Mücevher Böceği ile ilgili yazı ve resim, Mücevher böceğine neden yangın böceği denir özellikleri ne

zahide 18 May 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  198,693
  1,594
  38  goktepeliler mücevher-böceği.jpg

  Ateş ile karşılaştığında diğer hayvanlar gibi kaçmak yerine kanatlarını açıp alevlerin içine doğru sürü halinde uçan bir böcek var. Mücevher böceği ya da Kanada’da bilindiği şekliyle siyah yangın böceği adı verilen bu oldukça ilginç böcek üremek için orman yangınlarına ihtiyaç duyar. 80 km. ötedeki orman yangınını hissedebilir. Sadece bu değil, ağaçların çatırdamasını da duyabilir ve olağanüstü hassas sensörlerini kullanarak yanıcı maddeleri fark edebilir. Araştırmalar bu böceklerin bir orman yangınına ulaşmak için kilometrelerce seyahat edebileceklerini göstermektedir.

  Mücevher böceğini ilk olarak 1960 yılında inceleyen Kanadalı böcek bilimci William George Evans böceğin karın kısmındaki küçük çukurları fark etti ve bu gizemli çukurların işlevinin ne olduğundan emin olana kadar böcekler üzerinde çalıştı. Pit adı verilen bu çukurların böceğin kızılötesi radyasyonu yani alevli bir yangının yaydığı ısıyı algılamasını sağlayan küçük reseptörlerle dolu olan duyu delikleri olduğunu buldu. Böcek bilimciler bu küçük canlı üzerinde araştırma yaptıkça daha çok şaşırmaya başladılar.

  Mücevher böceği, üremek için yanmış bir ağaca ihtiyaç duyar. Hatta dişi böceklerin yumurtalarını yerleştirmek için hala yanmakta olan ağaç kabuğuna doğru uçtukları da görülür. Mücevher böceği için yanmış, ölü ağaç kabukları larvaları bırakmak için en uygun ortamlardır. Çünkü larvalara zarar verebilecek mücevher böceği avcıları afet bölgesini çoktan terk etmiş ve yanan ağaçların olağan savunma sistemi de durmuştur. Ağaçlar canlıyken, kimyasal toksin yayarak veya böcek larvalarını yapışkan reçine içinde boğarak üremeyi engelleyebilirler

  Mücevher böceği küçük pit organlarının alt yüzeyinde sensilla adı verilen yangın alevlerindeki radyasyonu kızılötesi alabilen sensörlerle donatılmıştır. Bu kızılötesi radyasyon yeteneği bazı böcek ve yılanlarda özellikle engerek yılanlarında da görülür. Mücevher böcekleri kırmızı titreşen alevleri görürler, yanan odunların çatırtılarını duyarlar ve kimyasal çevre bilimci Dr Stephan Schutz’un keşfine göre antenleri üzerindeki aşırı hassas reseptörlerini de yangının verilerini ‘koklamak’ için kullanırlar.

  Almanya’daki Bonn Üniversitesinden bilim adamları mücevher böceğindeki bu kızılötesi sensörlerin özelliklerini taklit ederek daha ucuz ve daha hassas sensörler üretmeyi planlıyorlar. Bu sensörlerle donatılmış cihazlar ormanların etrafına monte edilecek ve orman yangınları için erken uyarı sistemleri oluşturabilecek. Almanya’nın Magdeburg-Stendal Yüksekokulundan araştırmacılar ise orman yangını sorununu kökünden çözmek için mücevher böceğinden tasarlanan robotları kullanmayı düşünüyorlar. OLE adındaki bu robotlar ormanda gezinip alev algılayıcı sensörleri ile potansiyel tehlike oluşturan alevleri bir felakete dönüşmeden bulup su püskürterek söndürecek şekilde tasarlandı. OLE, 6 bacağı ile arazi koşullarına bağlı olarak 10-20 km hızla gidebiliyor. Eğer yangınla baş edemezse haber verdiği itfaiye ekipleri gelene kadar kabuklu kırkayaklar gibi kıvrılıp top şekline geliyor ve kendini kabuğunun altında korumaya alıyor.

  Dünyada her geçen yıl biraz daha azalan ormanlık alanların yok olmasının en büyük nedeni olan orman yangınları, kuraklık gibi uzun vadeli ciddi doğal afetlerin yaşanmasına neden olabilir. Ekolojik zararı nedeniyle orman yangınları, insanların önlemek ya da gidermek için herhangi bir şey yapamayacağı ve çok uzun yıllar boyunca devam ederek dünyadaki yaşamı muazzam derecede etkileyecek felaketleri tetikleyebilmektedir. Oysa mücevher böceği milyonlarca yıllık teknolojisiyle orman yangınlarını daha ilk anda fark edebiliyor ve bize erken uyarı sistemlerine sahip robotların yapımında ilham kaynağı oluyor. Araştırmalar devam ettikçe bu küçük böceklerin daha birçok ürün tasarımına ilham olması bekleniyor.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  161,053
  2,502
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  198,693
  1,594
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
 4. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  44,030
  1,489
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  198,693
  1,594
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş