Pratik Bilgiller-2 Tavuk en iyi nasıl haşlanır, Tırnaklar neden kırılır, Tuzun faydaları ve zararlar

EFSANE GENC 30 Haz 2019

 1. EFSANE GENC

  EFSANE GENC tasarımcı Tasarımcı

  352
  11
  0


  TAVUĞU (Hindi veya Eti) İYİ PİŞİRMEK İÇİN
  Tavuğu bir saat öncesinden şekerle iyice ovduktan sonra bir süre bekletilip öyle pişirmeye başlamalısınız. Tavuk hem çok güzel kızaracak, hem de çok daha lezzetli olacaktır.


  TAVUĞU İYİ HAŞLAMAK İÇİN
  İçine birkaç tane karabiber, birkaç defne yaprağı ve biraz limon suyu ilave edin. Hem böyle daha kolay pişer ve lezzetli olur.


  RUGAN AYAKKABILAR

  Çatlamasını önlemek için zeytin yağı sürün. Sıcaklık çatlamalara sebebiyet verdiğinden, serin yerde saklamanızda faydalı olur.


  TIRNAKLARINIZ KIRILIYORSA
  Tırnaklarınızı güçlendirmek için her sabah ve akşam tırnaklarınızı içine taze limon sıktığınız çukur bir kaba batırıp, beş dakika kadar tutun. Daha sonra tırnaklarınıza, parmak uçlarınızla masaj yapın. Bir hafta sonra sağlıklı tırnaklara sahip olursunuz.


  İLİKLER BOZULUYORSA

  Çamaşırlar yıkandığında ne kadar dikkatli olursanız olun ilikler bozulabilir. Bunun için düğmeli şeyleri açık değil de ilikledikten sonra yıkayın. Böylece uzama ve genişlemesini önlemiş olursunuz.


  TUZUN YARARI VE ZARARI
  Tuzdan yeteri kadar yararlanılmazsa ; iştahsızlığa, beynin çalışmasında duraklama olur ve sürekli yorgunluk hissedersiniz. Yaşlılar için de çok zararlıdır. Yüksek tansiyon, damar sertliği, böbrek ve cilt hastalıkları olanlar bundan kaçınmalıdır.


  YAĞSIZ TAVADA ET KIZARTIRKEN
  Yağsız tavada et kızartırken lezzet vermesi için tereyağı katacak olursanız kızartmadan önce tavaya bir parça tuz koyun. Aksi halde kızaran yağ sıçramaya başlayacak hem üstünüz hem ocak kirlenecek Hem de et yağsız kalacaktır.


  YANIKLARA PATATES
  Yanıklar için çiğ patates çok faydalıdır. İyice yıkanıp kurulandıktan sonra soyulan patatesin rendesi, gazlı bir bez arasına konulup, yanık üzerine yerleştirilmelidir. Bu hem yanık yerinin izinin kalmamasını sağlar, hem de acıyı çabucak geçirir.


  YANIK İÇİN
  İnşaat yerinden fındık kadar sönmüş kireç alınır. Bir kapta, bir fincan su ile çalkalanır. Durulunca berrak kireç suyu alınır. Üzerine aynı miktar zeytin yağı konulup, karıştırılır. Oluşan merhem yanık üzerine sürülür. Geniş veya derin yanıklarda hemen doktora müracaat edilmelidir.


  DOLMA KALEMLERİNİZ

  Dolma kalemlerinizi arada bir sirke koyulmuş birkaç defa doldurup boşaltın (2-3 Dakika). Kaleminizin mürekkep artıkları ve kirlerden arınıp tertemiz olacaktır. Böylece kağıt üzerinde daha iyi kayacaktır.


  PATATES HAŞLARKEN
  Patates haşlarken daha çabuk haşlanmasını istiyorsanız aynı büyüklükte patates seçin. Böylece zorluk olmaz.


  SOĞAN VE SARIMSAK
  Soğan ve sarımsak çok beklendiği zaman çimlenir ve içleri boşalır. Bunun için köklerini birazcık yakın. O zaman filizlenme olmayacaktır.


  YEMEĞİNİZ TUZLU İSE

  Yemeğin tuzunu fazla kaçırdıysanız, tencerenin dibine birkaç dilim çiğ patates koyup pişirin. Yemeğin tuzu çekilecektir. Tuzlu zeytinlere de böyle yapılır.


  BURUN KANAMALARINDA
  Burnunuz kanar ise dik durup burnunuzu tutunuz ve kanayan tarafı bastırın. Oksijenli suya batırılmış fazlı bez ile tampon yapın.


  MOBİLYA TEMİZLİĞİ
  Mobilya temizliğinde su kullanılırsa cila üzerinde leke yapar. Yünlü bir kumaşa damlatılan birkaç damla sıvı yağla ovalayın sorun çözülecektir.


  GALETA TOZU YAPMA
  Galeta tozu yapmak için kuru ekmeklerin kabuklarını fırında kızarttıktan sonra iki kağıt arasında oklavayla üzerinden geçip yapabilirsiniz.


  SIRT AĞRILARI
  Kronik sırt ağrılarına karşı yapılacak en basit operasyon buz kompresidir. Ağrıyan yer buzla güzelce ovulunca ağrının hemen geçtiği görülür.


  HIÇKIRIK
  Hıçkırığı gidermek için buzlu su içilir. Bu olmazsa limon suyu içmek denenebilir. Bu da çare vermezse nefes tutulur. Bu da çare vermezse en son bir kese kağıdı içine ağzınızı ve burnunuzu kapatacak şekilde kapatıp karbondioksit gazı bir süre sonra yeterli oksijeni sağlayamayacağı için kesilecektir.Tabi bu işlem kısa yapılır.


  EKMEĞİNİZ KÜFLENİYORSA
  Ekmekler bazı zamanlar bayatlamadığı halde küflenirler bunu önlemek için ekmek dolabının içine birkaç tane kesme şeker koyun ve arada bir değiştirin. Dolapta durup dururken küflenen ekmekler için ise ekmek kutusunu 15 günde bir sirkeli su ile silmek yeterlidir. Küf olayı ortadan kalkacaktır.


  MİDE VE BAĞIRSAK GAZLARI
  Yemeklerden sonra mide ve bağırsak gazlarından şikayetiniz varsa kızarmış ekmek yemeyi deneyin.


  KALORİFERLİ EV İÇİN (Evi Isıtmak)
  Kışın kaloriferler ne kadar sıcak olursa olsun evi ısıtmazlar bunun başlıca sebebi radyatörlerin cam altlarında olmalarıdır. Bunu önlemek için radyatörlerin arka kısmına ya bir amyant koymalı veya yaldızlı kağıt. Böylece evin içini ısıtmış olurusunuz. Başka bir yöntem kaloriferlerinizin arkasına alüminyum kağıtla köpüklerden yerleştirin.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  196,023
  3,090
  36


  Ali Paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  212,527
  1,933
  38


  Çok güzel bilgiler çok teşekkür ederiz ali,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş