Kutsal gece ve ayların önemi nedir, kutsal Gecelerin anlamları nelerdir, kutsal Gece ne Demektir, Ka

karabagli43 2 Haz 2011

 1. karabagli43

  karabagli43 ÜYE

  207
  0
  0


  KUTSAL GECE GÜN VE AYLAR

  Gerçek iman ve inanç sahipleri Veladet-i Nebi gecesinde Hz. Muhammet (s.a.v.) dünyamıza teşrifi ile insanlığın edebi nura O’nun açtığı saadet ve insan olma onuruna Allah’ın takdirine mazhar olmak için bütün gün ve gecelerin ve hatta ayların aynı değeri taşıdığı birbirinden üstün vasıflarının olmadığı ibadet ve dua üzere daim olunması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

  İslamiyette kandiller gibi isimler verilen kutsal ve ayrıcalıklı geceler günler ve aylar yoktur. Sadece Kuran’da Kuran’ın bu gecede indirilmeye başlanıldığı yer alır. Bu gecede ramazan ayı içinde olduğu söylenen bir gecedir. En çok kabul gören ise ramazanın yirmi yedinci gecesidir.

  Peygambere atfen bir çok yalan yanlış uydurma hadisler türetilmiştir. Kandil geceleri olsun üç aylar gibi uydurmalarda bunlardandır. Kuran’da böyle kutsal gün ve aylardan hiç söz edilmez. Sadece haram aylar vardır. O aylar ise hac yapılacak aylardır. Bu aylarda savaşmak haram ve yasak kılınmıştır. Hac farizesinin barış sukun ve kardeşlik içinde yerine getirilmesi insanların kaynaşmasını ticaretlerinin rahatlıkla uygulanmasını ibadetlerin aksamadan yerine getirilmesi sulhun temini için bu aylar haram aylar olarak bildiriliyor. Bu aylar Arabi olup Recep, Zilka’de, Zilhicce ve Muharrem dir.

  Özellikle günümüzde faaliyetlerini artıran tarikat cemaat ve tasavvuf çevreleri durmadan dine ilaveler yaparak yeni yeni hadisler ve sünneti seniyeler yaratmaktalar. Maalesef okuma araştırma alışkanlığı bulunmayan halk yığınları tarafından kolaycılığa kaçılarak bu sapkınlıklar kabul görmektedir. Bu gibi uydurmalar din gibi algılanmaktadır. Devletin bazı kurumları da bu yanlışlara çanak tutmaktalar. Kutsal geceler aylar safsatası ile televizyonlarda bile programlar yapılmaktadır. Bu konularda gerçekle iğlisi olmayan yayınlar kitaplar piyasada sayısız yer almaktadır.

  İbadetin ve duaların özel ayrıcalıklı günleri ve geceleri ayları olmaz. Bu dinin kuralıdır. Çünkü ibadet aralıksız ve devamlı yapılabilen bir olgudur. Allah’a kulluğu yerine getirirken zaman yer ve mekanla ilgi yoktur. Hangi mekanda yerde coğrafyada bölgede saatte olursa olsun özel bir gün gece ve ay mevhumu olmadan yapılır.

  İnsanlara ikramiye promosyon verilir gibi falan gün de veya gecede bilmem şu kadar namaz şu kadar bilmem ne orucu şu sayıda şu sureler okunursa şöyle ibadet edilirse sayısız sevap ve mislininin mislince sevabın yanında günahlarının bağışlanacağı mantıksılıklar İslamiyet inancında yoktur.

  Bakınız yalanın ve uydurmanın daniskasına bir örnek : Recep Allah’ın ayıdır. Şaban benim ayımdır. Ramazan ise ümmetimin ayıdır. Şaban günahlara kefaret ayı Ramazan ise günahların temizleyici ayıdır .Böyle hadis olurmu.? Ayları Yüce Allah peygamber ve kullar arasında pay etme. İnsanlar her türlü insanlık onuruna aykırı hal ve hareketleri yapsın. Günah yükü ile yüklensin. Belli ikramiye gün gece ve aylarda hepsinden kurtulu versin. Yok böyle bir şey. Allah’ın bütün ayları günleri aynı derecededir.

  Tarikatların ve cemaatların bazı dini gözüken zümrelerin insanlar arasına sokuşturduğu dinmiş gibi algılanan etkinlikler. Nafile, tespih, kandil, revatip, tevavvu, elfiye, evvabin, şükür, kuşluk namazları gibi. Kuran emri olmayan peygamber hadis ve sünnetlerinde belirtilmeyen bu gibi sevap kazanacağım diye yapılan din gibi kabullenip yapılan işler tamamen bizi şirk batağına götürür.Çünkü dine ilave yapmak kimsenin tekelinde değildir. Zira peygamberin teravih namazını genelde sekiz saat kıldığı belirtildiği halde yirmi rekat kılmaya devam. Fazla mal göz çıkartmaz misali. Aynı zaman da Cuma namazı iki rekat olduğu halde o günün öğle namazı sünnetleri ile beraber artı bir dört rekat ilavesiyle on altı rekata çıkarıldığı gibi.

  Mevlüt kandili (gecesi) İsa’nın Hıristiyanlarca yaptıkları doğum kutlamalarına nispet olarak uydurulmuştur. Hz. Muhammed’in doğduğu sene ay ve gün kesin olarak bilinmemektedir. Bakıyoruz aralık ayı son günlerinde kutsal doğum adı altında, şubat ayının on dördünde ve nisan ayı 15-24 arası kutsal doğum haftası gibi uydurmalarla kutlanmaya çalışılmaktadır. Çocuklarının doğum günü ve çiftlerin evlilik yıldönümü kutlamalarına Hıristiyan adeti diye karşı çıkanlar peygambere gelince sapıtıyorlar.

  Regaip kandili (gecesi) Böyle bir gecede yoktur. Neymiş efendim Hz. Muhammed’in ana rahmine düştüğü gece imiş. Bu kadar saçmalık olmaz. Doğumu dahi tam bilinmeyen peygamberin ana rahmine düştüğü geceyi bile bilmek saçmalığı. Böyle bir geceyi insanlara empoze edenler bolluk bereket gecesi olarak kutlanması safsatasını benimsetmişlerdir.

  Berat kandili (gecesi) Bu gecede kuran’ın toplu olarak indirildiği söylenir. Zorluklardan kurtulmak beri olmak manasına gelir. Kuran bu gecede Levh-i Mahfuz’dan dünyaya toplu olarak indirilmiştir. Bu geceye inzal gecesi de denilir.

  Miraç gecesi ise peygamberin göge çıktığı gece olarak bilinir. Bu gece bile insanlara kutsal bir gece olarak önerilmemiştir. Normal gecelerden hiç farkı yoktur.

  Peygamberin doğumu ile her türlü şirkin, küfrün, zulmün, batıl inanç ve ibadet usullerinin sona erdiği,

  Nurun ve hidayetin beşeri alemi aydınlatması ilim ve bilimin irfanın hakim kılınması olayının gerçekleştiği görülür. Maalesef günümüzde bunlar olması gerekirken İslam inancı mezheplere, cemaatlaşma ayrıcalıklarına, fırkalara ve şirk sayılacak İslam öncesi uydurmalara ve Şamanizm kültürü kalıntılarına din diye benimsenmesine, islamı yok etmeye çalışanların ve rant çevrelerinin uğraş alanı olmuştur.

  Allah’ın tüm gecelerini ve aylarını derece farkı gözetmeksizin kullarının değerlendirmesini dilerim.

  Durmuş Karabağlı
  2011
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Haz 2011
 2. öyküm

  öyküm ÜYE

  2,493
  0
  0


  Emeğine yüregine saglık


  Çok güzel olmuş....


  Paylaşım için tşkrler


  ;D;D;D;D;D
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Haz 2011
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  hocam sağ olun güzel bir yazı
   
 4. R@Bİ@

  R@Bİ@ ÜYE

  1,146
  0
  0


  ellerine saglık ablam hocan kim oli ))
   
 5. BuKeT__

  BuKeT__ ÜYE

  335
  0
  0


  Allah’ın tüm gecelerini ve aylarını derece farkı gözetmeksizin kullarının değerlendirmesini dilerim.
   
 6. @hann@

  @hann@ tasarımcı Tasarımcı

  974
  64
  0


  siz şair ayni zamanda bir din alimimisiniz merak ettimm
   
 7. EliCn

  EliCn ÜYE

  69
  0
  0


  emeğinize sağlık.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş