Millİ Şarimiz Mehmet Akif ERSOY Hayatı resimi, Mehmet Akif Ersoy kimdir, Mehmet Akif Ersoy

38erciyes 27 Ara 2018

 1. 38erciyes

  38erciyes ÜYE

  281
  61
  1


  [​IMG]
  [​IMG]
  82. ölüm yılında, İstiklâl Marşı şâirimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Rûhu şâd, mekânı cennet olsun!.
  Mehmet Akif Ersoy Kimdir?

  Mehmet Âkif Ersoy, 20 Aralık 1873'te, İstanbul'un Fatih ilçesi Sarıgüzel mahallesinde, Buhara'dan Anadolu'ya göç etmiş bir Müslüman Türk ailenin kızı olan Emine Şerif Hanım'ın ve Kosova doğumlu, Fatih Camii medrese hocalarından olan Mehmet Tahir Efendi'nin oğlu olarak doğdu.

  İlkokul yıllarında babasından Arapça öğrenmeye başladı.

  Dil derslerine büyük ilgi duyan Mehmet Âkif Ersoy, Rüştiye'deki eğitimi boyunca Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca derslerinde hep birinci oldu.

  Rüştiyeyi bitirdikten sonra 1885'te dönemin gözde okullarından Mülkiye İdadisi'ne kaydoldu. 1888'de okulun yüksek kısmına devam etmekte iken babasını kaybetti. Ertesi yıl, büyük Fatih yangınında evlerinin yanması aileyi zor durumda bıraktı. Babasının öğrencisi Mustafa Sıtkı aynı arsa üzerine küçük bir ev yaparak aileyi bu eve yerleştirdi.

  Mehmet Âkif öncelikle meslek sahibi olmak ve yatılı okulda okumak istediği için Mülkiye İdadisi'ni bıraktı. O yıllarda yeni açılan ve ilk sivil veteriner yüksekokulu olan Ziraat ve Baytar Mektebi'ne (Tarım ve Veterinerlik Okulu) kaydoldu.

  Okul yıllarında spora büyük ilgi gösteren Mehmet Akif Ersoy mahalle arkadaşı Kıyıcı Osman Pehlivan'dan güreş öğrendi.

  Şiire olan ilgisi okulun son iki yılında yoğunlaştı. 6 ay içinde Kur’ân-ı kerîmi ezberleyerek hâfız oldu. 1895′te Mektep Mecmuası'nda “Kur’ân'a Hitab” adlı şiiri yayımlandı.

  Memuriyet hayatı başladıktan sonra edebiyata olan ilgisini şiir yazarak ve edebiyat öğretmenliği yaparak sürdürdü.

  Resimli Gazete'de, Servet-i Fünun Dergisi'nde şiirleri ve yazıları yayımlandı.

  II. Meşrutiyet'in büyük etkisinde kalan Âkif, arkadaşı Eşref Edip ve Ebül'ula Mardin'in çıkardığı ve ilk sayısı 27 Ağustos 1908'de yayımlanan Sırat-ı Müstakim dergisinin başyazarı oldu.

  Millî Mücâdele'yi destekledi ve 1. Millet Meclisi'nde Burdur milletvekili oldu.

  Balkan Savaşı, Çanakkale Muharebeleri ve Kurtuluş Savaşı dönemlerinde çeşitli görevlerde bulunup, Balıkesir'e giderek 6 Şubat 1920 günü Zağnos Paşa Câmii'nde çok heyecanlı bir hutbe verdi. Halkın beklenmedik ilgisi karşısında daha birçok yerde hutbe verdi, konuşmalar yaptı ve İstanbul'a döndü.

  1921'de Ankara'da Taceddin Dergâhı'na yerleşen Mehmet Âkif, 500 lira ödül konularak açılan İstiklâl Marşı yarışmasına başta katılmadı. Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey'in ricası üzerine arkadaşı Hasan Basri Bey'in teşvikiyle ikna oldu. Onun orduya ithaf ettiği İstiklâl Marşı, 17 Şubat günü Sırat-ı Müstakim ve Hâkimiyet-i Milliye'deyayımlandı. Hamdullah Suphi Bey tarafından mecliste okunup ayakta dinlendikten sonra 12 Mart 1921 Cumartesi günü saat 17:45'te Milli Marş olarak kabul edildi. Âkif, ödül olarak verilen 500 lirayı hayır kurumuna bağışladı.

  Mehmet Akif Ersoy tüm şiirlerini 7 kitabtan oluşan "Safahat" adlı eserinde topladı 1911 yılında yazdığı birinci bölümde Osmanlı toplumunun meşrutiyet dönemini; 1912 yılında yazdığı "Süleymaniye Kürsüsünde" adlı ikinci kitapta, Osmanlı aydınlarını anlattı. 1913'de Safahat'ın üçüncü bölümü olan "Halkın Sesleri"ni ve 1914 yılında dördüncü bölüm "Fatih Kürsüsünde"yi yazdı. Ardından 1917 tarihli "Hatıralar" ve I. Dünya Savaşı hakkında görüşlerinin yer aldığı 1924 tarihli "Asım"ı yazdı.

  Son ve 7. bölüm olan "Gölgeler"i 1933 yılında yazdı. Şiirlerinin toplu olarak yer aldığı 7 kitaplık eserine "İstiklal Marşı"nı koymayarak bu eserini Türk Milleti'ne armağan etmişti.

  Başlangıcı 1911 olan "Safahat", 1933 yılında tamamlandı. Ömer Ziya Doğrul, Mehmet Âkif Ersoy'un kitaplarına almadığı şiirlerini de ekleyerek eseri, 1943 yılında tekrar yayımladı. Ardından 1987 yılında M. Ertuğrul Düzdağ, eseri önceki baskıları arasındaki farkı gösteren yeni bir basımını yaptı. "Kur'ân'dan Ayet ve Hadisler" ve "Mehmet Âkif Ersoy'un Makaleleri" adlı çalışmaları da ölümünden sonra yayımlandı.

  Diyanet İşleri Başkanlığı ile, Kur’ân-ı kerîmin Türkçe meâlini hazırlamak için anlaşma imzaladı. Kendi eserlerini yazmak istediği için bu görevi başlangıçta reddeden Mehmet Âkif Ersoy, bunu yapabilecek tek kişi olarak görülüyordu. Yoğun ısrarlar sonucu görevi kabul etmek zorunda kaldı.

  Adeta inzivaya çekilerek 6-7 sene üzerinde çalıştı. Sonuçtan memnun kalmadı. Mukaveleyi fesh etti.

  Kurtuluş Savaşı ve zafer sonrası uzunca bir süre Mısır'da yaşayan Milli Şâirimiz Mehmet Âkif Ersoy, 17 Haziran 1936'da tedavi için İstanbul'a döndü. 27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul'da, Beyoğlu'ndaki Mısır Apartmanı'nda siroz hastalığı yüzünden vefat etti. Mezarı, Edirnekapı Şehitliği’ndedir.

  82. ölüm yılında, İstiklâl Marşı şâirimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Rûhu şâd, mekânı cennet olsun!.
   
 2. 38erciyes

  38erciyes ÜYE

  281
  61
  1


  [​IMG]
   
 3. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  169,032
  2,814
  36


  Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,446
  1,787
  38


  Ellerine sağlık erciyes güzel bir paylaşım olmus
   
 5. 38erciyes

  38erciyes ÜYE

  281
  61
  1


  B98CB732376BC3A71F454AB29426E651.gif
   
 6. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  49,104
  1,854
  0


  ALLAH Rahmet eylesin Mekanı cennet olsun ,çok güzel paylaşım emeğinize yüreğinize sağlık 38erciyes güzel paylaşımınız için teşekkür ederim,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş