapılmış mutfak eşyası sıcak suda süngerle yıkandıktan sonra durulanıp, hemen kurulanmalıdır. Kullanıla kullanıla kararmaya başlayan çelik tencerelerinizi yarım limonla iyice ovun. Sonra da her zaman ki gibi sabunlu suyla yıkayın.


  EMAYE KAPLAR
  Emaye kaplarınızın tertemiz olmasını istiyorsanız, önce birkaç patatesi soyup kabuklarını kirli olan emaye kabınızın içinde iki-üç dakika kaynatın, sabunlu su ile yıkayın. Kaplarınızın tertemiz olduğunu göreceksiniz.


  SUDAKİ KLOR
  Musluk suları sık sık klorlandığından kokar. Bunu gidermek için suyun içine birkaç damla limon damlatıp ağzı açık olacak şekilde birkaç saat buzdolabında tutun.


  MİDE GAZINDAN NASIL KURTULURUZ
  Fasulye, bezelye ve nohut gibi yemekler daha az yenmelidir. Gazdan kurtulmak için mide üzerine hafif ıslatılmış bir bezle kompres yapabilirsiniz.


  SÜNGERİN ETKİSİ
  Sarı renkli sahici süngerler böyle temiz bir süngeri çok hafif nemli bir şekilde elbise üzerinde gezdirirseniz fırçanın alamadığı tozları, kumaş zerrelerini kökünden temizler. Halılarınızın üzerindeki süpürerek alamadığınız ipleri de alır.


  ISLAK AYAKKABILAR

  Açık renk deri ayakkabılarınız ıslanmış ise ve üzerinde lekeler oluşmuşsa ayakkabıyı tümüyle ıslatıp, yıkayın ve fırçalayın. İçini eski bezlerle doldurup oda ısısında kurutun. Kurumadan az önce ayakkabı cilası sürün. Tümüyle kuruduktan sonra da yumuşak bir bezle parlatın.
   
 2. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  268,202
  65,709
  59


  Ali Paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  163,380
  1,823
  38


  Çok güzel bilgiler çok teşekkür ederiz ali,
   
  EFSANE GENC bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş