Perlitin Bitki yetiştirmede önemi nedir, Perlitle toprak nasıl karıştırılır, perlitin faydaları nele

zahide 7 May 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  198,850
  1,597
  38


  TOPRAKLI KÜLTÜRDE PERLİT

  Topraklı kültürde Perlit toprağın gereksinimine göre toprak düzenleyici olarak veya su kayıplarını azaltıcı olarak kullanılır. İyi bir toprak düzenleyicide; yarayışlı su kapasitesi yüksek, baz değişimi ve ısı kapasitesi fazla, tuz miktarı ve ısı geçirgenliği düşük olma koşulları aranır. Bunların tümü perlitte bulunan özeliklerdir.

  * Perlit, ağır ve yapışkan topraklara karıştırıldığında drenaj ve havalanma özelliklerinden dolayı kaymak tabakası oluşmasını, çatlama, göllenme, şişme ve büzülmeyi engeller.

  * Toprak düzenleyici olarak seralarda kulanılan perlit toprağa kaba bir yapı kazandırdığı gibi toprağın su tutma gücünü ve besin maddelerinin yarayışlılığını da arttırmaktadır.

  Perlit ile sera toprakları için kimyasal özelliklerinden daha önemli olan fiziksel özelliklerinin istendiği yönde değişimi mümkündür. Alttan sulama ve damla sulama yapılan seralarda yastıkların üzerine 4-5cm. kalınlıkta iri taneli perlit serildiğinde su kullanımı yarı yarıya azaltılabilir.

  Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde yapılan bir araştırmada, sera toprağının üst kısmı 1:4 oranında iri perlit ile karıştırılmıştır. Burada yetiştirilen domateslere 6 defa karık sulaması yapıldığı halde, normal sera toprağındakiler 21 defa sulanmıştır. Görülüyor ki perlit su kaybı ve iş gücü olarak büyük bir tasarruf sağlamaktadır.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  161,191
  2,504
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  198,850
  1,597
  38


  teşekkürler sağ olun
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş