Makro fotoğraf çekmek için gerekli aksesuarlar nelerdir, Makro fotoğraf çekmek için neler lazım,

zahide 11 Şub 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  213,628
  1,937
  38


  GEREKLİ AKSESUARLAR
  Her ne kadar makro fotoğraflar bir objektif ve fotoğraf makinesi ile çekilebilse de bazı ek aksesuarlarla fotoğrafların kalitesi artırılabilr.

  A-FLAŞLAR
  Normal flaşlar yada tepe flaşları makro çekimler için çok güçlüdürler.Ayrıca açıları objektifin tam önündeki konuları aydınlatmak için yeterli gelmeyebilir.Makro çekimler için özel olarak üretilen ve kullanılan halka flaşlar objektifin önüne takılarak kullanılır ve oldukça soft bir etki bıraktıklarından doğal ışık etkisi verirler.

  B-KABLO DEKLANŞÖR VEYA UZAKTAN KUMANDA
  Konuya yakın olmamaları sebebiyle makro çekimler sırasında fotoğraf makinesinin tireme riski yüksektir.Özellikle düşük enstantane kullanıldığında bu risk oldukça artar.Bunun önüne geçmek için daha çok klasik fotoğraf makinelerinde kablo deklanşörler çeşitli uzunluklara sahip basit mekanizmalı aksesuarlardır.

  C-ÜÇAYAK(TRIPOD)
  Üçayaklar özellikle uzun süreli pozlamalarda kullanılır ve genelde ek üçayak aksesuarlarına ihtiyaç duyulur.Normalde konudan epey uzakta duran üçayaklar özel aksesuarlarla konuya yakınlaştırılır.Ancak özellikle uzatma çubukları ile kullanılan üç ayakların fotoğraf makinesi ve objektifin ağırlığını taşıyabilecek güçte olmaları gerekir.

  NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
  Makro çekimlerinde öncelikle ekipmanınızın tam olması gerekir.Çekim yapılacak ortama uygun aksesuarları da kullanmanız şarttır.Üçüncü ihtiyacınız olan şey ise sabırdır.Her ne kadar fotoğrafçılığın hemen hemen bütün dallarında çalışan fotoğrafçılar için sabırlı olmak en önemli özelliklerden biri olsa da makro fotoğrafçılığında bu iki kat daha önemlidir.Son olarak dikkat edilmesi gereken konu makro fotoğrafların bol ışıklı ortamları sevdiğidir.


  MAKRO ÇEKİMLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
  Bu tip çekimlerde öncelikle ekipmanınızın tam olması gerekir. Objektif, uzatma tüpü, körük ya da benzeri ekipmanlardan biri eksikse istediğiniz kareleri yakalama şansınız düşük olur.
  Ayrıca çekim yapılacak ortama uygun aksesuarları da kullanmanız gerekir. Örneğin kapalı bir mekanda makro çalışması yapacaksanız halka flaşınızın olması gerekir. Çünkü kapalı mekanlarda ışık yetersiz olur ve makro fotoğrafçılığında en çok ihtiyaç duyacağınız şey ışıktır.

  Üçüncü ihtiyacınız olan şey ise ‘sabır’dır. Her ne kadar fotoğrafçılığın hemen hemen bütün dallarında çalışan fotoğrafçılar için sabırlı olmak en önemli özelliklerden biri olsa da makro fotoğrafçılığında bu iki kat daha önemlidir. Çünkü zaman zaman saatlerce bir konunun istediğiniz açı ya da ışığa gelmesini bekleyebilirsiniz. Ya da istediğiniz ışık geldiğinde konu yerinde olmayabilir. Özellikle böcek vb. küçük hayvanları fotoğraflarken sabırlı olmak gerekir. Çünkü bu hayvanları istediğiniz gibi (canlı olanlarını) yönlendirmeniz mümkün olmayabilir.

  Son olarak dikkat edilmesi gereken konu makro fotoğrafların bol ışıklı ortamları sevdiğidir. Teknolojileri ve çekim teknikleri sebebiyle yeteri kadar ışık kullanılamayan makro fotoğrafçılığında bol ışıklı ortamlar tercih edilmelidir. Düşük aydınlatmalı mekanlarda hem uzun süreli pozlama yapılmak zorunda kalınır hem de alan derinliği çok düşük olur. Ki ikisi de istenen şeyler değildir. Bu yüzden ya açıkhavada güneşli ya da bol ışıklı günlerde çekim yapın. Ya da yanınızda kendi ışık kaynağınızı (mesela halka flaş) taşıyın.

  Konuyu toparlayıp bu makalemize bir nokta koymak gerekirse; Fotoğrafçılığın en zevkli bölümlerinden biri olan makro fotoğraf bir dizi özel ekipmanla yapılan, yorucu, sabır gerektiren ama bir o kadar da eğlenceli bir çalışmadır. İster özel bir makineniz olsun isterseniz çeşitili aksesuarlarla onu makro fotoğraf çeker hale getirin, elde ettiğiniz sonuçlar bazen sizi ve çevrenizdekileri bile şaşırtacak kadar değişik olabilir.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  198,028
  3,092
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  213,628
  1,937
  38


  tesekkürler sev,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş