Kuşcubaşı Eşref Bey Efsanesi nedir, Kuşcubaşı Eşref Bey Efsanesi hakkında yazılar, Kuscubaşi Eşref B

Hıdır_Avşar 16 Ağu 2015 1. [​IMG]
  KUŞÇUBAŞI EŞREF BEY
  1873-1964

  Kuşçubaşı Eşref Bey Kuvay-ı Milliye Kumandanlarındandır. Bulgar ordularının İstanbul önlerine Veliefendi'ye geldiği günlerde 300 kişilik kuvvetiyle çete savaşları yaparak onları mağlup etmiş çok kısa bir zaman içinde Edirne'yi de Bulgarlardan kurtarmıştır.

  Daha sonra 31 ağustos 1913 tarihinde Gümülcine'yi ve bir gün sonra da İskeçe'yi düşman işgalinden kurtarmıştır. Kendisine dönemin hükümet yetkililerince Batı Trakya'yı terketmeleri söylenince de büyük bir kararlılıkla ve sevinçle cevaben "Garbi Trakya Hükümeti Müstakilesini" ilan etmiştir. Ancak bu devletin ömrü İstanbul Hükümetinin hataları nedeniyle sadece 53 gün sürebilmiştir.

  Devletin bayrağı ay yıldızlı yeşil, beyaz ve siyah renklerden oluşuyordu ve ayyıldız Türklüğü, yeşil İslamiyeti, siyah matemi, beyaz ise girişilen mücadeleden yüz akıyla çıkılmış olmayı temsil ediyordu.

  Kuşçubaşı Eşref Bey, İstanbul önlerine kadar gelen Bulgar ordusuna karşı harekete geçmeden önce, hararetli bir tartışmadan sonra Enver Paşa'ya şunları söylemiştir.

  -Biz Trablusgarp'ta mücadeleye başladığımız zaman vaziyet daha mı çok ümitliydi? Emin olunuz Bulgarlar ağır bir baskınımıza tahammül edecek durumda değildirler. Siz bana imkan verin, ben seçkin kıtalarımla yine akınlar yapayım. Düşmanın ardına sarkayım.

  Debeyelim. O bizi nasıl 24 günde yarım milyonu aşan ordumuzla gafil avlayıp buralara kadar sürdü ise, biz de onun içinde bulunduğu buhrandan ve müttefikleriyle boğuşmasından faydalanarak aynı taktikle hareket edelim. Edirne'yi kurtarmak ümidi ciddi olarak bir belirirse bütün memleket ayağa kalkar mucizeler birbirini kovalar. Eğer ben muvaffak olamazsam gayri mesul bir adamım. Çeteler Umumi Kumandanıyım. Hükümet ilzam etmem. Beni KOVAR HAPSEDER HATTA ASARSINIZ. ZATEN BÖYLE ACİZ YAŞAMAK YERİNE ...

  İşte Türk Kurtuluş savası Kuşçubaşı Eşref Bey gibi kumandanlar ve vatanperverlikte ondan aşağı yanları olmayan Mehmetçikler sayesinde kazanılmıştır. Ruhları şad makamları cennet olsun.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  175,064
  2,864
  36


  Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  205,986
  1,818
  38


  hepsi çok güzel ellerine sağlık,
   


 4. Teşekkürler.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş