Masanobu Fukuoka kimdir, Masanobu Fukuoka Nasıl tarım yapıyor, Masanobu Fukuoka Nun tarım felsefesi

zahide 14 May 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  198,850
  1,597
  38
  goktepeliler fuko.jpg

  2 Şubat 1913 yılında, Iyo’da dünyaya gelen Masanobu Fukuoka, Japonya’nın güneyindeki bir adada çiftçilik yapan bir aileden geliyordu. Mikrobiyoloji ve tarım bilimi eğitiminin ardından kariyerine araştırmacı bilim insanı olarak başlayıp, bitki patolojisi üzerinde uzmanlaştı.

  1934 yılında Yokohama Gümrük Bürosu’nun Bitki Kontrol Bölümü’nde tarım gümrük müfettişi olarak çalıştı. 1937’de zatürreeden hastaneye yatırıldı ve iyileşme sürecinde, yaşadığı içten ruhani deneyim sonucunda hayat görüşünün dönüşüme uğradığını açıkladı. Modern “Batılı” tarım biliminin uygulamalarından şüphe duymaya başlamıştı. Hemen işinden istifa etti ve Güney Japonya’daki Shikoku Adası’nda bulunan ailesinin çiftliğine döndü.

  1938 yılında Fukuoka, organik narenciye üzerinde yeni tekniklerini denemeye başladı. Kōchi Şehri Tarım Deney İstasyonu’nda tarım  araştırmaları ve gıda üretimi de dâhil bu konular üzerine çalıştığı süre boyunca çabaları, İkinci Dünya Savaşı ile kesintiye uğradı.

  1940 yılında, eşi Ayako ile evlendi ve dünyaya beş çocuk getirdiler. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ise Amerikan işgal güçlerinin zorla yeniden dağıtım politikaları nedeniyle babası aile toprağının çoğunu kaybetti.

  1979’dan beri Fukuoka dünyayı gezerek; dersler verdi, doğrudan bitki tohumları ve yeniden bitkilendirme konusunda çalıştı.

  Eşi ile ilk yurtdışı seyahati boyunca, makrobiyotik diyet uzmanları Michio Kushi ve Herman Aihara ile tanıştı. Kaliforniya Üniversitesi’ni, Yeşil Gulch Çiftliği Zen Merkezi’ni, Lundberg Aile Çiftliği’ni ziyaret etti; çölleşmiş arazilere tohum ektiler; Fukuoka’nın “Çölleşme ile Mücadele Eylem Planı” dahilinde Birleşmiş Milletler UNCCD temsilcileri ile bir araya geldi.

  1983 yılında, eğitimler, atölyeler ve tohum ekme kapsamında 50 gün Avrupa’da seyahat etti. 1985 yılında, 40 gününü Somali ve Etiyopya’da geçirdi; çölleşmiş arazileri ekip, yeniden bitkilendirmeye çalıştı. Takip eden yıl içinde Amerika’ya dönerek üç uluslararası konferansta doğal tarım üzerine konuştu.

  1990 ve 1991 yıllarında Taylan’da gitti. Hindistan’da ise çiftlikleri ziyaret etti, yeniden bitkilendirme için tohum topladı. Kasım ve Aralık ayı boyunca geri dönerek yeniden bitkilendirme için çalışmalar yaptı.

  Bir sonraki yıl Brezilya, Rio’daki Dünya Zirvesi (Earth Summit) ile ilişkili Japonya’da resmi toplantılara katıldı. 1996 yılında Afrika’ya geri döndü, Tazmanya’nın çölleşmiş arazilerini ekti; ülkenin ormanlarını ve Baobab ağaçlarını gözlemledi.

  1998’de doğal tarım araştırmalarını yürütmek Filipinlere yolculuk etti. Yunanistan’ı ziyaret ederek, Vegoritis Gölü çevresindeki 10 bin hektarlık alanı yeniden bitkilendirmek için yardım etti.

  Bija Vidyapeeth Earth Üniversitesi, Navfanya Çiftliğinde “Doğa Öğretmeni” atölyesinde konuşma yapmak için 2002 yılında Hindistan’a geri döndü.

  Tekerlekli sandalyede ve yatakta yaşamının son zamanlarını geçirdikten sonra Masanobu Fukuoka, 16 Ağustos 2008 yılında dünyaya gözlerini kapattı.

  Yaşadığımız dünya kendi kendini devam ettirebilecek şekilde tasarlanmış. Dışarıdan onun dengesini bozacak müdahaleye gerek olmasa da geçen yıllar içinde yeterince dengesini bozmuşuz. Masanobu Fukuoka da kusursuz doğanın farkına vararak bu yönde yaptığı denemelerle umduğu sonuçlara başarı ile ulaşmış. Ardındaki bizlere de tarımdan da öte çok hassas mesajlar bırakmış.

  Alıntıdır
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  161,191
  2,504
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  198,850
  1,597
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
 4. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  44,289
  1,495
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş