Oblomovluk Hastalığı Nedir, Oblomovluk Hastalığı Belirtileri nelerdir, Oblomovluk Hastalığı ile ilgi

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 24 Tem 2017 tarihinde açılan konu

By zahide on 24 Tem 2017 21:40
 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  208,216
  1,852
  38


  Toplumun Büyük Bölümünü Esir Alan 'Oblomovluk Hastalığı' Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  Oblomov, Rus yazar Gonçarov’un Oblomov adlı romanının baş kahramanıdır, ünlü karakteridir. Oblomov; tembel, hiçbir şey üretmeyen, her şeyi boş veren, hazırcı, ukala, yerinden kıpırdanmaktan bile kaçan, bezgin, halsiz, kötümser bir karakterdir. Oblomov, fiziki tembellik yanında zihinsel tembellikte de ön plandadır, öndedir. Sürekli kararlar alıp; kararlarının hiç birini uygulamak için kılını bile kıpırdatmadan yaşar. Hayata ve her şeye karşı tam bir aymazlık ve kayıtsızlık vardır Oblomov’da. "Oblomovluk nedir?" sorusunun yanıtını da bu noktadan yola çıkarak arayacağız.


  1.Hayatının gidişatından memnun olmadığı halde değiştirmek için kılını bile kıpırdatmayan tiplerden misiniz? O halde sizde de 'Oblomovluk Hastalığı'ndan muzdarip olabilirsiniz.  2.Nedir bu hastalık diyenler için açıklayalım. Oblamovluk bir nevi, var olana, sürene, devam edene tam bir itaat ve kabullenme iradesizliği durumudur
  3.İçinde ”Bana değmeyen bin yaşasın” anlayışının hakim olduğu bencillik, ben merkezcilik vardır.
  4.Hayata ve hayatın getirdiği her şeye karşı tam bir biat, boyun eğiş de, cabasıdır.  5.Hayatı değiştirmek uğruna bir çaba olmadığı gibi; hayatını değiştirmek isteyenlere karşı bir direnişte sıklıkla görülür

  6.Dahası, Oblamovluk; bilinçli bir tembellik/atalet halidir. Buna uyuşukluk değil, aksine fazla uyanıklık da diyebiliriz.
  7.Yani her şeyin farkında olursunuz, bir adım ötesini görürsünüz ve hep "bir şey” yapabilecek güçte olduğunuzu hissedersiniz. Ama bir türlü alıştığınız “eylemsizlik” halinden kopamazsınız.  8.Oblamovluk aynı zamanda, insanın sonunu gördüğü yolda ilerlemek istememesinin getirdiği bir tükenmişlik ve kendini gerçekleştirememe halidir

  9.Oblomovlar; tıpkı romandaki kahraman gibi, her daim yeni projeler üretirler. Ama gelin görün ki bunları bir türlü hayata geçiremezler. İleri mi atılmalı yoksa olduğu yerde mi kalmalı; bu konuda kafaları sürekli karışık ve kararsızdır.

  10.Sınırsız hayal güçleri, kurulu bir saat gibi işler ama hayaller hiçbir zaman gerçeğe dönüşmez; bir hayal denizinde boğulur Oblomovlar. Sürekli bir düşünme ve plan yapma döngüsü içerisindedirler.

  11.Ayrıca, başkalarının aklını kendilerine mal etme konusunda da üstlerine yoktur.
  12.Hemen hemen hepsi, kendilerini aşağılamaktan hoşlanırlar. Ama bunu karşısındaki kişiden ne kadar doğal, içten olduklarıyla ilgili övgüler almak için yaparlar.
  13.Yaptıkları hiçbir şey içlerinden gelerek değildir. Ne yapıyorlarsa dışsal zorunlulukların dayatmasıyla olur  14.Oblomovlar hayatta her şeyden şikayet ederler.  15.Onlara "Peki o zaman ne yapmalı?" diye sorduğunuzda, karşılık veremeyeceklerdir. Çünkü ne yapılması gerektiğini dair en küçük bir fikirleri bile yoktu
  16.Onlara ne yapılması gerektiği gösterirseniz de, yanıtları hazırdır. "İyi ama böyle birdenbire olur mu? Bu böyle gelmiş böyle gider.  17.Aslında dünyada olup biten her şeye karşı ilgisizdirler. Duyumsamazlıklarının nedeni kısmen nesnel konumlarından kısmen de ahlaki gelişimlerinden kaynaklanır.


  18.Çünkü 'Oblomovlar' bir şey yapmaya alışmamışlardır. Dolayısıyla neyi yapıp neyi yapamayacaklarını tam olarak belirleyemezler. İstekleri hep biçimseldir ve istek olarak kalır.
  19.Kısacası Oblomovculuk , tam bir tembellik, statükoculuk, doğmatizm, iradesizlik, kişiliksizlik, korku-kaygılarının esiri olmak, gerici bir direniş, kayıtsızlık, aymazlık, bencillik, çıkarcılık, mücadelesizlik, boyun eğiştir.

  20.Etrafınıza iyi bakın. Bu insanlar hemen yanı başınızdalar. Yaşadığınız hayatı sorgularsanız, aslında hepimizin, kendini yenileme ve değiştirme iradesi gösteremeyen, sorgulamayan bu insanların birer kurbanı olduğumuzu görürsünüz.


   

Yorumlar

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 24 Tem 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş