MİraÇ, Miraç Nedir, Miracın Anlamı Nedir, Miraç Gecesi Nedir, Miraç ne zaman meydana gelmiştir, Mira

karabagli43 30 Nis 2010

 1. karabagli43

  karabagli43 ÜYE

  207
  0
  0


  MİRAÇ

  Miraç hicri 620-621 yılarında recep ayının 27 gecesi meydana gelmiştir. Hz.Muhammed eşi Hz.Hatice ve amcası Ebu Talip’in kaybından dolayı çok hüzünlü günler geçiriyordu. Sonra kendisine inanmayanlar tarafından zulüm,işkence,hakaretler ve yoğunlukla alay edilmelerle karşılaşıyordu. İşte böyle bir günde çok yorgun,üzüntülü iken bir rivayete göre halen Müslüman olmamış amcası Ebu Talip’in kızı Ümm-i Hani’nin evine dinlenmek için gider. İşte bir rivayete göre burada dinlenirken veya Kabe’de dinlenirken Cebrail gelir.

  Miraç:Arapça bir kelime olup manası yükselmek,yukarı çıkmak veya merdivenle yükselmek manasına gelir.Allah Resulünün bu hüznünü yok etmek için mucizevi buluşmanın olması için Cebrail’i görevlendirmiştir.Cebrail Hz.Peygamber’i götürmek için hazırlaması gerekmiş,ve bazı uygulamalar olmuştur.Hz.Peygamber’in göğsü açılmış, kalbi zemzem suyu ile yıkanmış,içi bir kase içinde bulunan iman ve hikmetlerle doldurulmuştur.

  Bu işlem bize Allaha ulaşmak için Peygamber bile olsa kalbi yıkanıp,hertürlü varsa kirliliklerden temizlendikten sonra oluyor.Bizlerinde Allaha ulaşmak için iman ve hikmet sırlarına aykırı,sapık fikirlerden,sapık ideolojilerden ve şirk olabilecek din dışı inanışlardan temizlenmeliyiz. Ancak o zaman nurlu bir kalp ve imanlı bir mümin olarak Allahın cennetine girmeye hak kazanırız.Onun için soygun düzeni gibi çalışan çıkarcı, onun bunun peşine takılıp sapık görüşlü cemaatların,tarikatların, şeytani oyun düzenbazı cüppeli , peştamallı ve sarıklı sahtekarlardan uzak durmamızla olur. Kur’anın yolundan giderek onun emirlerine uyarak olur.Yani rehberimizin Kur’an olması gereklidir.

  İşte Burak olarak bilinen binek ile Hz.Peygamber Mekke’den Mescidül-Haram’dan alınarak Beytü’l Maktis’e (Kudüse,Mescid-i Aksa’ya) getirilir.Kur’anda buraya kadar olan kısımdan bahsedilir.Bu olaya Isra (gece yürüyüşü-gece yolculuğu) denir.İsra suresinin 17/1 ayetinde mealen <<Kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermemiz için bir gece Mescidi Haramdan, Mescidi Aksaya yürütenin şanı pek yücedir.>> suresinde miraçtan bahsedilir.

  Mescidi Aksa’da bazı peygamberlerle karşılaşır,kendisi imam olup namaz kılarlar. Bir rivayete göre ise dönüşte birlikte namaz kılarlar. Bu gerçeğe daha uygundur. Çünkü yükselirken peygamberleri makamında ziyaret etmiştir. Cebrail ile yükselirken göğün birinci katında Adem;İkinci katında İsa, altıcı katıda Musa ve yedinci katında Hz.İbrahim peygamberlerle karşılaşır.

  Cebrail ile yükselmeleri Sidretü-l Münteha denilen yere kadar olur.Cebrail bundan öteye kendisinin gelemiyeceğini,Hz.Peygamberin yalnız devam etmesi gerektiğini, kendisinin buna uymadığı taktirde derhal yanacağını söyler.

  Buradan itibaren adı Refref olan bir binek ile Hz.Peygamber yükselişe devam eder.Rivayet değişiktir.Cennet ve Cehennemi yükselirken gördü,bir rivayete göre ise dönüşte gördü.
  Allah’ın huzuruna vardı.Allah’la görüşmesinin yüzyüzemi yoksa bizim aklımızla anlayamayacagımız bir şekildemi oldu orasını tam olarak bilemiyoruz.İşte bu görüşme anında Bakara suresinin son iki ayeti, beş vakit namaz ve şirkten uzak duran iman sahibi müminlerin cennetine kabul edileceği kendisine bizzat söylendi. Bundan sonra Refref adı verilen binek ile Cebrail’in kaldığı Sidretü-l Münteha’ya döndü.Kudüs’e gelerek oradan Mekke’ye vasıl oldu.

  Burada şunu da izah etmek gerekir. Halkımız arasında işte elli vakit namaz farz kılınmış ama Hz.Peygamber Allah ile güya pazarlık ederek ümmetin hasta olanları,yaşlıları,özürlüleri olacağı bunun sayısının azaltılması için yakardığı söylenir. Bu konu tamamen uydurma ve saçmadır.Allah neyi taktir etti ise o olur.Lütfen böyle uydurma ve sapık fikirlere inanmayalım.

  Miraç olayı duyulunca inananlar ve müşrikler arsında fikir ayrılıkları çıktı.Bu da fitne ve nifak konusu oldu. Ruhenmi gitti.Bedenenmi gitti.Hem ruhen hem bedenenmi diye dedi kodular oluyordu.Bu konuyu Hz.Ebu Bekr’re sordular. O da bunu O söylemişse şüphesiz doğrudur der.İşte bundan dolayı,kendisine miraç meselesindeki duruşu ve tavrı nedeniyle Hz.Peygamber tarafından SIDDIK lakabı söylenmiştir.

  Gerçeğe en uygun olarak günümüze kadar intikal eden görüş: Hz Peygamber uyanık iken ve de ruhen miraç gerçekleşmiştir. Hz.Aişe den aktarılan rivayette bu mahiyettedir. Bizlerin anlayacağı miraç hadisesi yarı uyanık vaziyette iken,ruhen gerçekleşmiştir.
  Şunu da yazmadan edemiyeceğim. Hz.İbrahim ile görüştüğünde Hz Muhammed’e şu duayı tavsiye eder. Miraç gecelerinde okunması için.

  Sübhanallahi velhamdülillahi, ve la ilahe illallahü vallahü ekber, vela havle,vela kuvvete illa billahi’l-aliyyi-l –azim.

  Meali(Kim mi’raç gecesinde bu kelimeleri çok söyler,bu duayı çok okursa, o kadar çok cennet ağacı dikmiş olur.Cennet meyvesi yiyebilir.)

  Hz.Muhammet Allah’ı dünyadan başka bir alemde,bizim bilmediğimiz, anlayamadığımız, bir görme ile gördü ve konuştu. Biz inanan ve iman sahibi kullar ahrette (cennette) Muhammet ümmeti olanlarda Allah’ı görecektir. Herkese bu görmeyi Allah nasip eder İNŞAALLAH!.

  DURMUŞ KARABAĞLI
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Nis 2010


 2. Çok teşekür ederim fevkalâde önemli bilgiler.
  Emeğinize sağlık.
  [​IMG]
   
 3. arnavutali

  arnavutali ÜYE

  1,672
  0
  0


  Dost dediğin güvenilir , Allah yanında sevilir
  İlmi,irfanı bilinir , Himmet eyle Allah dostu.
  Bizler sana güveniriz , Dostumuzla övünürüz
  İlmine hayran oluruz , Himmet eyle Allah dostu.

  [​IMG]


  ALLAH CC RAZI OLSUN DOSTUM DEĞERLİ PAYLAŞIMIN İÇİN EMEĞİNE SAĞLIK
   


 4. Ellinize sağlık Arkadaşım


  [​IMG]


  ...​
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  sağ olun var olun,
   
 6. karabagli43

  karabagli43 ÜYE

  207
  0
  0


  Mevlam kullarından çekmez elini,
  Görmezmi alemin nedir halini,
  Kalbine aldıda saklar gülünü,
  Gülleri dinle bak sana ne diyor.

  Sevgili arkadaşlar Aşık Alemi'nin dediği gibi MİRAÇ gülün kalbe alınması olayı gibidir. Allah hepimizi Miracına (makamına ) kabul eder inşaallah. Önemli yorumlarınız için hepinize saygılar

  Durmuş Karabağlı
   
 7. karabagli43

  karabagli43 ÜYE

  207
  0
  0


  Mİ'RAÇ GECESİ

  Daha önce bu konudaki yazımın ışığı altında:

  Bu gecenin değerine atfen bir alıntı ile kutlamak isterim. Allah'tan, bizlere bu gecenin feyzinden ve bereketinden istifade ederek derin tefekkürle,mecazlar ve semboller gerisindeki hakikatimize yönelebilmeyi,ve bu gecede müminin Mi'racı olarak tarif edilen salatı yaşayabilmemizi, ve yapılan çalışmaların, Zahirden Batınımıza giden ve sonucu Allah'a ulaşan sıratı müstakym üzere bir yaşama vesile olmasını niyaz ederim. Durmuş Karabağlı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Tem 2010


 8. Arkadaşım Kandiliniz MubareK ola

  ellerinize gönlünüZe sağlık

  Allahım Razi olsun


  [​IMG]

  ....
   
 9. ..::İLAYDA::..

  ..::İLAYDA::.. tasarımcı Tasarımcı

  14,170
  3
  0


  yüreğinize sağlık...


  [​IMG]
   


 10. tskler cok guzel paylasimm...
   
 11. EliCn

  EliCn ÜYE

  69
  0
  0


  bilgilendirme için teşekkürler.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş