Pişmemiş yumurta yemek zararlımıdır, Çiğ yumurta içmek zararlımı, Pişmemiş yumurtanın zararları

zahide 12 Eyl 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  191,245
  1,916
  38


  goktepeliler yumurta.jpg
  Pişmemiş Yumurtanın Zararları


  Sebzeleri ve yumurta gibi bazı gıdaları pişirmeden yemenin besin değerlerini korumak adına önemli olduğunu savunanlar olmasına karşın yumurtayı pişirmeden yemenin hayvansal proteinlerin ve enzimlerin daha çok alınmasını sağladığı yönünde bilimsel bir araştırma sonucu bulunmuyor.

  Pişmemiş yumurtanın verebileceği zararlar ise özellikle gebelik döneminde bulunan kadınlarda etkili olan, fetüsün gelişimini etkileyebilen salmonella bakterisinden kaynaklanmaktadır.

  Çoğu insanın yumurtayı pişirmesinin nedeni sadece bazı bakteriler içeriyor olabileceği değil çiğ yumurtanın pek de hoş olmayan dokusu ve tadıdır.

  Eğer yemek seçiyorsanız ve bazı şeyleri yemekten özellikle kaçınıyorsanız çiğ yumurta yerken ve yumurta akını yutarken zorlanabilirsiniz. Aşırı hassas olanlar ise kusmaya karşı kendilerini hazırlayabilir.

  Pişmemiş Yumurta ve Bakteriler
  Bazı çiğ yumurtalarda çok sık görülmemekle birlikte salmonella bakterisi içerebilir. Yumurtayı pişirmek bu bakteriyi öldürür. Hamilelik dönemindeki kadınlara salmonella bakterisi fetüsü etkileyebileceğinden çiğ yumurta yemeleri önerilmemektedir. Eğer çiğ yumurta yemek istiyorsanız bakterilerden korunmak için pastörize edilmiş yumurta tüketebilirsiniz.
   
 2. S£V®

  S£V® Co Admin Site Yetkilisi Co Admin

  203,397
  3,171
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  191,245
  1,916
  38


  teşekkür ederim.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş