Mevlananın Yoldaşı Şemsi Tebriziyi Kim Öldürdü, Şemsi Tebrizi kimdir, şemsi Tebriziyi kim Neden öldü

zahide 7 Kas 2011

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,638
  1,964
  38


  [​IMG]  Mevlânâ'ya esin kaynağı olan yoldaşı Şems-i Tebrizinin 1246 yılında aniden kaybolması, günümüze kadar faili meçhul olarak kaldı. Şems'in akıbetiyle ilgili pek çok iddia ortaya atıldı.

  Şems'i babasına yakın olduğu için Mevlânânın oğlu Alaaddinin öldürdüğü de iddia edildi, Konya eşrafı tarafından öldürülüp cesedinin saklandığı da öne sürüldü. Ancak Mevlânâ uzmanı Sinan Yağmur, Şemsin hayatını anlatan AşkınGözyaşları ” adlı son romanında Şemsin Haşhaşiler tarafından öldürüldüğünü yazdı.

  Yağmura göre Şems'in ailesi, Haşhaşilerin içindeydi. Ancak Şems, ailesi gibi Haşhaşilere bağlılık göstermediği için kara listeye alındı. En sonunda Haşhaşiler tarafından düşmanları olan Moğol Valisini zehirlemesi talimatına reddettiği için öldürüldü. Yağmurun bu iddiası yazarlar arasında yeni bir tartışma başlattı.


  SELÇUKLU ÖLDÜRDÜ
  Bab-ı Esrar adlı romanında Şemsin Selçuklu devleti ve tutucu Konyalılar tarafından öldürüldüğüne işaret eden yazar Ahmet Ümit, Yağmur'un iddiaları
  için saçma bir yorumunu yaptı. Ümit şunları söyledi: Şems-Mevlânâ buluşmasından 4 yıl önce Babai Ayaklanması oldu. Bu ayaklanmada Kalenderi dervişleri ön plandaydı. Ayaklanmadan dört yıl sonra bir Kalenderi dervişi olan Şems, Konya ya geldi. Bir Kalenderi dervişinin Mevlânâ'nın görüşlerini devrimci yönde değiştirmesi hem Selçukluyu hem tutucu Konya halkını tedirgin etti. Şems'in ölümünden Haşhaşilerin değil Selçuklu Devleti ve tutucu Konyalıların çıkarı vardı. Şems'i Selçuklu derin devleti öldürdü.”

  ŞAFAK: BİLEMEYECEĞİZ
  "Aşk" kitabında Mevlânânın oğlunu işaret eden Elif Şafak ise Şemsin tam olarak nasıl öldürüldüğünün hiçbir zaman bilenemeyeceği görüşünde: Onun ölümü bir sırdı ve bir sır olarak kalacak. Bu esrar perdesi Hz. Şemsin kişiliğinden kaynaklanıyor. Kolay çözülmek istemeyen bir bilmece gibi o. Benim için önemli olan Şemsin fikirleri ve felsefesi.”

  HAŞHAŞİLER (BATINİLER) KİMDİR?
  Şiiliğin bir kolu olan Batınilik, 11. ve 12. yüzyılın başlarında İran'da yaşayan hayatı romanlara konu olan Hasan Sabbah tarafından kuruldu. İranın kuzeyinde ele geçirilmesi zor olan Alamut Kalesini merkez yapan Batıniler, başta Selçuklular olmak üzere düşmanlarına karşı yaptıkları intihar saldırısı tarzı suikastlarla korku salmışlardı. Düşmanları onların korkusuz tavırlarını saldırı öncesinde aldıkları haşhaşla bağlamış, bu nedenle birçok kaynakta Haşhaşiler olarak da anılmışlardı.

  kaynak:
  habertürk
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş